Itthon

Megjelent a Jó Gazda júniusi száma

A nyári termesztési szezon elején zöldségtermesztéssel foglalkozó olvasói számára a Jó Gazda júniusi száma összefoglalót olvashatnak egyes zöldségfajták időszerű növényvédelmi kezeléséről, nevezetesen az uborka peronoszpóra elleni védelméről és nyári hajtatásának feltételeiről, a paradicsom termésritkításának szempontjairól, valamint a meztelen csigák elleni védekezésben alkalmazható tejsavó kihasználásáról. Bemutatja a jégsaláta termesztésében fontos feltételeket, …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda májusi száma

A Jó Gazda májusi számában az időszerű kerti tennivalók ismertetője keretében a szabadföldi kiültetésre vásárolt palánták megfelelő állagáról, állapotáról, a paprika palánták vízellátásáról, az édesburgonya termesztésének feltételeiről és a burgonya tápanyagokkal szembeni igényéről olvashatnak összefoglalót. A háztáji zöldséges kert egyik fontos növénye, a fokhagyma, a termesztők ahhoz kapnak tanácsot, hogy …

Bővebben »

Rések az árrésen

Pontosan egy évvel az egyes élelmiszerek árstabilitását garantáló memorandum elfogadása után – amit a szakminisztérium és a kereskedelmi szervezetek képviselői írtak alá – s amelyben az üzletláncok vállalták 13 alapvető élelmiszer árstabilitásának megőrzését, idén márciusban az üzletláncok eggyel tovább léptek, és a szakminisztériummal egyetértésben bejelentették, hogy az országban tevékenykedő meghatározó …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda áprilisi száma

A Jó Gazda áprilisi számában a háztájiban és a szántóföldön esedékes tennivalók összefoglalója keretében a zöldségtermesztők többek között megismerkedhetnek a vetőmagok sikeres vetésének legfontosabb alapelveivel, tanácsokat kapnak a nálunk még kevésbé ismert mángold  és az édesburgonya termesztéséhez, a tavaszi nüvényállományok takarásához, az évelő növények tőosztással való szaporításához, valamint a hazai …

Bővebben »

A korlátozás ellenére folyamatos a kifizetés

Az Agrárkifizetési Ügynökség (PPA) rendbetétele és teljes körű akkreditációjának elismerése ellenére az Európai Bizottság továbbra is visszatartja a nekünk járó kifizetések 25 %-át az előző időszakban a támogatások terén történt törvénytelenségekre hivatkozva (lásd Dobytkár – Állattartó ügy). A bizottsági döntést nem sikerült megváltoztatni, annak ellenére sem, hogy az ügynökségben elvégzett ellenőrzések igazolták, az újraszervezett …

Bővebben »

Rólunk, de nélkülünk, avagy hogyan tovább a Dunamenti Nemzeti Park ügyében?

A Szlovákiai Agrárkamara (AKS) vezetése felháborodását és tiltakozását fejezte ki az SZK Környezetvédelmi Minisztériuma által beharangozott elképzelésekkel kapcsolatban, amelyek az ún. Dunamenti Nemzeti Park létrehozására kiírt pályázattal kapcsolatban láttak napvilágot. A megbízott szakminiszter Ján Budaj és parlamenti képviselőtársai ugyanis arról tájékoztattak, hogy megbízták az Állami Környezetvédelmi Hivatalt az említett pályázat …

Bővebben »

Tarol az ukrán gabona az EU piacain

A V4 tagországok valamint Románia és Bulgária agrárérdekvédelmi szervezetei azt kérik az Európai Bizottságtól, hogy  határozottan lépjen fel a tagországokba egyre növekvő mennyiségben beáramló  ukrán gabona- és repceimporttal szemben, amiről a február elején Lengyelországban megtartott közös tanácskozáson született megállapodás. A behozott ukrán gabona olcsó, ami egyrészt jelentősen csökkenti a térségben megtermelt hazai gabonák értékesítési árait, …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda márciusi száma

A Jó Gazda márciusi száma ebben a hónapban is gyakorlati tanácsokkal és újdonságok ismertetésével kínál megoldásokat a háztáji és szántóföldi termesztők számára. A háztáji zöldségtermesztők többek között a medvehagyma kerti szaporításának feltételeiről, a burgonya kis helyen történő intenzív termesztési lehetőségeiről és a márciusban elvethető zöldségfajtákról és a gyógynövényekről olvashatnak ismertetőt. …

Bővebben »

106 millióval megemelték a pályázati összeget

A mezőgazdasági gépek, berendezések és épületek beszerzésére kiírt 4.1 sz. alintézkedéssel kapcsolatos pályázatban eddig a gazdák 110 millió euró értékben nyújthattak be igényeket meghatározott beruházások támogatására. Január közepén az agrártárca vezetése bejelentette, hogy ezt az összeget további 106 millió euróval megemelik, így a fejlesztési beruházásokra rendelkezésre álló összeg 216 millióra növekszik. Az élelmiszeripari …

Bővebben »

Rekordszinten a tej termelői ára

A nyers termelői tej felvásárlási ára nálunk az elmúlt esztendő végére eddig soha nem látott magasságokba emelkedett. A Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara által közzétett és összesített statisztikai adatok alapján tavaly decemberben a tejüzemek átlagosan 0,5292 eurót fizettek a tej literéért, egy évvel ezelőtt 2021 decemberében ez az összeg jóval kevesebb, 0,3653 euró volt …

Bővebben »