A mézelő méhek egészsége nagymértékben függ attól, mennyire szaporodott fel a kaptárakban a varroa atka. A parazita nem csupán élősködik a méheken, hanem a harapásával okozott seben keresztül vírusokat és kórokozókat juttat a méhek testébe. Az atka bizonyíthatóan mintegy húsz méhbetegség vektora. Ha az atkairtás elmarad, esetleg későn végezzük el, …
Bővebben »Hatékony módszerrel az atka ellen
A varroa atka fészekparatiza, védekezni kell ellene, amit nehezít, hogy a fedett fiasításban bújik meg és szaporodik. Hetven órával a fias sejt lefedése után lerakja első petéjét, amelyből hímivarú egyed kel ki. A többi petéből, amelyet harmincórányi időközönként rak le, nőstény lesz. Az első párzás hat–kilenc nap alatt megtörténik. A …
Bővebben »Idén kevesebb napraforgó lesz
Bár még javában tart a méhészszezon, máris sok vándorméhész kongatja a vészharangot. Főleg azok, akik a hárs után napraforgóra szoktak vándorolni. A régió legnagyobb vetőmag-forgalmazói ugyanis már kora tavasszal arra figyelmeztettek, hogy a szlovákiai mezőgazdászok idén – a dömping áron beáramló ukrán importtól tartva – csak nagyon kevés napraforgót vetnek. …
Bővebben »Hogyan neveljük fel a kiskacsákat?
A kiskacsákat tyúk- vagy pulykakotlóval, illetve mesterségesen nevelhetjük fel. A kiskacsák nevelése sokkal könnyebb, mint a naposcsibéké, mert élelmesebbek, a betegségek iránt kevésbé fogékonyak. A kiskacsák a meleg iránt sem olyan érzékenyek, csupán a száraz alomanyagról kell gondoskodnunk. Ez azonban nem könnyű feladat, mert az itató edényből állandóan kifröcskölik a …
Bővebben »A nyitrai Apis Expón jártunk
Valószínűleg minden méhész találkozott már azzal, hogy vásárolt műlépei a kaptárban, esetleg a pergetőben – a szabályosan huzalozott keretek ellenére – leszakadnak, károsodnak, nem bírják a terhet, a meleget, esetleg a méhek nem hajlandók kiépíteni azokat, vagy ha mégis, az anya nem petézik a sejtekbe. Ilyenkor általában a paraffinra, stearinra …
Bővebben »Méhek és a hőmérséklet
Végre itt a március, immár nem csak elméletben méhészkedhetünk, hanem tevőlegesen is. A kíváncsi gazda alig várja, hogy kaptárt bonthasson és saját szemével győződjön meg arról, hogy a családjai miként teleltek át. Azonban minden kaptárnyitással akaratlanul is megzavarjuk méheinket. Fokozottan érvényes ez tavasszal, amikor az időjárás gyorsan változékonyra fordulhat. Az …
Bővebben »A kameruni juh
Aki igénytelen birkát szeretne tartani, annak a kameruni juhfajtát ajánljuk. Ez a kistermetű, nyugat-afrikai fajta a betegségekkel szemben rendkívül ellenálló, és a többi birkával ellentétben olyan szőre van, mint a kecskének, vagyis nem gyapjas, ezért nyírni sem kell, ráadásul minden évben két alkalommal vedlik. A kameruni juh farka rövid, feje hosszú, füle szintén rövid. …
Bővebben »Egy igazi gömb alakú galamb
Vitathatatlanul a galamb a legismertebb, legelterjedtebb madár az egész földön. Mindenhol megél, és kiválóan alkalmazkodik, pillanatok alatt képes megszokni az új környezetet. A világ leghíresebb terein is megtalálható, egyes helyek igazi látványossága a galambetetés. Nagyon könnyen megszokja az embereket. Abban szinte egyöntetű a galambásztársadalom véleménye, hogy a galambfajták egyik királynője az …
Bővebben »Boczonádi Szabó Imre és Balogh Bálint nyomában
Az Osztrák-Magyar Monarchia alkonyán két méhész – Boczonádi Szabó Imre, és a galántai származású Balogh Bálint határozta meg térségünkben a méhészszakmai kérdések irányultságát. Mindketten méhészek, szakírók, kaptárépítő feltalálók, a méhészet nagy hatású úttörői, a magyar méhészek szemléletének formálói voltak. Boczonádi Szabó Imre (1848–1933) eredetileg jogásznak tanult, ám miután kiderült énekesi …
Bővebben »Bécsi nyulak négy színben
A bécsi kék nyúl történetét elég jól ismerjük. Adataink szerint 1893-ban egy Schultz nevű osztrák nyulász sárga lotharingiai anyanyulakra fekete belga óriás bakot vitt rá. Ekkor kék színű ivadékokat kapott, viszonylag gyenge szervezettel. A kék nyulakat nagyon szigorúan szelektálta. Sikerült a kék színt rögzítenie, majd fokozatosan javított a szervezeti szilárdságon, …
Bővebben »