A mézontófű (facélia) a méhek kedvence

A közönséges mézontófű vagy facélia (Phacelia tanacetifolia) régóta a méhészek kedvelt növénye, napjainkban vetőmagnak, valamint rövid tenyészideje miatt takarmány- és zöldtrágyanövényként is termesztik.

A facéliának lilás-halványkék, rövidkocsányú füzérszerű virágzata van, üreges szára, négymagvas toktermése nagyon jól megkülönbözteti a többi növénytől. Magassága 50-90 cm. A fagyzugos, északi fekvésű, rossz vízgazdálkodású, silányabb homok-, szikes- vagy agyagos területeket leszámítva bárhol jól termeszthető. Megtermékenyülése után jó aszálytűrő, bár a száraz tavaszi időjárás hatására a növény alacsony maradhat vagy foltokban kiritkulhat.

Vetőmagtermesztésre mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, középkötött erdő-, vályog- és csernozjom-talajokat kedveli, de ezeken sajnos gyakran megdől. Ezért ennél gyengébb minőségű, sekélyebb termőrétegű talajokon ajánlott a termesztése. Ebből a célból négyévente vethető ugyanazon parcellába, pillangós vagy istállótrágyázott előveteménye nem lehet. Len, kalászosok, kapások után jól beilleszthető a vetésforgóba, egyúttal minden kultúrának jó előveteménye.

Zöldtrágyaként kedvező körülmények között a vetést követő 6-8. héten már kinyílnak az első virágok, és azt követően 4-8 hétig is folyamatosan nyílik a csigaszerűen bekunkorodó, több ágú virágzat. Zöldtrágyának a vetőmag mennyisége hektáronként 10-12 kg. Vetése gabonasortávra, 2-3 cm mélységbe történik. Másodvetésben a virágzáskori zöldtömege 25-30 t/ha, keresztesvirágúakkal keverten akár 35-40 t/ha is lehet. A kora őszi, kisebb -4, -5°C-os fagyokat még elviseli, így október végi-november eleji beforgatása is lehetséges. Nagy zöldtömeg esetén azonban nem szabad aprítás nélkül, egy tömegben beforgatni, mert a talaj túlzottan levegőssé válik, megnehezítve a szerves anyagok bontását, majd később ez az állapot a talajművelést és az utóvetemény fejlődését is hátráltatja. A nyár végi vetés esetén főként keresztesvirágúakkal keverhető. A facélia minden esetben jól kombinálható a többi zöldtrágyanövénnyel. A facélia takarmánynövényként is hasznosítható. Nincs semmilyen mérgező hatása, fehérjetartalma és aminosav-összetétele is kedvező, beltartalmi értékei tekintetében alig marad el a lucernától. Takarmányértéke virágzáskor a legnagyobb. (sz)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda januári száma

A gazdálkodók és a kertészkedők ebben a téli hónapban elsősorban a következő szezon tervezésével és az ezzel kapcsolatos …