Szántóföldi növénytermesztés

Top Agro – a legjobb agrárvállalkozások rangsora

Az előző 2023-as esztendőben a Finstat társaság által nyilvántartott pénzügyi-gazdasági eredmények alapján idén is rangsorolták a legjobb szlovákiai mezőgazdasági vállalkozásokat. A szakminisztérium, és a szlovákiai mezőgazdasági újságírók klubja által szervezett szakmai megmérettetés díjosztó ünnepségét november végén a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem aulájában tartották. A legjobb 100 agrárcég összesített sorendjében a legmagasabb …

Bővebben »

Fagyhatások az áttelelő növényeken

Mivel térségünkben a mérsékelt égöv alatt a fény- és hőviszonyok periodikus jellegűek, vagyis évszakonként és naponként is ingadozást mutatnak, a növények ehhez alkalmazkodva életük különböző szakaszaiban különböző hőmérsékletet igényelnek. Ennek keretében nemcsak melegebb, hanem hidegebb periódusokra is szükségük van. A csírázáshoz például rendszerint alacsonyabb hőmérséklet szükséges, mint a növekedéshez. A …

Bővebben »

Drónok a precíziós gazdálkodásban

A precíziós gazdálkodásnak elsősorban a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelése és a kedvezőtlen környezeti hatások mérséklése szempontjából van jelentősége. Ennek érdekében kihasználja a legújabb technikai eszközöket, technológiákat, számítógépes szoftvereket, szenzorokat és egyéb eszközöket a mezőgazdasági termelés optimalizálására.  Alkalmazása lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy pontosan meghatározzák a termőterületek különböző adottságait, és …

Bővebben »

Új generációs Danubia hibridek a Limagrain kínálatában

Magas terméspotenciál, kiváló alkalmazkodó képesség és évközi stabilitás Nem véletlenül hívta magyarországi bemutatóra, konkrétan Esztergomba a Limagrain szlovákiai képviselete a kukoricatermesztő partnereit, ugyanis a jövő évi kukoricahibrid-kínálatuk csúcsminőségű és egyedi tulajdonságú fajtáit éppen ebben az országban, a Szeged melletti Zsombón, a Limagrain közép-kelet európai nemesítő központjában fejlesztették ki. A Danubia termékcsalád csúcsminőségű hibridjeit kifejezetten …

Bővebben »

Talajkímélő technológiák alkalmazása

A korábban minimálisnak vagy szántás nélküli termesztéstechnológiának is nevezett modern talajkímélő módszerek és technológiák az amerikai kontinensről terjedtek el a világban. Az ottani termelők főleg a talaj eróziós problémáinak kezelése és az energiaárak nyomása miatt arra kényszerültek, hogy az előző termény betakarítása után a talajt ne szántsák fel, hanem a …

Bővebben »

LG kukorica bemutató Nádszegen

Danubia – a klímaváltozáshoz alkalmazkodó új kukorica hibridek A nádszegi Agrimpex szövetkezet hagyományos szántóföldi bemutatóján többek között a kukorica nemesítésében egy átfogó koncepció keretében kifejlesztett új generációs Limagrain kukorica hibridekkel is megismerkedhettek a délnyugat-szlovákiai térség termesztői. Milena Mařáková a Limagrain marketing osztályának vezetője rövid bevezetőjében felvázolta a Danubia néven piaci bevezetésre kerülő hibridcsoport legfontosabb jellemzőit, …

Bővebben »

Új kukorica hibridek a KWS kínálatában

Az előző évekhez hasonlóan az idén is több helyszínt felölelő bemutató körúton mutatta be kukoricahibridjeinek kínálatát a KWS vetőmag-nemesítő és forgalmazó cég szlovákiai képviselete. Kovács Tamástól, a cég területi képviselőjétől a szelőcei kukoricanapon kaptunk tájékoztatást a jövő évi szezonra összeállított kínálatukról. A klímaváltozás egyértelmű jelei és következményei ebben a térségben is egyre jelentősebb mértékben éreztetik hatásukat. …

Bővebben »

Országos kukoricatermesztési szaknap

A hagyományokhoz híven évek óta felváltva az ország keleti-északkeleti, illetve délnyugati térségében tartják az Agrion gépforgalmazó cégcsoport kukoricatermesztési szakmai napját, amelyen a nálunk egyik legelterjedtebb szántóföldi növény, a kukorica termesztéstechnológiájának legfontosabb elemeihez kapcsolódó gépkínálatot – a talajelőkészítéstől kezdve a vetésen át a betakarításig -, illetve a hazai piacon felvonultatott vetőmagkínálatot is bemutatják. Idén a rendezvénynek délnyugat Szlovákiában újra …

Bővebben »

A repcében ősszel fontos a szárbaindulás megakadályozása

Az őszi repce az ősszel egyik legkorábban földbe kerülő növényünk. Ha a termesztése mellett döntünk, mindig tartsuk szem előtt, hogy ennek az olajnövénynek a termelése nem csak a vetéssel kezdődik, hanem már az elővetemény tarlóján lerakjuk az alapjait. Mivel az időjárás a repcevetés időszakában többnyire száraz, aszályos szokott lenni, kiemelt …

Bővebben »

A vetésszerkezetbe is jól beilleszthető

Az őszi árpának kevesebb nitrogén kell Az őszi árpa kevésbé igényes az előveteményekkel szemben, mint a búza, ezért a vetésszerkezetbe jól beilleszthető. Gyakran vetik búza után, ami az árpa számára nem kedvezőtlen. Amennyiben négy éven belül visszakerül, jelentősebb növénykórtani és -kártani nyomással kell számolni, ami a növényvédelmi költségek növekedését eredményezheti. …

Bővebben »