Gyümölcsfélék védelme

A szőlő növényvédelmének időszerű kérdései

Újdonságok a szőlő növényvédelmében A szőlő termesztésének és növényvédelmének időszerű kérdéseire keresték a válaszokat az Alchem Kft. által az aponyi kastélyszállóban szervezett szakmai rendezvényen, amelyen az említett kultúrnövény termesztéstechnológiájában érdekelt hazai termékforgalmazók szakembereinek előadásait hallgathatták az érdeklődők. Ján Gutten, az Alchem képviseletében rövid cégismertető bevezetőjében hangsúlyozta, hogy széles portfóliójukban a …

Bővebben »

A gyümölcsfák védelme érdekében

Több mint fél évszázada nevelek gyümölcsfákat. Környezetemben megfigyeltem és tapasztalom, hogy az utóbbi 10–15 év alatt mohaszerű zöld zuzmó-, illetve gombabevonat károsítja a gyümölcsfákat, kivétel nélkül mindegyiket. Ezek hosszabb-rövidebb időn belül gyakran az elszáradnak, elpusztulnak. Harmincöt darab, különböző fajtájú gyümölcsfám van, melyek 95 százalékának oltását, szemzését is én végeztem. Gondosan …

Bővebben »

NÖVÉNYVÉDELEM SZEPTEMBERBEN – 2019

Alma, körte Legkésőbb két héttel a szüret előtt kezeljük utoljára a keserűfoltosságra (pehovitosť jabĺk) hajlamos almafajtákat mésztartalmú levéltrágyával (Florasin Calcium Plus, Wuxal SUS Kalcium). Ahol augusztus második felében kiadós esők voltak, érdemes még egyszer kezelni a varasodásra (chrastavitosť) hajlamos alma- és körtefákat, mert a nyár végén létrejött fertőzés gyakran csak …

Bővebben »

Egy kártékony molylepke, a kéregmoly

Az emberek többsége, ha meghallja a moly szót, a kamrában, spájzban röpködő készletmolyra gondol. A kertészkedők, gyümölcstermesztők pedig a gyümölcsök férgességét okozó gyümölcsmolyokra. A molyok a lepkék rendjébe, mint alrend vannak besorolva. Igencsak népes csoportról van szó, nálunk több mint 2200 fajuk él, amelyek 59 családot alkotnak. Növényvédelmi szempontból 17 …

Bővebben »

Almatermésűek tápanyagpótlása és növényvédelme

Májusban a gyümölcsfák intenzív növekedésbe kezdenek, a megfigyelések szerint négy naponként növesztenek új leveleket. Ebben az időszakban nagy a veszélye a különböző fertőzések és betegségek fellépésének valamint az egyes állati károkozók tömeges megjelenésének. Az almatermésűeknél általában a lisztharmat okozza a legtöbb gondot. A fertőzött részeket a fákról levágjuk, az egész …

Bővebben »