Mivel a repce betakarítása során az időjárást nem tudjuk a kedvünk szerint alakítani, ezért minden eshetőségre fel kell készülni. A kialakult, illetve várható helyzetre olyan technológiát kell választani, amelynek alkalmazásával minimálisra lehet csökkenten a betakarítási veszteségeket. Ide tartoznak a becők idő előtti felnyílását gátló, s ezáltal a szempergést csökkentő ún. …
Bővebben »Előkészületek a repce betakarítására
Az őszi káposztarepce termesztése térségünkben a hagyományos szántóföldi vetésforgó egyik kihagyhatatlan eleme. A hatékony és gazdaságos termesztési folyamat záró része a beérett repceállomány minél kisebb veszteségekkel történő betakarítása. Az ehhez szükséges előkészítő munkák sorában fontos szerepe van a szemek becőből valók idő előtti kipergésének megakadályozását is célzó deszikkálásnak, az állomány …
Bővebben »Mulcsba vetés – nedves magágyba
Napjainkban a hagyományos termesztéstechnológiai eljárások mellett nálunk is egyre nagyobb teret kapnak a talajkímélő, energiatakarékos talajművelési és termesztési eljárások. Az utóbbi évtizedben egyre több gazdálkodó alkalmazza az egymenetben történő magágykészítést és vetést, valamint a mulcsvetést. Az ilyen talajállapotot fenntartó talajművelésnek az előnyei elsősorban a talajszerkezet és a talaj teherbíró képességének, …
Bővebben »A gombás fertőzések kezelése a repcében
Az őszi káposztarepce termesztésében tavasszal nem a gyomirtás, hanem a rovarkártevők és a gombás eredetű fertőzésekkel szembeni sikeres védekezések alapozzák meg a termesztés hatékonyságát. Mindkét terület elhanyagolása jelentős terméscsökkenést és veszteséget okoz. A gombás eredetű fertőzések közül a fómás és a fehérpenészes fertőzések a legelterjedtebbek. Ismeretes, hogy a repce már …
Bővebben »Talajjavító anyagok a talaj kémhatásának alakításában
A gazdaságos és hatékony növénytermesztés egyik alapvető feltétele a megfelelő minőségű termőföld. Bár a talaj számtalan adott tulajdonságát nem tudjuk befolyásolni, de néhány talajjavító eljárással, elsősorban a szervesanyag- és a humusztartalom növelésével lehetőségünk van azt feljavítani. A talaj fizikai textúrája a művelés hatására ugyan nem változik, azonban a művelési mód …
Bővebben »A repce télen
A címben jelzett olajnövény termesztésével foglalkozó gazdák tisztában vannak vele, hogy a repcefajták és hibridek magas terméshozama és olajtartalma érdekében a kedvezõ idõjárás mellett az intenzív termesztéstechnológia minden elemére szükség van. Az optimális tõszám kialakítása, az állomány gyommentességének biztosítása, a kórokozóktól mentes egészséges növényzet és az õszi rovarkártevõk elleni hatékony védelem elengedhetetlenül …
Bővebben »A repce tápanyaghiányának tünetei
A repce kiemelkedő tápanyag-reakcióval rendelkező növény. A termesztés során felhasznált tápanyagokat jelentős termés- és olajtartalom-növekedéssel hálálja meg. Az intenzív repcetermesztésnek ma már szinte kihagyhatatlan eleme a lombtrágyázás. Ennek segítségével fokozhatjuk a repce fejlődését, erősíthetjük a negatív abiotikus tényezők és a kedvezőtlen időjárási tényezők rapszodikus változásai elleni védekező képességét. Az egyes tápelemek …
Bővebben »A búza növekedési és fejlődési szakaszai
Az egyik meghatározó élelmiszeripari és takarmányozási alapanyag, a búza a vetés után a termés beéréséig több fejlődési szakaszon megy keresztül, amelyek egyértelműen meghatározzák a kultúrnövény növekedési ütemét és támpontot nyújtanak a gazdáknak az állományban végrehajtandó termesztéstechnológiai műveletek tervezéséhez és elvégzéséhez. végére E kalászos gabonaféle fejlődésének első szakasza a vetéstől a szárbaindulásig tart. Ennek során a csírázás (kelés) után megjelennek …
Bővebben »Az ugaroltatás ma
Az 1958-ban Budapesten kiadott Mezőgazdasági lexikon szerint „Ugar az az egyébként növénytermesztéssel hasznosított terület, amelyen a terület bevetéséig, rendszerint hosszabb ideig csak talajmunkát végzünk. Célja: a talaj elgyomosodottságának leküzdése; a talaj nyers tápanyagainak feltárása és az arid (csapadékban igen szegény) vidéken a talaj víztartalmának növelése.” Ezzel kapcsolatban szeretnék reagálni a Roľnícke …
Bővebben »A sokoldalúan hasznosítható szója
A hüvelyesek közül az egyik legértékesebb növényünk, amely a nagy biológiai értékű beltartalma miatt emberi táplálkozásra és állati takarmányozásra is alkalmas. A szójamag 36-42% fehérjét és 18-22% olajat, valamint különböző vitaminokat (A, B, E, K, stb.) és biológiailag aktív vegyületeket is tartalmaz. A többi hüvelyes növényhez hasonlóan nem csak a …
Bővebben »