Állattartás

Egy igazi gömb alakú galamb

Vitathatatlanul a galamb a legismertebb, legelterjedtebb madár az egész földön. Mindenhol megél, és kiválóan alkalmazkodik, pillanatok alatt képes megszokni az új környezetet. A világ leghíresebb terein is megtalálható, egyes helyek igazi látványossága a galambetetés. Nagyon könnyen megszokja az embereket. Abban szinte egyöntetű a galambásztársadalom véleménye, hogy a  galambfajták egyik királynője az …

Bővebben »

Boczonádi Szabó Imre és Balogh Bálint nyomában

Az Osztrák-Magyar Monarchia alkonyán két méhész – Boczonádi Szabó Imre, és a galántai származású Balogh Bálint határozta meg térségünkben a méhészszakmai kérdések irányultságát. Mindketten méhészek, szakírók, kaptárépítő feltalálók, a méhészet nagy hatású úttörői, a magyar méhészek szemléletének formálói voltak. Boczonádi Szabó Imre (1848–1933) eredetileg jogásznak tanult, ám miután kiderült énekesi …

Bővebben »

Bécsi nyulak négy színben

A bécsi kék nyúl történetét elég jól ismerjük. Adataink szerint 1893-ban egy Schultz nevű osztrák nyulász sárga lotharingiai anyanyulakra fekete belga óriás bakot vitt rá. Ekkor kék színű ivadékokat kapott, viszonylag gyenge szervezettel. A kék nyulakat nagyon szigorúan szelektálta. Sikerült a kék színt rögzítenie, majd fokozatosan javított a szervezeti szilárdságon, …

Bővebben »

A tejelő kecske takarmányigénye

Jószágainkat egész évben lássuk el jó minőségű takarmánnyal. A tejelő kecskének annyi szénát adjunk, amennyit képes megenni. Mivel hajlamos a bitangolásra, inkább többször adjunk neki kevesebb takarmányt. A legjobb a magas fehérjetartalmú here- vagy lucernaszéna, de ha csak tisztán ezt a kapja, megunja és pazarol. Ezért ajánlatos a fehérjeszénához bőségesen …

Bővebben »

A méz több mint édesítőszer

Ha megfázom, tüsszögök, köhögök, vagy csak egy kis édességre vágyom, az első választásom néhány kanál méz. Időnként lefekvés előtt is kanalazok belőle, hogy az éjszakai alvás pihentetőbb legyen. A kisebb sebekre, hegekre, horzsolásokra, égési sérülésekre, vagy akár a herpeszre is vékony réteg mézet kenünk, mert fertőtlenít és gyógyítja a sebet. …

Bővebben »

Galambszelekció

Rendkívül nehéz a kiválogatásra tanácsot adni a tenyésztőknek, hiszen nekik kell tudniuk, hogy a kiállítások eredményei alapján melyik állatnak van a legjobb tenyészértéke. A magas minősítésű állatokat rendszerint az állományban hagyják. A tenyésztőnek kell eldöntenie, hogy vannak-e olyan kiemelkedő genetikai tulajdonságai egy hibás színű állatnak, hogy a tenyészcsoportban maradhasson. Számos …

Bővebben »

Az elfelejtett kosorrú nyúl

A második világháború után új változat jött létre a kosorrú nyulak csoportjában, méghozzá a meisseni kosorrú, amely arról a városról kapta a nevét, ahol kitenyészették. A tenyésztés során a kosorrú alapfajták mellett a kis ezüstöt is felhasználták, ami miatt egészen napjainkig nehéz a közepes testű határokat tartani. Mindenesetre a német …

Bővebben »

Egy igénytelen házikedvenc

Kevés más szobaállatról mondható el a szó igazi értelmében, hogy annyira igénytelen, mint éppen a kacagó gerle. A fekete rigó nagyságú madár magokkal táplálkozik, és tökéletesen elégedett az üzletekben kapható hagyományos papagáj- vagy kanári eleséggel. Mint a többi galambféle, a magokat egészben nyeli le, nem roppantja meg őket, mint azt …

Bővebben »

Már kaptáraink közelében az ázsiai lódarázs

Bár várható volt, hogy előbb-utóbb térségünkben is felbukkan az ázsiai lódarázs (Vespa velutina nigrithorax), mégis mint derült égből a villámcsapás ért bennünket a hír: egy szigetközi méhész és méhegészségügyi felelős alig néhány kilométerre a szlovák-magyar határtól befogta a méhészek rémálmának tartott ragadozó első példányát. A Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai elvégezték …

Bővebben »

A baromfi kedvelt takarmányai

A baromfi legtermészetesebb takarmányai a különböző magvak. Az állatok emésztőszervei, – a begy, a zúzógyomor – kifejezetten a magevést szolgálják, így a különböző magok a baromfi legnagyobb tömegű takarmányát adják. Szemesen, darálva, vagy őrölve etetjük őket. A szemesek közül az árpa a legtermészetesebb baromfieledel. A takarmányárpa mindig gazdagabb fehérjében, mint …

Bővebben »