Biológiai növényvédelem

Hagymafélék időszerű betegségei és környezetkímélő eljárások a zöldségtermesztésben

A szlovákiai zöldségtermesztés időszerű növényvédelmi kérdéseit is megvitatták a Semo Smrzice csehországi nemesítő vállalat Érsekújvárban tartott legutóbbi rendezvényén, amelyen a következő szezonra ajánlott zöldségfajták mellett a termesztésben alkalmazható környezetkímélő növényvédelmi eljárásokról és a hagymafélék időszerű veszélyes betegségeiről is tájékoztatást kaptak a résztvevők. Ján Tancik, a környezetkímélő biológiai növényvédelmi megoldásokkal foglalkozó …

Bővebben »

Van e értelme baktériumos vagy gombás talajoltást végezni vetés előtt?

Napjainkban a mezőgazdasági területeink termőképessége elkezdett csökkenni. Sőt, minden talaj, amiben intenzíven termeltünk, vagyis egyoldalú műtrágyázást folytattunk, fokozatosan kimerül. Annak ellenére, hogy bármely mezőgazdasági termelés sikerességének alapja a termőföld, mégsem fordítunk rá kellő figyelmet. A helytelen talajműveléssel és túlzott műtrágya- illetve növényvédőszer-használattal odáig jutottunk, hogy radikálisan csökken az élő talajok aránya. …

Bővebben »

A földigiliszták szerepe a terméshozamokban

Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint (Investopedia – Guardian) a földigiliszták a világ gabonatermelésének 6,5 százalékáról gondoskodnak, és évente mintegy 140 millió tonna gabona termeléséhez járulnak hozzá. Ez a mennyiség nagyságrendileg az éves orosz gabonatermésnek felel meg. A giliszták közismert talajjavító tevékenységüknek köszönhetően azonban nem csak a gabonafélék, hanem a rizs, …

Bővebben »

A tarackbúzát ne ásóval

Miközben a nagyüzemi termesztésben már megoldott az egyik legagresszívabb évelő gyomfaj, a tarackbúza elleni vegyszeres védekezés, a háztáji kertekben inkább a vegyszermentes védekezési mód ajánlott. Ahol ugyanis ez a gyom megveti a lábát, csak folyamatos, főleg kézi munkával végzett irtással lehet felvenni ellene a harcot. A sikeres védekezéshez tudni kell, …

Bővebben »

A parlagfű

A parlagfű mára már a vidékünkön a leggyakoribb allergén. Szélmegporzású növény, nagyon nagy mennyiségű virágport termel, a pollenszemei nagyon aprók, könnyen a levegőbe jutnak, és nagy távolságra elszállítódnak. Nagy területen fordul elő, hosszan virágzik. Európába a múlt század elején Amerikából került fertőzött gabonaszállítmányokkal. Akkoriban nem tulajdonítottak neki nagyobb figyelmet. 1924-ben …

Bővebben »

A napraforgó állományszárítása

Az ősszel beérő szántóföldi növények közül legkorábban a napraforgó kerül betakarításra. A szeptember elején esedékes rapszodikus időjárás miatt a növények állományszárítása ma már ebben a szegmensben is gyakorlatilag kihagyhatatlan technológiai elemmé vált. A napraforgó kaszatok egyenetlen érése miatt ugyanis állományszárítás nélkül jelentős mértékben megnövekedhet a betakarítási veszteség, illetve az azt …

Bővebben »

A büdösbogár

A köznyelvben büdös bogárként ismert márványos poloska (Halyomorpha halys) Ázsiából származik, jellegzetessége, hogy ha veszélyben érzi magát, egy szúrós szagú, kellemetlen váladékot bocsájt a levegőbe, amivel a támadóját igyekszik elűzni. Napjainkban gyakorlatilag az egész világon elterjedt jelentős kártevő, főleg ott, ahol fejlett mezőgazdasági termelés folyik. A márványos poloska hossza 12-17 …

Bővebben »

AM Agro Rastislavice – A kalászosok növényvédelmének időszerű kérdései

Június közepén az érsekújvári járásbeli Dögösön (Rastislavice) tartották meg az AM Agro és a Blumeria Consulting vegyszerforgalmazó  és tanácsadó cégek közös szakmai rendezvényét, amelyen a kalászos gabonafélék időszerű növényvédelmi kérdéseit tekintették át szakmai előadások és szántóföldi bemutató keretében a téma iránt érdeklődő gazdák. Kamil Hudec  a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem professzora …

Bővebben »

A peronoszpórák

Sokszor elhangzik, hogy pontos előrejelzést a peronoszpóráról csak két héttel korábban lehet adni, de bizonyos ciklikusság megfigyelhető az egymást követő évek időjárásában. A száraz, meleg, illetve a hideg, esős időszakok váltakozásában is van valamilyen rendszeresség. 10–11éves ciklusokat emlegetnek, és most, 2023 június elején úgy látszott, ez beigazolódik. Ha tényleg hűvösebb, …

Bővebben »

A pentozán hatás

Napjainkban a környezetvédelmi és támogatási követelményeknek megfelelően folyamatosan bővül a zöldtrágyázás jelentősége, amelynek keretében különféle növényi keverékeket szántanak be a talajba azzal a céllal, hogy növeljék annak szervesanyag-tartalmát is. Ugyanezen elv alapján szántják be a learatott növények szármaradványait, hogy azok lebomlásának eredményeként hasonló hatást érjenek el. S noha a talajok …

Bővebben »