Kertészkedés

Indaeltávolítás szamócában

Az érés időszakában már jelentkeznek az indák, a szüreti időszak végén indulnak erőteljes fejlődésnek, amit a hosszú megvilágítási idő és a magas hőmérséklet, valamint a kedvező nitrogén- és vízellátottság elősegít. Stimuláló hatása van az alacsony termésmennyiségnek is. Az indák kézzel vagy gépi munkaeszközökkel távolíthatók el. Ezeket termő ültetvényből rendszeresen el …

Bővebben »

Szárazságtűrő díszbokrok

A szárazságtűrő dísznövényekről szóló cikksorozatunk harmadik, egyben befejező részében a szárazságtűrő díszbokrokról közlünk hasznos tudnivalókat. Cserszömörce (Cotinus coggygria) Hazája Dél-Európától Kínáig terjed. 2–4 m magas, terebélyes cserje. Kúszótövű, a napos, köves, száraz leejtők fás szárú növénye. Sárgászöld színű, kicsiny virágai hosszú, vékony kocsányokon, nagy, terebélyes és dús bugában nyílnak a hajtásvégeken …

Bővebben »

Datolyaszilva

Évtizedekkel ezelőtt még egzotikus gyümölcsként tekintettünk rá. Ritkaság volt. Aztán jöttek az áruházláncok és a klímaváltozás. A multik sok más, addig csak hallomásból ismert gyümölcsöt megkóstoltattak velünk, köztük a datolyaszilvát is. Ahogy változott- változik a klímánk – a telek enyhébbek, a nyarak forróbbak – több háztáji termelő úgy gondolta, miért ne próbálna ültetni ezekből a …

Bővebben »

Az áfonya a savanyú termesztőközeget szereti

Az áfonya termesztése gondos telepítést, talajművelést, öntözést, metszést és növényvédelmet igényel. Telepítése végezhető ősszel vagy tavasszal. A házkörüli kiskertekben néhány áfonyabokor meghonosítása könnyen megvalósítható. Napos, szélvédett helyet válasszunk ki, ahol a talaj pH-értéke 4,3–4,8 között van. A talaj humuszban gazdag és a talajvíz 35–60 cm közötti szintje a kívánatos. Kedveli …

Bővebben »

A zöldségfélék vízadagjai

Az egyes zöldségfajtákat a saját vízigényük alapján ajánlott öntözni. A víz kijuttatásának formáinál is figyelembe kell venni az egyes fajták igényeit. Paprika. Öntözés szempontjából az egyik legigényesebb növény. A mi légköri viszonyaink között termesztése öntözés nélkül szinte elképzelhetetlen. Magas igénye a talaj kellő nedvességtartalmával szemben a termésképződés időszakától késő őszig …

Bővebben »

Tippek a sikeres borsótermesztéshez

A borsótermesztés egyike azoknak a kerti tevékenységeknek, amelyek során a türelem és a megfelelő technikák ötvözése csodás eredményeket hozhat. Bár a borsóvetés és -nevelés több időt igényel, mint amennyit egy rövid cikkben kimerítően tárgyalni lehetne, néhány alapvető lépés és tipp segítségével bárki sikeresen termeszthet borsót a kertjében. Előkészítés és vetés …

Bővebben »

A hatékony permetezés

Fontos tudni, hogy minden betegség vagy állati kártevő elleni védekezés hatékonysága meghatározott időponthoz kötött, és sürgős esetekben néhány órán, más esetben néhány napon belül elvégezhető. A védekező munkák végzésekor minden esetben törekedni kell az alapos, gondos permetezésre, porozásra, hogy a védekező szer a növények minden részét borítsa. Az elsietett, elnagyolt …

Bővebben »

Gyümölcs- és hajtásritkítás termésszabályozás céljából

Miközben a gyümölcs megfelelő méretének kialakulásában a kedvező termőhelynek (például meleg fekvésnek), a harmonikus tápanyag- és vízellátásnak is fontos szerepe van, az ésszerű határok között végzett nyári zöldmunkák keretében a gyümölcs- és hajtásritkítás is meghatározó jelentőséggel bír a gyümölcs végleges méretének kialakulásában. A virágzás utáni, 60-70 napig tartó sejtosztódási szakaszban …

Bővebben »

Fürtritkítás a termőegyensúly fenntartása érdekében

Ebben a hónapban már a fűtés nélküli fóliás berendezésekben is megkezdődik a paradicsom érése. A termőegyensúly fenntartása érdekében szükséges lehet a kötések számának csökkentése. Ha a hajtások elvékonyodnak, és a növekedés lelassul, célszerű a fürtöt, vagy annak egy részét eltávolítani. Elágazó fürtnél az egyik elágazást le lehet venni. A szép …

Bővebben »

A bab főnövényként és másodtermesztésben is nevelhető

A babfajták korábban az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban ültetett zöldségfélék közé tartoztak nemcsak  a házikertekben, hanem a szántóföldön is. Napjainkban már ritkábban kerülnek be a vetésforgóba, pedig termésük haszonértéke mellett talajjavító képességük is figyelemre méltó. A kerti változatok közül két fajta érdemel említést: a bokorbab, és a karós, vagy másnéven futóbab. A bokorbabot és a karósbabot főnövényként …

Bővebben »