A téli és kora tavaszi időszakban a természetes fény és a hőmérséklet meghatározó tényező a palánták nevelésében, amelyek megfelelő szintű biztosítása alapvető feltétele a sikeres termesztésnek. A zöldségpalántákat hőmérsékletigényük alapján a termesztési gyakorlatban két csoportra szoktuk osztani: melegigényes és hidegtűrő fajokra. Az előbbiekhez tartozik a paprika, a paradicsom, az uborka, a dinnye, a spárgatök; az utóbbiakhoz a fejes saláta, a karalábé, a fejes- …
Bővebben »Télen is termeszthető zöldségek
Ősszel sem kell üresen hagynunk a konyhakert ágyásait. A leveles kelt és az olyan levélzöldségeket, mint a spenót, a mángold vagy az áttelelő saláta nem kell ősszel eltávolítanunk a kertből, sőt a fokhagyma dughagymáit is egész ősszel duggathatjuk. Hogy ne érjen bennünket csalódás, csak olyan növényeket válasszunk, amelyek jól tűrik a …
Bővebben »A rukkola jól viseli a hideget, de a fagyra érzékeny
Kellemesen enyhén borsos ízével a rukkola saláta a leveles zöldségfélék közé tartozik. Ennek a hidegtűrő zöldségnek a termesztéséhez viszonylag alacsony hőmérséklet szükséges, ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a nagyobb melegben könnyen magba fordul. Megfelelő feltételek között bőséges termést hoz, és meglehetősen kevés kártevő ill. betegség károsítja. Vetése kora tavasszal vagy …
Bővebben »A lestyán gyökerei a kemény teleket is átvészelik
A lestyánt elsősorban fűszernövényként használják, az egyik ismert konyhai fűszernek, a „Vegetának” is az egyik alapanyaga. Kevésbé hőigényes, magjai 4-5 oC-on már csírázásnak indulnak. Levelei kissé érzékenyek a fagyra, de a gyökerei a kemény, hideg teleket is átvészelik, és csak ritkán fagynak meg. Fénykedvelő, kevés napfényen a levelei szinte teljesen …
Bővebben »A tél alá vetés
Noha a tél alá vetés fogalma már régóta ismert a kertészkedők körében, korábban inkább a minél korábbi piacra jutás érdekében alkalmazták a termelők. A háztáji kertekben néhány korai zöldségféle kivételével kevésbé elterjedt ez a módszer. Pedig vannak olyan zöldségfélék, amelyeknek a magjait november végén is elvethetjük, elültethetjük. Bár ennek a …
Bővebben »Wasabi, a japán zöld torma
A wasabi a káposztafélék családjába tartozó kétszikű növény, gyökérzöldség, amelyet fűszerként használnak. Tudományos neve Wasabia japonica, néhol Eutrema japonica-nak is hívják, ez az ún. japán zöld torma. Nagyon csípős ízű, fogyasztáskor inkább a légutakat ingerli, mint a nyelvet. Zöld színű paszta vagy por formájában kerül forgalomba. Ugyanakkor nagyon sok piacra …
Bővebben »Termesszünk madársalátát a kertben és az erkélyen
Termesztésére elég egy balkonláda, egy üresen maradt cserép, vagy a kert egy kihasználatlan része. Valaha a madársaláta vagy más néven galambbegysaláta szántóföldi gyomnövény volt, ám mára az egyik legdivatosabb saláta-alapanyag. Szinte a kert bármely részében megél, igénytelen egynyári növény, alacsony a víz- és hőigénye, a talajra nem igényes, és gyönyörű …
Bővebben »A sütőtök fajtái és felhasználásuk
A sütőtök eredetileg trópusi eredetű növény, érési ideje igen hosszú. A termés beéréséig akár 6 hónap is eltelik. Egyes fajták termései hatalmasra nőnek, így. egy- egy szép, méretes példány akár kertünk dísze is lehet. Egy tövön – átlagos körülmények között – 5–6 termés érhet be. Érvényes, hogy minél keményebb a …
Bővebben »A gyógynövények természetes szárítása
A gyógynövények legegyszerűbb feldolgozási, tárolási, tartósítási formája igen nagy szakértelmet igénylő munka. Szakszerűtlen szárítási feltételek esetén a legjobb minőségű gyógynövényből is értéktelen drog származhat. Ezért a szárítás ideje, hőfoka, a levegő páratartalma mind befolyásoló hatású, és azoknak a növény sajátosságaival megfelelő összhangban kell lenniük. A legtöbb betakarított gyógynövény magas – …
Bővebben »Itt az ideje a komposztáló kiürítésének!
Az érett komposzt egynemű, laza szerkezetű, kézzel könnyen morzsolható. Felhasználásakor érdemes átrostálnunk, egyrészt, hogy kiszedjük belőle a nem teljesen komposztálódott növénymaradványokat, másrészt, mert a komposztáló gyakran a májusi cserebogár lárváinak is otthonául szolgál. A kiürülő ágyások talaját javítsuk fel a megtermelt komposztunkkal vagy szerves trágyával. Néhány cm-es vastagságban egyenletesen szórjuk ki …
Bővebben »