Több mint fél évszázada nevelek gyümölcsfákat. Környezetemben megfigyeltem és tapasztalom, hogy az utóbbi 10–15 év alatt mohaszerű zöld zuzmó-, illetve gombabevonat károsítja a gyümölcsfákat, kivétel nélkül mindegyiket. Ezek hosszabb-rövidebb időn belül gyakran az elszáradnak, elpusztulnak. Harmincöt darab, különböző fajtájú gyümölcsfám van, melyek 95 százalékának oltását, szemzését is én végeztem. Gondosan …
Bővebben »NÖVÉNYVÉDELEM SZEPTEMBERBEN – 2019
Alma, körte Legkésőbb két héttel a szüret előtt kezeljük utoljára a keserűfoltosságra (pehovitosť jabĺk) hajlamos almafajtákat mésztartalmú levéltrágyával (Florasin Calcium Plus, Wuxal SUS Kalcium). Ahol augusztus második felében kiadós esők voltak, érdemes még egyszer kezelni a varasodásra (chrastavitosť) hajlamos alma- és körtefákat, mert a nyár végén létrejött fertőzés gyakran csak …
Bővebben »Egy kártékony molylepke, a kéregmoly
Az emberek többsége, ha meghallja a moly szót, a kamrában, spájzban röpködő készletmolyra gondol. A kertészkedők, gyümölcstermesztők pedig a gyümölcsök férgességét okozó gyümölcsmolyokra. A molyok a lepkék rendjébe, mint alrend vannak besorolva. Igencsak népes csoportról van szó, nálunk több mint 2200 fajuk él, amelyek 59 családot alkotnak. Növényvédelmi szempontból 17 …
Bővebben »Almatermésűek tápanyagpótlása és növényvédelme
Májusban a gyümölcsfák intenzív növekedésbe kezdenek, a megfigyelések szerint négy naponként növesztenek új leveleket. Ebben az időszakban nagy a veszélye a különböző fertőzések és betegségek fellépésének valamint az egyes állati károkozók tömeges megjelenésének. Az almatermésűeknél általában a lisztharmat okozza a legtöbb gondot. A fertőzött részeket a fákról levágjuk, az egész …
Bővebben »Már korán kukacos a szilva és az alma
A legnagyobb károkat a legtöbbet termelt gyümölcseinken a levéldarazsak okozzák. A fekete szilvadarázs (Hoplocampa minuta) igen komoly kártevője a szilvának, 50%-os, esetenként 90 %-os kárt is okozhat. A kifejlett egyedek a szilva virágzásának idején, április eleje körül rajzanak, csak nappal aktívak, amikor a hőmérséklet 10–12 °C fölött mozog. Szilva- és …
Bővebben »Az áttelelő károkozók gyérítése
A gyümölcsfák védelméről a téli időszakban sem feledkezhetünk meg. A hagyományos módszerek alkalmazásával, a lombfertőtlenítéssel és a lemosó permetezésekkel az áttelelő kórokozók és kártevők száma jelentős mértékben gyéríthető. A gyümölcsfák leggyakoribb fertőzési forrásai az előző vegetációban megbetegedett növényi részek: a lehullott lomb, a gyümölcsmúmiák, a fertőzött rügyek, vesszők, gallyak és …
Bővebben »A gyümölcsfélék károsítóinak előfordulása 2015-ben
Az elmúlt vegetációs időszak rendkívül forró és száraz időjárását csak néhány, rövid ideig tartó lehűlés váltotta fel, ezért a gombabetegségek nem okoztak nagyobb károkat. Több esetben viszont napperzselés fordult elő a körte levelein vagy a szőlő bogyóin. Gyümölcsfák Az idén is több gyümölcsfajon (őszibarack, eperfa, ribiszke) jelentkezett a melegkedvelő …
Bővebben »Növényvédelem júliusban 2015
Júliusban a gyümölcsmolyok második nemzedéke rajzik. E nemzedék kártétele sokkal súlyosabb lehet, mert egyedszámuk nagyobb, viszont a gyümölcs mennyisége a júniusi természetes gyümölcshullás után sokkal kisebb. A permetezés kihagyása a gyümölcsmolyok második nemzedéke ellen ezért akár száz százalékos termésveszteséget is okozhat. A hónap második felében előforduló erős reggeli harmatképződés a …
Bővebben »