Lezajlott az olimpia, a paralimpia, a Tour de France és számos sportverseny, s amíg korábban doppingbotrányokkal volt tele a sajtó egy-egy világverseny kapcsán, mostanra az ilyen hírek szinte teljesen eltűntek a címlapokról. Pedig a sportolók mintegy fele nem csupán a kemény kitartó munkának köszönheti eredményeit, hanem állítólag „valamit” használhat. Állította …
Bővebben »Tojót vagy broilert tartsunk?
A tyúkfélék nem igényelnek állandó egyedi figyelmet, szabadon, tágas területen, ill. szűk helyen, zártan is tarthatók. Hús- és tojástermelésre egyaránt hasznosíthatók. A csirke egészséges és viszonylag olcsó húst, a tyúk folyamatosan friss tojást biztosít tartójának. Húshibridek A csirkék nevelése az év bármely szakaszában elkezdhető és intenzív feltételek között 7–8 hét …
Bővebben »A propolisz a jövő gyógyszere lehet
Már több éve méhészkedtem, amikor egy várandós ismerősöm fogfájásra panaszkodva kért tőlem egy üveg propoliszt. Jóval később megtudtam, hogy hónapokig kezelgette szuvas fogát a tinktúrával, amelynek fájdalomcsillapító hatása is van, és csak jócskán a szülés után ment el a fogorvoshoz. Egy másik, huzatra érzékeny ismerősöm fülgyulladásos panaszokra kezdte el szedni …
Bővebben »A jó propolisz titka
A méhek és a méhészkedés kapcsán még a szakmabelieknek is elsőként a méz jut eszébe. A propolisz vagy méhszurok – kimagasló gyógyító-védő tulajdonságai ellenére – csak sokadik a sorban. Ez nyilván azzal függ össze, hogy a szlovákiai és magyarországi méhésztanfolyamokon, néhány kimondottan propoliszra fókuszáló előadást kivéve, csak nagyon kevés szó …
Bővebben »A májlibák tömése
A baromfiudvar egyik legrégebben háziasított állata a lúd, vagy liba. Többféle változata van, legelterjedtebb a hús és a májliba. Tömésre a májliba alkalmas, amely a fehér, vagy szürke landeszi állományból származik, ill. ezek keresztezései. A májhibridek koruktól függően alkalmasak tömésre. A libák tömése gyakorlatilag mesterséges túltáplálási folyamat, ami a máj …
Bővebben »Ne késlekedjünk az atka elleni kezeléssel!
Ha hosszan tart a nyár, hajlamosak vagyunk arra, hogy húzzuk-halasszuk az atka elleni nyári kezelést, azt gondolva, hogy van még idő felkészíteni a méheket a télre. Pedig tudjuk, és lapunk hasábjain is többször figyelmeztettük arra, hogy az elhanyagolt vagy megkésett atkairtással a nyári időszakban már a téli–jövő tavaszi méhpusztulást kockáztatjuk. …
Bővebben »Előzzük meg az atka kártételét
A mézelő méhek egészsége nagymértékben függ attól, mennyire szaporodott fel a kaptárakban a varroa atka. A parazita nem csupán élősködik a méheken, hanem a harapásával okozott seben keresztül vírusokat és kórokozókat juttat a méhek testébe. Az atka bizonyíthatóan mintegy húsz méhbetegség vektora. Ha az atkairtás elmarad, esetleg későn végezzük el, …
Bővebben »Hatékony módszerrel az atka ellen
A varroa atka fészekparatiza, védekezni kell ellene, amit nehezít, hogy a fedett fiasításban bújik meg és szaporodik. Hetven órával a fias sejt lefedése után lerakja első petéjét, amelyből hímivarú egyed kel ki. A többi petéből, amelyet harmincórányi időközönként rak le, nőstény lesz. Az első párzás hat–kilenc nap alatt megtörténik. A …
Bővebben »Idén kevesebb napraforgó lesz
Bár még javában tart a méhészszezon, máris sok vándorméhész kongatja a vészharangot. Főleg azok, akik a hárs után napraforgóra szoktak vándorolni. A régió legnagyobb vetőmag-forgalmazói ugyanis már kora tavasszal arra figyelmeztettek, hogy a szlovákiai mezőgazdászok idén – a dömping áron beáramló ukrán importtól tartva – csak nagyon kevés napraforgót vetnek. …
Bővebben »Hogyan neveljük fel a kiskacsákat?
A kiskacsákat tyúk- vagy pulykakotlóval, illetve mesterségesen nevelhetjük fel. A kiskacsák nevelése sokkal könnyebb, mint a naposcsibéké, mert élelmesebbek, a betegségek iránt kevésbé fogékonyak. A kiskacsák a meleg iránt sem olyan érzékenyek, csupán a száraz alomanyagról kell gondoskodnunk. Ez azonban nem könnyű feladat, mert az itató edényből állandóan kifröcskölik a …
Bővebben »