Kertészkedés

Semo zöldségújdonságok, biostimulátorok és biológiai növényvédelem

A Semo Smržice csehországi zöldségnemesítő és vetőmagforgalmazó cég valamint szlovákiai partnere a somorjai Agrotrans szervezésében tavaly december közepén Érsekújvárott mutatta be az elkövetkező szezonra összeállított termékkínálatukat. Tudni kell, hogy a Semo pár évvel ezelőtt az egyik legismertebb szlovákiai zöldségnemesítő vállalat, a Zelseed tulajdonjogát is megszerezte, így annak termékei is szerepelnek …

Bővebben »

Zöldséget magról, vagy palántáról?

A zöldségnövények szaporítása magról történik. Egyesek közvetlenül a végleges termőhelyükre kerülnek, másokból előbb kedvezőbb feltételek között palántát nevelnek, majd megfelelő feltételek esetén ezek a palánták kerülnek a végleges termőhelyükre. A magról kelő zöldségek közös jellemzője, hogy rövidebb a tenyészidejük és jobban tűrik a hideget, illetve a kedvezőtlenebb környezeti feltételeket. A …

Bővebben »

Rügyismeret és termőegyensúly

A szőlőültetvények termőegyensúlya és a termés minősége szempontjából nagyon fontos a termésszabályozás. Ezt elsősorban a helyes rügyterheléssel érhetjük el, de csak akkor, ha ismerjük magát a rügyet, annak felépítését, szerepét és termékenységét. A szőlő rügye összetett rügy. Azonos felépítésű fő- és mellékrügyekből áll. Nagyságuk, alakjuk, színük, szőrzetük fajtabélyeg. A szőlő …

Bővebben »

A hónapos retek

A hónapos retek rövid tenyészideje és hidegtűrése miatt az egyik legkorábban termeszthető zöldségféle. Azon kevés zöldségfélék közé tartozik, amelyet leginkább csak nyersen fogyasztunk. A retekgumó a szár megvastagodott, félig földalatti része. Alakja lehet szabályos gömb vagy lapított-nyújtott, illetve rövidebb-hosszabb hengeres formájú is. A hónapos retek levelei karéjosak, kissé durva szövetűek, de fiatalon …

Bővebben »

A rendszeres tápanyagellátás a lényeg

Napjainkban nemcsak a nagy terméseredményeket produkáló intenzív gyümölcsösökben nélkülözhetetlen a rendszeres tápanyagpótlás, hanem a háztáji kertekben telepített intenzív koronaformájú ültetvényekben is egyre többen alkalmazzák. Míg korábban úgy vélték, hogy a házikertekben levő gyümölcsfákat nem szükséges trágyázni, ma már ez a nézet nem állja meg a helyét. Annak ellenére, hogy a …

Bővebben »

A köles igénytelen, rövid tenyészidejű haszonnövény

A köles egy ősi gabonaféle, amely a fűfélék családjába tartozik.  Az egész világon évezredek óta termesztik. Szemtermése ehető, az emberek és a madarak  is szívesen fogyasztják. Zöldtakarmányként is felhasználható. Biotermesztésben, ökológiai gazdálkodásban is kevés befektetéssel termeszthető. Ígéretes haszonnövény, a betegségeknek jól ellenáll, pergésmentesen betakarítható, jól tűri az aszályos időszakokat. Bioetanol …

Bővebben »

A burgonya előcsíráztatása

A korai burgonya háztáji termesztésében az előcsíráztatásának is komoly szerepe van. A módszer lényege, hogy a vetésre szánt burgonyagumókat világos helyiségben (konyhában, ablak mellett stb.) 10-14 oC-on tartjuk. A gumókat lehetőleg lapos ládában, egy rétegben kell elhelyezni, hogy a fény minél jobban érje őket. Száraz helyiségben a nagyobb páratartalom elérése …

Bővebben »

Mikor metsszük?

A gyümölcsfák alakjának és termőképességének alakítása során téli és nyári metszést alkalmazhatunk. A téli metszést a lombhullástól a rügyfakadásig, a nyárit a vegetációs időben végezzük. A téli metszés lényeges gyakorlati tapasztalata, hogy azzal elsősorban nem a termés mennyiségét növeljük, hanem inkább a fák növekedését serkentjük. Ezt a metszést ezért főleg …

Bővebben »

Korai zöldségek termesztése szabadföldi takarással

A fátyolfóliás talajtakarás módszerét a szabadföldi zöldségtermesztésben gyakran használják a termesztők, egyrészt a korai növényállományok hőgazdálkodásának támogatására, vagyis a hidegebb tavaszi hőmérséklet kedvezőtlen hatásainak csökkentésére, illetve a kártevők és betegségek valamint a gyomok terjedésének korlátozására. A takarás lehet tartós, ami az egész vegetációs időszak alatt rajta marad a talajon, vagy …

Bővebben »

Palántanevelés saját használatra

A háztájiban zöldségtermesztéssel foglalkozó gazdát kellemetlen meglepetés érheti, ha a kertjében termeszteni kívánt zöldségfélét piacon vásárolt, esetenként ismeretlen eredetű palántákból próbálja meg kinevelni. Bizonyára sokaknak vannak tapasztalataik, amikor az édespaprika-palántákról méregerős termést szedtek, vagy jobbik esetben a leszedett termés csak formájában hasonlított az eladáskor deklarált fajtához. Ezt a helyzetet elkerülhetjük, …

Bővebben »