A mai házinyulak ősei, a vadon élő nyulak friss zöld növényeket ettek, ma már azonban táplálkozási igényeknek megfelelő szárazeledelek állnak a házinyulak rendelkezésére. Ezek alapját a boltokban kapható nyúltápok képezik, amelyet friss zöldségfélékkel egészítünk ki. Az előre gyártott tápok a nyulak számára fontos takarmány-összetevőket optimális arányban tartalmazzák, így a velük …
Bővebben »A naposlibák fogadása
A kikelt napos libát megfelelően előkészített, kimeszelt, fertőtlenített, bealmozott, felfűtött előnevelőben fogadjuk. Csak egészséges, életerős napos libákat vegyünk át. Ezek általában 100—140 grammos (de minimálisan 80 grammos), nyitott, élénk szemű, fényes pihéjű, zárt köldökű, élénk mozgású állatok. A napos liba egészségi állapotát már a törzsállományokban meg kell alapozni. Bizonyos fertőző …
Bővebben »Keltetés otthon
A tojások keltetésének van egy természetes módja, mégpedig a kotlóval való keltetés. Sokan úgy vélik, ez nagyon egyszerű módszer, rá se kell nézni a kotlósra. Ez azonban nem így van. Természetesen előfordul a „vadon kelés” is, amikor egy tyúk egyszer csak megjelenik a kiscsibékkel. Ilyen esetekben azonban elég kevesen vannak, …
Bővebben »Tavasz a nyúltenyésztésben
A legtöbb nyúltenyésztő kora tavasszal indítja az éves tenyészetét. Azt mondják, márciusban már eléggé jó az idő ahhoz, hogy elinduljon a tenyésztés, és ha minden a legnagyobb rendben megy húsvétra már kisnyulak is vannak. Ez tény, de mi kell ahhoz, hogy eredményes legyen a tavaszi rajt. Elsősorban egy jó minőségű …
Bővebben »Egyre népszerűbb a brakel tyúk
Európa legősibb tyúkfajtája a belga eredetű brakel tyúk, Belgiumban nemzeti fajtaként tartják. A brakel a többi tyúkfajtához képest hosszútestű, kerekded mellű. Feltűnően magas farktollai vannak. Elég heves vérmérsékletű, de nem bizalmatlan természetű. Dús nyaki tollazata van, ez jellemző tulajdonsága a brakel fajtának. A kakasok ékessége a nagyméretű taraj, amely a tojóknál a standard szerint megengedetten …
Bővebben »Fontos, hogy lemérjük a kisnyulak tömegét
Az utóbbi években bevett szokás, hogy az igényesebb tenyésztők a fialás után lemérik a kisnyulakat. Ezt több okból is célszerű megtenni. Elsősorban azért fontos, mert az anyanyúl fialásakor nemcsak az egyedszámot ismerhetjük meg, hanem a mérés által az egyedek testtömegét, illetve ezzel együtt a teljes alom tömegének pontos adatát is …
Bővebben »Indiai futókacsa, a meztelencsiga könyörtelen ellensége
Régóta közkedvelt kacsafajta ez a groteszk kinézetű madár, de az igazi szlovákiai karrierje a kétezres évek elején kezdődött, amikor egyre többen tartottak indiai futókacsát vagy ahogy népiesen nevezik, pingvinkacsát. Ezt a megnevezést elsősorban a felegyenesedett tartása miatt kapta. Nagyon hasznos, mivel gyakorlatilag összeszed minden kártevőt a kertben, de emellett legnagyobb kedvence …
Bővebben »Az egynapos csibék fogadása
A háztáji gazdaságokban ma már kevesen tartanak baromfit, talán még a csirketartással foglalkoznak a legtöbben. A növendék állatokat azonban már nem kotlók alatt keltetik, hanem keltetőből vásárolják. Fontos, hogy küllemi hibáktól mentes, száraz pihével teljesen benőtt, nem gubbasztó, ép végtagokkal rendelkező, záródott köldökű, élénk tekintetű és mozgású egyedeket vásároljunk. Sikeres …
Bővebben »Csibenevelés a háztájiban
A háztájiban nevelt naposcsibét is csak megfelelően előkészített férőhelyre ajánlatos telepíteni. A férőhelyet minden telepítés alkalmával alaposan ki kell fertőtleníteni. A helyiség mentes legyen kórokozóktól (baktériumok, penészgombák), mivel a fertőzöttség megnöveli a naposkori elhullást. Ezt követően végezhető az almozás megfelelő nedvszívó anyaggal (szecskázott szalma vagy forgács). Napos korban a csibék …
Bővebben »Buszkáti fehér, a legfinomabb húsú nyúl
A buszkáti fehér nyúl három fő fajtából (belga óriás,francia ezüst és angóra) lett kitenyésztve. Jellegzetessége, hogy ereiben angóra nyúl vére is csordogál. Hozzá kell tenni, hogy mintegy 230 nyúlfajtánál nincs angóra vérvonal. A buszkáti fehér nyúlnál a hús különlegességét a keresztrost adja,ami selymessé, zamatossá,utánozhatatlanná teszi az ízét. A buszkáti fehér …
Bővebben »