A talajoltó mikrobiológiai készítményeknek több kedvező hatásuk is van a talajélet állapotára és ezzel a termelés minőségére. Az alábbiakban vegyük sorba, milyen előnyöket tapasztal a gazdálkodó, ha a technológiát pontosan betartva pl. amazoN készítményt alkalmaz talajoltásra. Először is nagy valószínűséggel terméstöbblet jelentkezik a kezelt területen. Ezt nemcsak hírből tudjuk, hanem immár 7. éve folyó tartamkísérletek bizonyítják, …
Bővebben »A takarónövények szerepe a talaj vízmegőrzésében
Noha az utóbbi időszakban gyakran élesebb és hangsúlyozottabb a gazdák ellenállása az uniós zöldítési programokkal szemben, aminek vannak valóban gazdasági megfontolásai és okai, az elmúlt években tapasztalt rapszodikus időjárási változások és ezen belül az aszályos időszakok és következményeik egyértelműen jelzik, hogy ezekre reagálni kell. Sőt, nem hagyható figyelmen kívül, hogy …
Bővebben »Baktériumok a szárbontásban
A hatékony talajerő-gazdálkodás nem csak a fejlett talajművelő eszközök okszerű használatával érhető el, hanem egyes mikrobiológiai inputanyagok, mint például a szárbontó baktériumok segítségével is. A szakemberek számításai szerint pl. a kukorica betakarítása után akár 14 tonna gyökér- és szármaradvány is visszamaradhat a talajban/on. A szakmában bevett gyakorlat, hogy a gazdálkodók ezt …
Bővebben »Repce fehérpenészes rothadása (Sclerotinia sclerotiorum)
A repce egyik legsúlyosabb betegsége, amelyre a „repcerák” elnevezés is utal. Felmérések szerint az általa okozott kár elérheti az 50%-ot is. A kórokozó polifág gombának több száz gazdanövénye ismert, melyek között akad több kultúrnövény, de sok gyomfajt is. A repce mellett előszeretettel élősködik például napraforgón, szóján, babon, paradicsomon, zelleren, de …
Bővebben »A szőlőlisztharmat, és az ellene való védekezés jelentősége
A szőlőlisztharmat a szőlő egyik legjelentősebb járványos betegsége. Minden évben kárt okoz, annak függvényében, hogy az időjárás mennyire volt a terjedéséhez kedvezően meleg és párás, de főleg hőingadozásos. A szőlőlisztharmatot az Erysiphe necator (korábbi nevén Uncinula necator) nevű kórokozó okozza, mely kazmotéciumos gomba, ivartalan alakja a kleistotécium. Főként fürtkárosításától félünk, …
Bővebben »Bayer szakmai konferencia
Szerkezet-átalakítás után, a fejlesztésekre összpontosítva A Bayer működésében és szerkezetében az előző esztendőkben végrehajtott változások nyomán a cég már nemcsak kémiai és biológiai növényvédelmi eszközöket forgalmaz, hanem portfólióját egyes szántóföldi növények (kukorica és repce) minőségi vetőmagfajtáinak kínálatával is kibővítette, jelentette be Vladimír Fúzik, a Bayer Crop Science szlovákiai kereskedelmi vezetője, …
Bővebben »Nem könnyű megválasztani a téli lemosó permetezés optimális időpontját
A régebben születettek még emlékezhetnek rá, hogy ilyenkor, a tél vége felé széles sáv sárgállott az utak mellett a permettől. Abban az időben az útkarbantartók még az út melletti fákat is permetezték. Ez sok kertészkedőben máig megmaradt, hiszen számtalanszor hallottam tőlük télen, amikor enyhébb, fagymentes volt az idő, hogy már …
Bővebben »Hagymafélék időszerű betegségei és környezetkímélő eljárások a zöldségtermesztésben
A szlovákiai zöldségtermesztés időszerű növényvédelmi kérdéseit is megvitatták a Semo Smrzice csehországi nemesítő vállalat Érsekújvárban tartott legutóbbi rendezvényén, amelyen a következő szezonra ajánlott zöldségfajták mellett a termesztésben alkalmazható környezetkímélő növényvédelmi eljárásokról és a hagymafélék időszerű veszélyes betegségeiről is tájékoztatást kaptak a résztvevők. Ján Tancik, a környezetkímélő biológiai növényvédelmi megoldásokkal foglalkozó …
Bővebben »Van e értelme baktériumos vagy gombás talajoltást végezni vetés előtt?
Napjainkban a mezőgazdasági területeink termőképessége elkezdett csökkenni. Sőt, minden talaj, amiben intenzíven termeltünk, vagyis egyoldalú műtrágyázást folytattunk, fokozatosan kimerül. Annak ellenére, hogy bármely mezőgazdasági termelés sikerességének alapja a termőföld, mégsem fordítunk rá kellő figyelmet. A helytelen talajműveléssel és túlzott műtrágya- illetve növényvédőszer-használattal odáig jutottunk, hogy radikálisan csökken az élő talajok aránya. …
Bővebben »Gombák és baktériumok elleni védekezés a Bacillus mojavensis hasznos baktérium segítségével
A Bacillus mojavensis olyan baktériumfaj, amely hosszú ideig fennmaradhat a talajban. Rendkívül hatékony a növénygyökerek megtelepítésében és a növényi kórokozók elleni védekezésben. Közvetlenül pusztítanak más mikrobákat azáltal, hogy különféle antibiotikumokat állítanak elő, amelyek elpusztítják a gombákat vagy a baktériumokat. Közvetett módon is működhetnek, stimulálva a növényt a saját védelmi mechanizmusai …
Bővebben »