A szőlőfajták különböző időpontokban érik el a teljes érés állapotát. A Csaba gyöngyét pl. már július végén szedhetjük, a Szőlőkertek királynőjét augusztusban, a Leánykát, az Ezerjót szeptemberben, a Kövidinka és az Izsáki sárfehér szüretideje pedig októbet végén van. A szőlő bogyói nem egyszerre érnek. Leghamarabb a fürt vállán, legkésőbb pedig …
Bővebben »Új különleges csemegeszőlőfajták
Vidékünkön is egyre jobban terjednek az új nemesítésű csemegeszőlők. Sőt, egyre több termesztőnek vált hobbijává ezen fajták gyűjtése és termesztése. Nekik, de azoknak is szól ez a cikk, akik egyszerűen csak egy-egy finom és minőséges csemegeszőlőt szeretnének kiskertjükbe ültetni. A gyönyörű óriási fürtök és nagy bogyók a pergola hasznos, és …
Bővebben »Előkészületek a borkészítéshez
A leszedett szőlőt minél hamarabb fel kell dolgozni A borkészítés folyamata a szürettel kezdődik és a szőlőfeldolgozás, mustkezelés művelete után az erjesztéssel fejeződik be. Minden egyes technológiai lépés szoros kapcsolatban áll egymással és jelentős mértékben kihat a készítendő bor összetételére, minőségére és kezelhetőségére. Ebben döntő jelentősége van a szüret előkészítésének, …
Bővebben »A szőlő és a méhészet szerelmese: Boris Rebrik kárpátaljai szőlész
Augusztus közepén a magyarországi Kecskeméten tartották a csemegeszőlő-termesztők szakmai konfrrenciáját, amelyen új szőlő-fajtákkal és a velük kapcsolatos termesztéstechnológiai elemekkel ismerkedhetttek a rendezvény résztvevői. Lapunk előző, szeptemberi számában már ismertettük a konferencián elhangzottakat és a felvonultatott csemegeszőlő-fajtákat, amelyeket Boris Rebrik kárpátaljai szőlőtermesztő mutatott be. Lapunk külső munkatársa, aki szintén részt vett a konferencián a bemutató után …
Bővebben »Szőlővédelem a seregélyek ellen
A madarak között nagyon sok kártevője van a gyümölcsösöknek, főleg a szőlőnek (galambok, seregélyek, varjak). Az ellenük, illetve kártételük elleni hagyományos védekezési formák nem mindig hoznak kielégítő eredményt, esetenként még károsíthatják is a környezetet. A SCARYBIRD madárijesztő rendszer (a képen) azon az elven működik, hogy az apróbb madarak félnek a nagy ragadozó madaraktól. Ezek jelenléte az …
Bővebben »Csemegeszőlő-fajta és termesztéstechnológiai konferencia Kecskeméten
Új utakat kell keresni a klímaváltozás kihívásaira A csemegeszőlő termesztésének időszerű kérdéseiről, a klímaváltozás hatásairól, a szermaradványmentes növényvédelemről és a tápanyag-utánpótlásról, valamint az új, korszerű csemegeszőlő fajtákról szervezett tanácskozást a Kecskemét melletti Kisfái Ökokert Kft. a csemegeszőlőtermesztők számára. Dr. Németh Krisztina, a Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet tudományos főmunkatársa előadását azzal kezdte, …
Bővebben »Fürtigazítás a szőlőben
Amikor a szőlőfürtök már csaknem elérték teljes nagyságukat, de még hajlékony a kocsányuk, érdemes úgy megigazítani a fürtöket, hogy azokat a szüretkor könnyen, sérülés nélkül lehessen leszedni. Ezt az állapotot rendszerint július végén tapasztalhatjuk. Az átnőtt levelek, hónaljhajtások, kacsok nagyon megnehezíthetik az érett fürt leszedését. Ritkábban előforduló probléma a szomszédos …
Bővebben »A szőlő egyesfüggöny művelésmódja
(Folytatás az előző számból) Metszés A törzsnevelésnél különösen ügyelni kell arra, hogy a hosszú törzs egyenes és 5-7 helyen a támaszhoz rögzített legyen, különben képtelenné válik a rá nehezedő teher (vegetatív és generatív tömeg, valamint szélnyomás) tartására. A függönyművelésű tőkék karjának alakításakor arra kell törekedni, hogy a zölden lekötött hajtáson …
Bővebben »A szőlő egyesfüggöny művelésmódja II.
(folytatás az előző számból) A lecsüngő hajtás a felfelé állóhoz képest alaktanilag és fiziológiailag is eltér. A csüngő hajtás ízközei általában rövidebbek; szembetűnő a hajtásszár elvékonyodó jellege. A lelógó hajtásokon jellemzően kisebb az egyes levelek felülete is. A kutatók azt is megállapították, hogy a lefelé csüngő hajtások farészének átmérője, s …
Bővebben »Csemegeszőlők 1.
Rezisztens – ellenálló – fajták Hadd osszam meg Önökkel néhány kedvenc csemegeszőlőfajtám tulajdonságait a teljesség igénye nélkül. Az alábbi fajtákra jellemző, hogy gombabetegségeknek és nagyobb fagyoknak kitűnően ellenállnak. Átlagos évben 3−4, „gombás” esztendőben 4−5 permetezéssel meg lehet őket termelni. Fontos a virágzás előtti és utáni megelőző permetezés gombák ellen, s …
Bővebben »