Borászat

Új, modern csemegeszőlő-fajták

A termesztők és a fajtagyűjtők igénye napjainkban egyre nagyobb a modern, ellenálló, nagyfürtű és óriási bogyót termő szőlőfajták iránt. Mivel a kereslet egyre nő, minden bizonnyal ez is ösztönzi a nemesítőket arra, hogy egyre újabb és újabb, a kor követelményeinek mindinkább megfelelő csemegeszőlő-fajtákkal álljanak elő. Milyenek a kor követelményei napjainkban …

Bővebben »

A lugasok ifjítása

A tőkerész fölkopaszodása bármelyik metszési mód mellett előbb-utóbb bekövetkezik. A rövidcsapos metszés és a váltómetszés ugyan jelentősen mérsékli ezt, ám ha csak egy ízköznyivel is, de a termőalapok évente magasodnak. A fölkopaszodott termőalap helyébe két vagy három év alatt nevelhetünk újat. Az új termőalapot a törzsön vagy a karon, vagy …

Bővebben »

A szőlő érése és a szüret ideje

A szőlőfajták különböző időpontokban érik el a teljes érés állapotát. A Csaba gyöngyét pl. már július végén szedhetjük, a Szőlőkertek királynőjét augusztusban, a Leánykát, az Ezerjót szeptemberben, a Kövidinka és az Izsáki sárfehér szüretideje pedig októbet végén van. A szőlő bogyói nem egyszerre érnek. Leghamarabb a fürt vállán, legkésőbb pedig …

Bővebben »

A szőlő szüretelése és a feldolgozása

A szőlőben a szüret a termés betakarításának és feldolgozásának időszaka. S noha a szőlőfürtök leszedése egyszerű munkafolyamat, amit bárki el tud végezni, a szüret nemcsak ezt jelenti, hanem a szőlő leszedési időpontjának helyes megválasztását, a szőlő musttá való feldolgozásának különféle módjait, a must erjesztését és mindezekkel kapcsolatos egyéb tevékenységet is. …

Bővebben »

Új különleges csemegeszőlőfajták

Vidékünkön is egyre jobban terjednek az új nemesítésű csemegeszőlők. Sőt, egyre több termesztőnek vált hobbijává ezen fajták gyűjtése és termesztése. Nekik, de azoknak is szól ez a cikk, akik egyszerűen csak egy-egy finom és minőséges csemegeszőlőt szeretnének kiskertjükbe ültetni. A gyönyörű óriási fürtök és nagy bogyók a pergola hasznos, és …

Bővebben »

Előkészületek a borkészítéshez

A leszedett szőlőt minél hamarabb fel kell dolgozni A borkészítés folyamata a szürettel kezdődik és a szőlőfeldolgozás, mustkezelés művelete után az erjesztéssel fejeződik be. Minden egyes technológiai lépés szoros kapcsolatban áll egymással és jelentős mértékben kihat a készítendő bor összetételére, minőségére és kezelhetőségére. Ebben döntő jelentősége van a szüret előkészítésének, …

Bővebben »

A szőlő és a méhészet szerelmese: Boris Rebrik kárpátaljai szőlész

Augusztus közepén a magyarországi Kecskeméten tartották a csemegeszőlő-termesztők szakmai konfrrenciáját, amelyen új szőlő-fajtákkal  és a velük kapcsolatos termesztéstechnológiai elemekkel ismerkedhetttek a rendezvény résztvevői. Lapunk előző, szeptemberi számában már ismertettük a konferencián elhangzottakat és a felvonultatott csemegeszőlő-fajtákat, amelyeket Boris Rebrik kárpátaljai szőlőtermesztő mutatott be. Lapunk külső munkatársa, aki szintén részt vett a konferencián a bemutató után …

Bővebben »

Szőlővédelem a seregélyek ellen

A madarak között nagyon sok kártevője van a gyümölcsösöknek, főleg a szőlőnek (galambok, seregélyek, varjak). Az ellenük, illetve kártételük elleni hagyományos védekezési formák nem mindig hoznak kielégítő eredményt, esetenként még károsíthatják is a környezetet. A SCARYBIRD madárijesztő rendszer (a képen) azon az elven működik, hogy az apróbb madarak félnek a nagy ragadozó madaraktól. Ezek jelenléte az …

Bővebben »

Csemegeszőlő-fajta és termesztéstechnológiai konferencia Kecskeméten

Új utakat kell keresni a klímaváltozás kihívásaira A csemegeszőlő termesztésének időszerű kérdéseiről, a klímaváltozás hatásairól, a szermaradványmentes növényvédelemről és a tápanyag-utánpótlásról, valamint az új, korszerű csemegeszőlő fajtákról szervezett tanácskozást a Kecskemét melletti Kisfái Ökokert Kft. a csemegeszőlőtermesztők számára. Dr. Németh Krisztina, a Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet tudományos főmunkatársa előadását azzal kezdte, …

Bővebben »

Fürtigazítás a szőlőben

Amikor a szőlőfürtök már csaknem elérték teljes nagyságukat, de még hajlékony a kocsányuk, érdemes úgy megigazítani a fürtöket, hogy azokat a szüretkor könnyen, sérülés nélkül lehessen leszedni. Ezt az állapotot rendszerint július végén tapasztalhatjuk. Az átnőtt levelek, hónaljhajtások, kacsok nagyon megnehezíthetik az érett fürt leszedését. Ritkábban előforduló probléma a szomszédos …

Bővebben »