Tojót vagy broilert tartsunk?

A tyúkfélék nem igényelnek állandó egyedi figyelmet, szabadon, tágas területen, ill. szűk helyen, zártan is tarthatók. Hús- és tojástermelésre egyaránt hasznosíthatók.  A csirke egészséges és viszonylag olcsó húst, a tyúk folyamatosan friss tojást biztosít tartójának.

Húshibridek

A csirkék nevelése az év bármely szakaszában elkezdhető és intenzív feltételek között 7–8 hét alatt befejezhető. A húshibrid csirkéket zárt, almozott helyiségben – nagyban, tavasztól őszig fóliaházban is – nevelhetjük, 18–22 darabot is elhelyezhetünk egy-egy négyzetméterre. Mivel gyorsan növők, héthetes korukban elérik az 1,6-1,8 kg-os élőtömeget, vágásra érettek. Nem érdemes őket tovább tartani, mert miközben takarmányfogyasztásuk nő, fejlődésük lelassul. Ezek a csirkék még vágáséretten is fiatalok – a két hónapos kort sem érik el –, bár csontjaik vastagok, gyengék, porcogósak. Nem érdemes őket tojástermelésre meghagyni, mert kifejletten 3,4–4 kilósak lesznek, sok takarmányt fogyasztanak és keveset tojnak. Tudni kell azonban, hogy a tojó-, és a húshibridek szelektált, keresztezett szülők utódai, továbbszaporításra alkalmatlanok.

Tojóhibridek

Húszhetes korukban elkezdik a tojásrakást, s egy év alatt 260–290 db, átlagosan 61–63 grammos tojást adnak. Egy-egy tojás előállítására tojótápból 140–155 grammot használnak fel. Intenzív tartási körülményt, zárt ólat, az évszakhoz igazodó világítást, a nagy tojástermelést lehetővé tevő beltartalmú takarmányt – tápot – igényelnek. Egyéves tartás után, vagy ha a naponta termelt tojás ára már nem fedezi a takarmányozás költségét, selejtezni kell őket. Legtöbb tenyésztőnél a barna tojást adó Tetra-SL és a Shaver-579, valamint a fehér tollú és tojást rakó Shaver-288 tojóhibrid ilyen. Mérsékeltebb igényű és teljesítményű a nagyobb testtömegű, úgynevezett háztáji hibrid, a magyar Tetra-H. Ez udvaros tartásba is való, az átlagosnál jobb összetételű takarmányt pedig meghálálja.

Vegyes hasznosítású fajták

A new hampshire, a fehér- vagy sávozott – kendermagosnak is mondják – plymouth, a barnásvörös tollú rhode island red, a magyar sárga, fehér és kendermagos, valamint a kopasznyakú, általában a new hampshire tyúkok és plymouth kakasok F1-ként ismert utódai.  Kettős hasznosításúnak tekinthetők, mert mind tojás-, mind hústermelésre egyaránt közepesen alkalmasak. Ezek udvaros tartásba valók, vegyes takarmányon tarthatók. Tágas portán, udvarokon élelmük jelentős részét maguk szedik össze. E fajták kakasokkal tartott tyúkjainak tojásai géppel, tyúk- vagy pulykakotlóssal kikelthetők, nem szükséges tehát évről-évre vásárolt csibékkel megújítani az állományt, mint pl. a tojó- és húshibrideknél. Ezen tyúkfajtáknál a tojástermelés a 24-ik hetes korban kezdődik el. A kettős hasznosítású tyúkok az elhelyezéstől, a takarmányozástól függően 160–220 tojást adnak évente. A csirkék 10–12 hetes koruknál hamarabb nem igen vághatók, de ízletesebbek, érettebb húsúak.  (szl)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda decemberi száma

Noha a téli időszakban kevesebb a konkrét gyakorlati teendő a kertekben, a Jó Gazda decemberi …