Szántóföldi növénytermesztés

Fokozott ellenállású repcehibridek a repcebolhák lárváival szemben

A KWS vetőmag-nemesítő és forgalmazó cég idei országjáró bemutató körútjának első állomásán Szőgyénben, a helyi szövetkezet repcetábláján – amely egykoron szőlőültetvény volt – ismerkedhettek meg a dél-szlovákiai térség termelői az elkövetkező szezonra ajánlott repcehibridek kínálatával. A már hagyományos szántóföldi bemutatót az AM-Agro növényvédelmi cég és a Land Technologies gépforgalmazó együttműködésével …

Bővebben »

Másodvetések

A szántóföldi növénytermesztésben a kettőstermesztés két jól elkülöníthető módját ismerjük: – egyidejű kettőstermesztés, vagy köztestermesztés, – különböző idejű kettőstermesztés, vagy másodvetések. Egyidejű kettőstermesztésről, vagy köztestermesztésről abban az esetben beszélünk, amikor a főnövény közé más fajú haszonnövényt vetünk vagy ültetünk.Pl. kukoricában futó-, vagy bokorbabot, tökféléket, napraforgót, takarmányrépát, stb. A kettőstermesztésnek ez …

Bővebben »

A hatékony nitrogénfelhasználás a termelés jövedelmezőségét javítja

A több mint 2200 hektáron gazdálkodó Nagysallói Haladás Mezőgazdasági Szövetkezet erre a célra kijelölt kísérleti parcelláján mutatták be a Bayer szlovákiai képviselete által forgalmazott és a dél-szlovákiai térségbe szánt repcehibridek kínálatát. A szakmai bemutatón Ján Hanuska, a Bayer marketing osztályának munkatársa bevezetőjében kiemelte, hogy az olajnövények, köztük a repce is, minden évben képesek jó és rossz értelemben …

Bővebben »

Peronoszpóra és lisztharmat

Vidékünkön, de talán egész Európában a peronoszpóra és a lisztharmat okozta a legnagyobb károkat a szőlőtermesztésben az 1875-ben behurcolt filoxéra óta. Az 1993-ban kiadott Kertészeti növénykórtan c. könyvben ez áll a peronoszpóráról: „A szőlőperonoszpóra ma már általánosan elterjedt a világ szőlőültetvényeiben, és a szőlő legjelentősebb betegségévé vált. A betegség nyomán …

Bővebben »

Pontos és célzott fej- és lombtrágyázás

A növénytermesztésben alapvető tényező az adott növény szükségleteinek kielégítése, ennek hiányában az állományok gyengébben növekednek, könnyebben betegszenek és kevesebb termést hoznak. Ismert az is, hogy a tápanyagok hiányára a növények a tenyészidő első felében érzékenyebben reagálnak, ezért alapvetően ebben az időszakban szükséges a pótlásokat beiktatni. A talajban hiányzó táp- és …

Bővebben »

A kukorica magas nitrogénigényét tavasszal elégítjük ki

A kukoricának nagy a tápanyagigénye, ezért termesztése esetén mindenképpen szükség van az őszi alaptrágyázásra. Ekkor juttatják ki a kukorica számára kiszámított foszfor-, valamint káliumigényének teljes mennyiségét. Mivel a foszfor a talajban kevésbé mozog és helyben marad, ahová kijuttatták, célszerű közvetlenül a gyökérzónába juttatni. A foszforadagok meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy …

Bővebben »

A szója a kalászosok és kapások után ajánlott

Az utóbbi években térségünkben is megnövekedett az érdeklődés a szója termesztése iránt. A nemesítő cégek kínálatában nálunk is megjelentek a különféle fajták és változataik, ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy mivel nálunk a szója termesztése a növény  környezeti feltételeinek északi határán történik, lehetőleg oilyan fajtákat válasszunk a köztermesztésben, amelyek hő- …

Bővebben »

TA biostimulátor hatása a kedvezőtlen környezeti tényezők mérséklésére

Az utóbbi években sokat hallunk a globális felmelegedésről, amit ténylegesen érzékelünk is a környezetünkben. Ténylegesen megállapítható, hogy ez a tél is okozott meglepetéseket, hiszen már nem csak az ország déli részén lakó ember nem nagyon találkozott a tél egyik jellemzőjével, a hóval. Manapság, amennyiben igazi telet szeretnék tapasztalni-látni, az ország …

Bővebben »

Pohánka a gabonafélék helyett, vagy zöldítésre

A pohánkát (másnéven hajdina) mint mérsékelt égövi, rövid tenyészidejű, erőteljesen és gyorsan növekvő, kétszikű növényt az északi féltekén termesztik, főleg helyi fogyasztásra vagy árunövényként. Annak ellenére, hogy rendszertanilag nem sorolható a gabonafélék közé (a keserűfűfélék családjába tartozik), a magját mégis a gabonafélék helyettesítőjeként tartják számon. A termőhellyel szemben igénytelen, termesztése …

Bővebben »

Talajelőkészítés a kukorica alá

Szármaradványok precíz bedolgozása, talajlazítás, üllepedett magágy A kukorica a talajjal szemben igényes növény, kedveli a jó vízellátottságú és hőgazdálkodású, megfelelő tápanyagszolgáltató-képességgel rendelkező, mély termőrétegű talajokat. A megfelelő talajművelési technológia kiválasztásához figyelembe kell venni mélyre hatoló, erőteljes gyökérzetét és a föld feletti nagy szárazanyag tömegét, így a talajénak előkészítése és művelése …

Bővebben »