Az egyes zöldségfajtákat a saját vízigényük alapján ajánlott öntözni. A víz kijuttatásának formáinál is figyelembe kell venni az egyes fajták igényeit. Paprika. Öntözés szempontjából az egyik legigényesebb növény. A mi légköri viszonyaink között termesztése öntözés nélkül szinte elképzelhetetlen. Magas igénye a talaj kellő nedvességtartalmával szemben a termésképződés időszakától késő őszig …
Bővebben »Tippek a sikeres borsótermesztéshez
A borsótermesztés egyike azoknak a kerti tevékenységeknek, amelyek során a türelem és a megfelelő technikák ötvözése csodás eredményeket hozhat. Bár a borsóvetés és -nevelés több időt igényel, mint amennyit egy rövid cikkben kimerítően tárgyalni lehetne, néhány alapvető lépés és tipp segítségével bárki sikeresen termeszthet borsót a kertjében. Előkészítés és vetés …
Bővebben »Fürtritkítás a termőegyensúly fenntartása érdekében
Ebben a hónapban már a fűtés nélküli fóliás berendezésekben is megkezdődik a paradicsom érése. A termőegyensúly fenntartása érdekében szükséges lehet a kötések számának csökkentése. Ha a hajtások elvékonyodnak, és a növekedés lelassul, célszerű a fürtöt, vagy annak egy részét eltávolítani. Elágazó fürtnél az egyik elágazást le lehet venni. A szép …
Bővebben »A bab főnövényként és másodtermesztésben is nevelhető
A babfajták korábban az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban ültetett zöldségfélék közé tartoztak nemcsak a házikertekben, hanem a szántóföldön is. Napjainkban már ritkábban kerülnek be a vetésforgóba, pedig termésük haszonértéke mellett talajjavító képességük is figyelemre méltó. A kerti változatok közül két fajta érdemel említést: a bokorbab, és a karós, vagy másnéven futóbab. A bokorbabot és a karósbabot főnövényként …
Bővebben »Vessünk téli káposztát áprilisban
A kertészkedés nemcsak hobbi vagy időtöltés, hanem egyfajta művészet, amely türelmet, odafigyelést és nem utolsósorban tudást igényel. Azok számára, akik szeretnek saját zöldségeket termeszteni, a káposzta kiváló választás lehet, hiszen nemcsak finom, hanem rendkívül tápláló is. Télen különösen jól jönnek ezek az értékes tápanyagok, így, ha szeretnénk a hideg hónapokban …
Bővebben »A csemegekukorica a háztájiban is kedvelt
A nagy- vagy kisüzemi termesztés mellet az utóbbi időszakban a csemegekukorica a háztáji kertekben is kedvelt növénnyé vált, hiszen a frissen szedett termései számos értékes tápanyagot, rostokat, fehérjéket és vitaminokat tartalmaznak, és azonnal fogyaszthatók. Ugyanakkor termesztése nem igényel különösebb szaktudást, az alapvető termesztési feltételek betartásával könnyen kinevelhető. A csemegekukorica vetése az időjárástól és a …
Bővebben »Érzékeny a szélre és a hidegre
Az uborkát elsősorban jól melegedő, szélvédett helyre kell ültetni, mert a hidegre és a szélre érzékeny. A kertekben azonban általában már 2 sor kukorica is kellő védelmet biztosít a túlzott széljárás kedvezőtlen hatásai ellen. Szereti a napfényt és a meleget. Termesztésre a humuszban gazdag homokos agyagtalaj a legmegfelelőbb. Meghálálja a …
Bővebben »A sütőtöknek nagy a táp- és helyigénye
Termesztéséhez tudni kell, hogy megfelelő nagyságú termőterületre van szüksége, egyúttal számolni kell azzal is, hogy a tenyészideje hosszabb, így csak az őszi időszakban várható a beérése. A sütőtök melegigényes növény. Vetése/ültetése csak a fagyveszély elmúltával ajánlott. Magjai 12 oC fölötti hőmérsékleten kezdenek el csírázni. Ha a talaj hőmérséklete legalább 18-20 …
Bővebben »Tápanyaghiány ellen fejtrágya
A fólia alatt nevelt paprika- paradicsom- vagy uborkaállományokban az első termések megjelenésének időszakában jelentősen megnövekszik a növények tápanyagigénye. Ezt az igényt feltétlenül ki kell elégíteni, különben a növényzeten a tápanyaghiány tipikus tünetei jelennek meg, amelynek következtében a terméshozam csökken, az érés pedig elhúzódik. A hiányt fejtrágyázással orvosolhatjuk – a közvetlenül …
Bővebben »A fűszerkertben
Az évelő fűszernövények legkedvezőbb ültetési ideje ebben az időszakban van. Ilyenkor telepíthető a metélőhagyma, citromfű, borsmenta, oregano, kakukkfű, levendula, izsóp, tárkony, borsfű, lestyán, zsálya. A fűszernövényeket azonban sosem szabad erősen trágyázni, mivel ebben az esetben erőteljes növekedésnek indulnak és kevesebb illóanyagot termelnek. Több fűszernövénynek (pl.: zsálya, levendula, izsóp) nagyon szép …
Bővebben »