Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának módját, felhívja a kertészkedők figyelmét a komposztálással kapcsolatos tennivalókra, a fokhagyma ültetésének időszerűségére, ismerteti a burgonya tárolási feltételeit, egyúttal tanácsokat közöl a begyűjtött gyógynövények természetes szárításához is. A gyümölcstermesztők számára az időszerű tennivalók mellett többek között a gyümölcsfák telepítésének előkészítő munkálatait foglalja össze, …
Bővebben »Megjelent a Jó Gazda szeptemberi száma
A zöldség és gyümölcstermesztők számára szeptember már elsősorban a termésbetakarítások időszaka. Ebben a hónapban a termések jelentős része beérik, így az egyik legfontosabb teendő annak lehetőleg veszteségmentes betakarítása és megfelelő elraktározása. A Jó Gazda szeptemberi száma ehhez kínál tanácsokat, megoldásokat, emellett nem feledkezik meg az időszerű egyéb tevékenységekről sem. Említést tesz a még termő zöldségfélék tápanyagpótlásának …
Bővebben »A kedvezőtlen és rapszodikus időjárási változások komoly károkat okoztak az agrárágazatban
A globális felmelegedés következtében keletkezett rekordszintű hőmérsékleti változások a szlovákiai mezőgazdaságban idén már közel 80 millió euró kárt okoztak, vonták meg a veszteségek mérlegét az Agra Biztosító ebben a témában szervezett tájékoztatóján. Amint elhangzott, a tudományos vizsgálati eredmények is alátámasztják, hogy a szélsőséges időjárási változások egyre gyakoribbak és intenzívebbek. A 2023-as év például Szlovákiában …
Bővebben »Megjelent a Jó Gazda augusztusi száma
A Jó Gazda augusztusi száma az ebben a hónapban időszerű tennivalók összefoglalója mellett a zöldségtermesztők számára információkat közöl a feketegyökér termesztéséről, amelyet ilyenkor nyáron vagy tavasszal lehet telepíteni. A padlizsán ebben a hónapban már szedésre érett, így a lap nemcsak a termesztéséhez szükséges alapvető ismereteket foglalja össze, hanem a fogyasztásának előnyeit is számba veszi. A jövő évi korai …
Bővebben »Fokozott ellenállású repcehibridek a repcebolhák lárváival szemben
A KWS vetőmag-nemesítő és forgalmazó cég idei országjáró bemutató körútjának első állomásán Szőgyénben, a helyi szövetkezet repcetábláján – amely egykoron szőlőültetvény volt – ismerkedhettek meg a dél-szlovákiai térség termelői az elkövetkező szezonra ajánlott repcehibridek kínálatával. A már hagyományos szántóföldi bemutatót az AM-Agro növényvédelmi cég és a Land Technologies gépforgalmazó együttműködésével …
Bővebben »Megjelent a Jó Gazda júliusi száma
A Jó Gazda júliusi száma az időszerű kerti tennivalók taglalása keretében összefoglalja a legmelegebb nyári hónapban esedékes tennivalókat, külön kitér a csigákkal szembeni védekezés lehetséges változataira. Ebben a hónapban a kínai kel állandó helyre vetésének az időpontjai is aktuális, ehhez kínál termesztési tanácsokat a lap. Az érett, illetve felhasználásra alkalmas …
Bővebben »Előzzük meg az atka kártételét
A mézelő méhek egészsége nagymértékben függ attól, mennyire szaporodott fel a kaptárakban a varroa atka. A parazita nem csupán élősködik a méheken, hanem a harapásával okozott seben keresztül vírusokat és kórokozókat juttat a méhek testébe. Az atka bizonyíthatóan mintegy húsz méhbetegség vektora. Ha az atkairtás elmarad, esetleg későn végezzük el, …
Bővebben »Másodvetések
A szántóföldi növénytermesztésben a kettőstermesztés két jól elkülöníthető módját ismerjük: – egyidejű kettőstermesztés, vagy köztestermesztés, – különböző idejű kettőstermesztés, vagy másodvetések. Egyidejű kettőstermesztésről, vagy köztestermesztésről abban az esetben beszélünk, amikor a főnövény közé más fajú haszonnövényt vetünk vagy ültetünk.Pl. kukoricában futó-, vagy bokorbabot, tökféléket, napraforgót, takarmányrépát, stb. A kettőstermesztésnek ez …
Bővebben »Hatékony módszerrel az atka ellen
A varroa atka fészekparatiza, védekezni kell ellene, amit nehezít, hogy a fedett fiasításban bújik meg és szaporodik. Hetven órával a fias sejt lefedése után lerakja első petéjét, amelyből hímivarú egyed kel ki. A többi petéből, amelyet harmincórányi időközönként rak le, nőstény lesz. Az első párzás hat–kilenc nap alatt megtörténik. A …
Bővebben »Indaeltávolítás szamócában
Az érés időszakában már jelentkeznek az indák, a szüreti időszak végén indulnak erőteljes fejlődésnek, amit a hosszú megvilágítási idő és a magas hőmérséklet, valamint a kedvező nitrogén- és vízellátottság elősegít. Stimuláló hatása van az alacsony termésmennyiségnek is. Az indák kézzel vagy gépi munkaeszközökkel távolíthatók el. Ezeket termő ültetvényből rendszeresen el …
Bővebben »