Gyümölcstermesztés

Indaeltávolítás szamócában

Az érés időszakában már jelentkeznek az indák, a szüreti időszak végén indulnak erőteljes fejlődésnek, amit a hosszú megvilágítási idő és a magas hőmérséklet, valamint a kedvező nitrogén- és vízellátottság elősegít. Stimuláló hatása van az alacsony termésmennyiségnek is. Az indák kézzel vagy gépi munkaeszközökkel távolíthatók el. Ezeket termő ültetvényből rendszeresen el …

Bővebben »

Datolyaszilva

Évtizedekkel ezelőtt még egzotikus gyümölcsként tekintettünk rá. Ritkaság volt. Aztán jöttek az áruházláncok és a klímaváltozás. A multik sok más, addig csak hallomásból ismert gyümölcsöt megkóstoltattak velünk, köztük a datolyaszilvát is. Ahogy változott- változik a klímánk – a telek enyhébbek, a nyarak forróbbak – több háztáji termelő úgy gondolta, miért ne próbálna ültetni ezekből a …

Bővebben »

Az áfonya a savanyú termesztőközeget szereti

Az áfonya termesztése gondos telepítést, talajművelést, öntözést, metszést és növényvédelmet igényel. Telepítése végezhető ősszel vagy tavasszal. A házkörüli kiskertekben néhány áfonyabokor meghonosítása könnyen megvalósítható. Napos, szélvédett helyet válasszunk ki, ahol a talaj pH-értéke 4,3–4,8 között van. A talaj humuszban gazdag és a talajvíz 35–60 cm közötti szintje a kívánatos. Kedveli …

Bővebben »

A hatékony permetezés

Fontos tudni, hogy minden betegség vagy állati kártevő elleni védekezés hatékonysága meghatározott időponthoz kötött, és sürgős esetekben néhány órán, más esetben néhány napon belül elvégezhető. A védekező munkák végzésekor minden esetben törekedni kell az alapos, gondos permetezésre, porozásra, hogy a védekező szer a növények minden részét borítsa. Az elsietett, elnagyolt …

Bővebben »

Gyümölcs- és hajtásritkítás termésszabályozás céljából

Miközben a gyümölcs megfelelő méretének kialakulásában a kedvező termőhelynek (például meleg fekvésnek), a harmonikus tápanyag- és vízellátásnak is fontos szerepe van, az ésszerű határok között végzett nyári zöldmunkák keretében a gyümölcs- és hajtásritkítás is meghatározó jelentőséggel bír a gyümölcs végleges méretének kialakulásában. A virágzás utáni, 60-70 napig tartó sejtosztódási szakaszban …

Bővebben »

Zöldmetszése és hajtásválogatás az őszibarackban

Az őszibarack egyik legközkedveltebb csonthéjas gyümölcsünk. A jó termést a gondosan megválasztott metszésmóddal és a metszés helyes időpontjával alapozzuk meg. Jelentős tényező a szakszerűen elvégzett zöldmetszés, hajtásválogatás is. Munkaigényes volta miatt nem mindenütt ajánlott. Nagyüzemeket tekintve ez érthető is, viszont a háztáji gyümölcsösben érdemes elvégezni. Az egészséges, jól fejlődő őszibarackfákon …

Bővebben »

Új, modern csemegeszőlő-fajták

A termesztők és a fajtagyűjtők igénye napjainkban egyre nagyobb a modern, ellenálló, nagyfürtű és óriási bogyót termő szőlőfajták iránt. Mivel a kereslet egyre nő, minden bizonnyal ez is ösztönzi a nemesítőket arra, hogy egyre újabb és újabb, a kor követelményeinek mindinkább megfelelő csemegeszőlő-fajtákkal álljanak elő. Milyenek a kor követelményei napjainkban …

Bővebben »

Hogyan védhetjük a gyümölcsfákat a fagykártól?

A témával foglalkozó szakemberek véleménye szerint a gyümölcsfák fagyok elleni védelmének megválasztása során elsősorban különbséget kell tenni a lehűlés kialakulását okozó tényezők között. Ha a fagy kialakulását a légtömegek áthelyeződése okozza, akkor szállított, vagy adventív fagyokról beszélünk, ilyen esetben kevésbé tudunk védekezni, viszont a helyben kialakuló kisugárzási fagyok ellen már …

Bővebben »

A talajbaktériumok szerepe a fenntartható gazdálkodásban

A baktériumok a legnagyobb élő közösség, amellyel az ember szimbiózisban él. A talajban fellelhető fajtáik szerepe a talajélet fenntartásában és a növények életfolyamataiban nélkülözhetetlen. A tápanyagciklusban betöltött szerepük lényeges, hiszen ezek a baktérium törzsek képesek a talajba jutó szerves anyagokat lebontani, melyet az új növények később tápanyagként hasznosíthatnak. A baktériumok …

Bővebben »

A permetlé készítése

A háztáji kertekben, s nemcsak a gyümölcsfák, hanem a zöldségfélék kezelésében is az egyik leggyakrabban alkalmazott növényvédelmi beavatkozás a permetezés. Lényege és alapja, hogy vízben feloldott hatóanyagot porlasztó segítségével apró cseppek formájában juttatjuk ki a növények felületére. Ehhez természetesen tudni kell, hogy milyen kártevő vagy kórokozó ellen szükséges védekezni, s …

Bővebben »