A hazai gabonanemesítés fellegvárának számító sósszigeti Istropol Solary nemesítő cég üzleti partnerével a zólyomi Osivo vetőmagforgalmazó részvénytársasággal és a Bayer növényvédelmi cég szlovákiai képviseletével közösen idén is a cég kísérleti állomásának parcelláin rendezte meg az általa nemesített gabonafajták bemutatóját. Amint azt Zalabai Gyula a nemesítő cég vezetője bevezetőjében elmondta, a …
Bővebben »Az új csávázási technológia a gyökérfejlődést és a tápanyagfelvételt javítja
A KWS nemesítő cég portfóliójában szereplő kukorica hibridek választéka folyamatosan változik. A cég a termelők és a piaci igények változásaira reagálva rendszeresen megújuló hibridkínálattal jelentkezik, amelyet a termelők szántóföldi bemutatókon élőben is megtekinthetnek. Amint arról lapunkban már beszámoltunk, az idei kínálatban is megjelent néhány újdonság, amelyek már az új genetikai …
Bővebben »A becőragasztás a szempergési veszteség ellenszere
A szántóföldi növénytermesztésben, nálunk elsősorban az őszi káposztarepce betakarítása során egyre fontosabb jelentősége van az idő előtti szemkipergés minimalizálásának és az ebből adódó hozamveszteségek csökkentésének. A termelők azt tapasztalják, hogy évjáratonként eltérő mértékben ugyan, de komoly károkat képes okozni a repcebecők felnyílása miatti veszteség. Ezzel sokszor már csak akkor szembesülnek, …
Bővebben »Állományszárítás és érésgyorsítás
Azokban a kultúrákban, amelyekben elhúzódik a virágzás és ennek következtében a termés egyenletes és egyöntetű beérése, állományszárítással és/vagy érésgyorsítással segíthetünk a probléma megoldásában. Az állományszárítás több járulékos előnnyel is bír. Tervezhetőbbé teszi a betakarítási munkákat, pontosabban kiszámíthatóvá válik a technológiailag optimális betakarítási idő megválasztása. A folyamattal a növények nedvességtartalma a …
Bővebben »A fertőzött gabona súlyos problémákat okozhat
Az utóbbi évek növényvédelmi technológiájában egyre nagyobb szerepet kap a kalászosok és a kukorica fuzáriumos fertőzése elleni védekezés, amelynek fontosságát a kalászos gabonákra és a kukoricára is érvényben levő. EU-s irányelv is kiemeli, amely a legfontosabb fuzárium-toxinok maximális megengedett mennyiségét korlátozza (DON és ZEA ppm-értékek). Ezen határértékek felett a terményt …
Bővebben »A precíziós gazdálkodás fejlődésének a kulcsa a komplex döntéstámogató rendszerekben van
A napjainkban egyre gyakrabban hangoztatott precíziós gazdálkodás hatékony kihasználásához ma már nemcsak részletes és pontos üzemszintű információkra, hanem rendszer szintű, a konkrét döntések meghozatalához kihasználható, azokat támogató átfogó szakmai ismeretekre van szüksége a gazdálkodónak. A hagyományos értelemben vett precíziós mezőgazdaság a világ fejlett mezőgazdasággal rendelkező államaiban (USA, Anglia, Németország) az …
Bővebben »Syngenta újdonságok
Hatékony megoldások széles tárháza Az előző évekhez hasonlóan idén is Kassán és Nyitrán tartotta évadnyitó bemutatóját a Syngenta szlovákiai képviselete, ahol a szántóföldi növényvédelembe javasolt új készítményeket mutatták be az érdeklődő termelőknek. Összefoglalónkban a nyitrai konferencián elhangzott információkat adjuk közre. Az utóbbi évek egyik komoly növényvédelmi problémája a különböző környezetre …
Bővebben »BASF idénynyitó konferencia
Jelentős változások, új készítmények, bővülő portfólió Az elkövetkező időszakban jelentős mértékű változások várhatók a növényvédelmi technológiákban és azok alapvető elemeiben, többek között a növényvédő szerek területén is, jelentették be a BASF nemzetközi vegyszerforgalmazó cég csehországi és szlovákiai képviseletének Nyitrán tartott idénynyitó szakmai konferenciáján. Összefoglalónkban az újdonságokra összpontosítva tájékoztatunk a rendezvényről. Johannes Weimer a képviselet …
Bővebben »A gombaölő szerek alkalmazása a gabonafélékben
Kezelés megfelelő időben A gombaölő szerek megfelelő időben történő helyes alkalmazása jelentős mértékben befolyásolja a kalászos gabonafélék egészségi állapotát és terméshozamát. Ezt a szakmai vizsgálatok és megfigyelések valamint a gyakorlati tapasztalatok is egyértelműen igazolják. A búza esetében például – amint azt a növényvédelmi vizsgálatok is megállapították – például az utolsó …
Bővebben »Új hatóanyagok és készítmények a betiltott szerek helyett
Az agrárágazatban az utóbbi években végbement koncentrációs és fúziós folyamatok jelentős mértékben átalakították a meghatározó növényvédő szereket gyártó cégek belső tulajdonosi és termékszerkezetét. Ennek a folyamatnak a részese volt a Bayer és a Monsanto cégek egyesülése, illetve az utóbbinak a Bayer általi felvásárlása, amelynek eredményeként a német cégóriás fennhatósága alá …
Bővebben »