Zöldségtermésztés

A hazai zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztés jövője és időszerű kérdései

Új támogatási rendszer, új követelmények Termesztéstechnológiai kérdések helyett főleg pénzügyi és gazdálkodási témák szerepeltek a zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztők hagyományos év végi kétnapos szakmai konferenciáján, amelyet a mojmírovcei kastélyszállóban tartottak. Az eges szakágazatok aktuális helyzetéről azok illetékes vezető képviselői tartottak tájékoztatást, rajtuk kívül a szakminisztérium képviselői a következő évben várható …

Bővebben »

Vetésforgó a kertben

Egy adott területen termesztett növények térbeli és időbeli elrendezését, sorrendjét vetésforgónak, vetésváltásnak nevezzük. Ennek szabályait a szántóföldön kívül a háztáji kertekben is ajánlott betartani. úgy sok növényvédelmi problémát elkerülhetünk, és zöldségeink jobban fognak fejlődni. Egy jól megtervezett vetésforgónak az a lényege, hogy a termesztett növényeket előre kidolgozott sorrendben termesztjük, aminek …

Bővebben »

A csírázóképesség és előcsíráztatás

A termesztés biztonsága érdekében a vetőmagvak élet- és csíraképességének vizsgálata főleg a régóta tárolt, vagy másoktól kapott magok esetében indokolt. Érvényes ez a háztáji kertészkedők esetében is, főleg ha az előző évben vásárolt zöldségvetőmagot különböző okokból nem ültetik el teljes mennyiségben, és azokat a következő évben még szeretnék kihasználni. A …

Bővebben »

A palánták hőigénye

A növények környezeti igényei eltérőek, élet- és termesztési feltételeik változóak. Alapvetően azonban a kultúrnövényeket magról szaporítják, és a hatékonyabb fejlődés érdekében palántákról indítják.  Az alapvető feltételek (csíraképes vetőmag, megfelelő termesztő közeg, hőmérséklet, víz) közül a palántanevelés során a kelő növények hőmérsékleti  igényei változnak a leginkább. A sikeres palántaneveléshez szükséges megfelelő …

Bővebben »

Az őszi alaptrágyázás adagjai

Az őszi talajművelésnek nemcsak a szántóföldi termesztésben, hanem a háztáji kertek művelésében is nagyon fontos szerepe van. A háztáji kertekben ezt a műveletet gyakran csupán a szántásra és/vagy ásásra korlátozzák, pedig emellett ugyanilyen fontos a talaj tápanyagkészletének feltöltése is, amit alaptrágyázásnak neveznek. Ennek keretében szerves trágyát és műtrágyákat dolgoznak be …

Bővebben »

Lestyán a kertben és cserépben

A lestyán erős illatú és zamatú fűszernövény. A kertben évelőként, illetve cserépben egyéves növényként nevelhető. A növény gyökereit korábban gyógyszerek készítéséhez használták, leveleit pedig konyhai fűszerként hasznosították. Azóta is kedvelt ételízesítő. Erőteljes növekedésű évelő növény. Levélcsúcsai bevagdaltak, egyenes szára üreges. A napos és félárnyékos helyen is jól fejlődik. A kertben …

Bővebben »

A vörös káposzta ellenállóbb a kártevőkkel szemben

A vörös káposzta jól tűri a fagyot és a hőt. A fehér káposztától abban különbözik, hogy később érik, ellenállóbb a betegségekkel és a kártevőkkel szemben is, de alacsonyabb a hozama. Ezenkívül sokkal jobban tárolható, anélkül, hogy romlana a minősége. A lila káposzta, más néven vörös káposzta a keresztesvirágú növények családjába …

Bővebben »

A salottahagyma még most is ültethető

A salottahagyma a vöröshagymához hasonló, annál kisebb méretű, lágyabb ízű hagyma. Termése kerekded vagy hosszúkás alakú, kellemes ízű. A hagymák színe változatos, fehér, rózsaszín és lila változatban egyaránt előfordul. Értéke a korai érésben és a jó téli tárolhatóságában rejlik. Sarjképzési hajlama erős. Termesztési igényei hasonlók a vöröshagymához. Szabadföldi termesztés esetén …

Bővebben »

Gyógy- és fűszernövények télre

A gyógy- és fűszernövényeket készítsük elő az áttelelésre. A nyár folyamán a kerti ágyásokban termesztett téli használatra szánt egyes fajtákból telepítsünk át egy-két gyökeret és tövet megfelelő cserepekbe, amelyeket a lakásban vagy más fagymentes helyen helyezünk el. A többi évelő fűszernövény egészséges hajtásait vágjuk le, szárítsuk meg napfénytől védett száraz …

Bővebben »

Napfény érleli a paradicsomot a GreenCoop üvegházaiban

A napjainkban az egész világot fenyegető energiaválság kapcsán folyamatosan érkeznek a hírek arról, hogy az európai ún. zöldségtermelő nagyhatalmak országaiban az energia világpiaci árának egyelőre szinte korlátlan mértékű emelkedése miatt egyre több energiaigényes fedett termesztő berendezést zárnak be, illetve állítanak át másfajta működésre. A hagyományos foszilis energiával (főleg gázzal) fűtött …

Bővebben »