Gyümölcstermesztés

A bor kénezése

Nyilvánvaló tapasztalat, hogy megfelelő tisztaság és gondos kezelés esetén jó minőségű alapanyagból általában kénezés nélkül is lehet egészséges, jó bort előállítani. Vannak azonban, akik romlott, törött vagy zavaros boruk javítását, tisztulását a bor gyakori és mértéktelen kénezésével akarják elérni, emiatt az kénszagú lesz és fejfájást okoz. Emiatt a kistermelők egy része …

Bővebben »

A kéregrepedéseket is tisztítsuk ki

Ebben a hónapban még mielőtt lehullana az első hó, a gyümölcsfák alól gyűjtsük össze a lehullott, beteg gyümölcsöket. A téli hideg napokon tisztogassuk meg a fákat a kártevők és a kórokozók szaporító képleteitől, mert ezzel az agrotechnikai művelettel sokat tehetünk a télvégi lemosó permetezés sikerességéért. Az idősebb fák törzsének és …

Bővebben »

Talaj- és törzstakarás a fák védelme érdekében

A kerti növények téli védelmét általában mindenki a hideg időjárás és a fagy elleni védekezés módozataival azonosítja, ez a tevékenység a tél folyamán rendszeres odafigyelést és több szempont figyelembe vételét is megköveteli. Az említett fagyvédelem mellett érdemes fokozottabb figyelmet szentelni az áttelelő növényzetet és fákat károsító vadak által okozott rágási …

Bővebben »

A madarak téli etetése folyamatos legyen

Ha  a kertünk növényvédelmébe, a rovarkártevők elleni védekezésbe be szeretnénk vonni a hasznos madarakat, akkor azok téli etetését november végén – december elején az első fagyok megjelenésekor el kell kezdeni. Ilyenkor a természetben elérhető táplálékforrások csökkennek és a madarak egyre inkább rászorulnak az ember által biztosított élelemre. Az etetést a fagyok elmúltával, általában …

Bővebben »

A diófát is kezelni kell

A dió korábban azon gyümölcsfajok közé tartozott, amely nem követelt vegyszeres védekezést, azonban napjainkra a fák egészséges növekedése és a termés beérése érdekében már ezek is kellő növényvédelmet igényelnek, mert több kórokozó is veszélyezteti őket. Napjainkban az egyik gyakran előforduló betegség a dióburok-fúrólégy károsítása, amely tojásait a termés zöld héjába …

Bővebben »

A lombhullás utáni permetezés a jövő évi védekezés alapja

A szüret utáni időszakban a különböző növényi hormonok hatására megkezdődik a lombhullás és a növények felkészülnek a mélynyugalmi állapotra. A lehullott lombfelület viszont kiváló áttelelő közeget jelent a kártevőknek és kórokozóknak, többek között olyan komoly gombafajoknak, mint például az almafa varasodás, vagy a gyümölcstermő növények moníliája. Ezért a levelek lehullása …

Bővebben »

A folytontermő málna tápanyagigényes

A házi kertekben leggyakrabban az ún. folytontermő őszi málnát termesztik, amelyet sarjakról nevelnek. Ez a málna a nedves, középkötött, kissé savanyú vályogtalajokat kedveli. Szereti a levegő magas páratartalmát, és a mozgó talajvizet is eltűri. Tápanyagigényes, talajzsaroló növény, ezért telepítésekor gondoskodni kell a talaj tápanyagtartalmának feltöltéséről. A szerves trágyát (istállótrágya, komposzt), …

Bővebben »

A bor kezelése fejtéssel indul

A szőlő feldolgozása során a mustba került bogyórészek és egyéb szennyező anyagok, az elhalt élesztősejtek stb. erjedés után leülepednek a borban. Később a bor tisztulása, fejlődése folyamán mindig válnak ki a borból különféle anyagok (borseprő), amelyek szintén a hordó fenekére szállnak le. A fejtés célja egyrészt az, hogy a bort …

Bővebben »

A gyümölcsfák levélatkái

A környezeti tényezők nagyon nagy mértékben befolyásolják az élő világot. Egy adott helyen előforduló élőlények sokféleségét, faji összetételét az ottani körülmények, adottságok határozzák meg. Hol, mit, mekkora biztonsággal lehet termeszteni, már ősapáink is tudták. Az időjárás változását is figyelni kell a mezőgazdásznak, és a lehetőségek szerint alkalmazkodni hozzá. Napjainkban sokan …

Bővebben »

A szőlő alanyi és nemes része

A szőlő ültetőanyagát egy alanyfajta – ami a gyökérzetet és vagy a törzs egy részét jelenti -, valamint egy ráoltott nemes fajta képezi, amit szőlőoltványnak nevezünk. A szőlőalanyok jelentősége és elterjedése a filoxéravész – a XIX. század közepe óta – kapott fontos szerepet a szőlőtermesztésben. A filoxéra a gyökér kártevő …

Bővebben »