Gyümölcstermesztés

Az idő előtti gyümölcshullások okai

Feltehetően az idei nyáron tapasztalt rendkívül meleg időjárás következtében nemcsak az üzemi szintű gyümölcsösökben, hanem a háztáji kertekben levő gyümölcsfákról is augusztus elején szinte lavinaszerűen hullani kezdtek a még éretlen termések, főleg az alma és a körte. Noha a természetes gyümölcsritkítás folyamatának harmadik szakaszában gyakorlatilag minden évben hullik le bizonyos mennyiségű éretlen gyümölcs a fákról a szedések …

Bővebben »

Az alacsonyabb fákon korábban érik be a termés

A gyümölcsfélék betakarításánál fontos szabály, hogy a terméseket soha ne esős időben, vagy közvetlenül utána, nedvesen, vizesen, illetve harmatosan szedjük, mert ilyenkor nagyobb a veszélye annak, hogy a termés könnyen megromlik. A forró napsütésben szedett terméseket is az a veszély fenyegeti, hogy a felforrósodott gyümölcs a betárolás után könnyebben megromolhat. …

Bővebben »

Gyümölcsszüret után fontos a lombfertőtlenítés

Gyakorlati tapasztalat, hogy számtalan növényvédelmi probléma könnyebben megoldható, ha a kezeléseket nem a nyugalmi időszak végén, hanem annak elején végezzük el. Ősszel hatásos védekezési módszer a lombozat fertőtlenítése. Az őszi lombfertőtlenítésre a lombhullást közvetlenül megelőzően vagy a lombhulláskor réztartalmú gombaölő szerek alkalmasak. A fák lombjának fertőtlenítése során a még fán …

Bővebben »

A szőlő védelme a betakarítás előtt

Az érő szőlőben a betakarítás előtt gondolnunk kell a madarak kártételének megelőzésére is. A madarak elleni védekezés különböző változatairól a Jó Gazda hasábjain már több cikkben is tájékoztattuk az olvasókat. Többek között a védőhálók kihelyezése révén sikeresen távol tarthatjuk őket attól, hogy helyettünk szüreteljenek. Egyes szőlősgazdák gyakorlati tapasztalatai szerint különböző …

Bővebben »

A galagonya évente kétszer virágzik

A galagonya, a rózsafélék családjába tartozó növény. Több változata ismert. Általában tövises cserjék, kistermetű fák vagy bokrok formájában található, főleg vadon termő növény. A Kárpát-medencében őshonos, de élőhelye Afrikában, Európában és Közép-Ázsiában is megtalálható. Bár sövényként is kihasználható, kulináris és gyógyító hatása kétségbevonhatatlan. Meglehetősen igénytelen növény, jól fejlődik a napsütötte …

Bővebben »

Az érett dinnye

A dinnyefélék az egyik legkedveltebb nyári ínyencségek közé tartoznak, fogyasztásuk elsősorban megfelelő érettségben nyújt kellemes ízélményt. Az egyes fajták adott tenyészidejük alapján megfelelő környezeti feltételek között érnek szedhető és fogyasztható állapotba. Az alábbiakban ezek jegyeit foglaltuk össze. GÖRÖGDINNYE A helyre vethető és a hajtatható görögdinnye-hibridek tenyészideje általában 70-85 nap. Az …

Bővebben »

Itt a szamóca telepítésének ideje

A bogyós gyümölcsök közül a szamóca, vagy ismertebb nevén eper az egyik legkorábban érő és legkedveltebb gyümölcsünk. Augusztusban, vagy legkésőbb szeptember elején telepítve már a következő évben termést várhatunk belőle. Ehhez természetesen erős, dús gyökérzetű egészséges palántákat kell ültetni. Ügyelni kell arra is, hogy vannak olyan ún. hímsteril fajták, amelyek …

Bővebben »

A köszméte – vitaminokban ásványi sókban gazdag

Napjainkban a házi- és kiskertekben egyre többen termesztenek köszmétét. Gyümölcse vitaminokban (C-vitamin), ásványi sókban, szerves savakban, cseranyagokban gazdag. Étrendi hatása kiváló. Túlnyomó többségét technológiai érettségben szedik le, és hűtőipari vagy konzerv feldolgozás után értékesítik, vagy használják fel. A köszméte gyümölcsének jelenleg csak kis hányadát fogyasztják teljes érett állapotban. A köszméte …

Bővebben »

A cseresznyeszilva (mirobalán) számtalan gyümölcsfaj alanya

A cseresznyeszilva vagy mirobalán, népies nevén paradicsomszilvának, fosószilvának és lotyószilvának is nevezik a rózsafélék családjába és a szilva nemzetségbe tartozik. Délnyugat-Ázsiában és Délkelet-Európában őshonos fa, illetve bokorfa. Közepes méretű, 5-8 méter magasságot is eléri. Tavasszal az egyik legkorábban virágzó fa. Zöldesfehér virágai március végén nyílnak. Levelei simák, kerekek vagy oválisak, …

Bővebben »

Zöldmetszés a gyümölcsösben

Bő termés esetén a zöldmetszéssel mérsékelt gyümölcsritkításra is lehetőség van. A júliusi zöldmetszéssel elősegíthetjük a termőrügyek differenciálódását és a gyümölcsök fejlődését, színeződését. A júliusi zöldmetszés átnyúlhat augusztusra is, de akkor már vigyázni kell a mértékére, nehogy az erős metszéssel harmadik, úgynevezett őszi hajtásnövekedést indítsunk meg. A zöldmetszés előnyei a következők: …

Bővebben »