Az idő előtti gyümölcshullások okai

Feltehetően az idei nyáron tapasztalt rendkívül meleg időjárás következtében nemcsak az üzemi szintű gyümölcsösökben, hanem a háztáji kertekben levő gyümölcsfákról is augusztus elején szinte lavinaszerűen hullani kezdtek a még éretlen termések, főleg az alma és a körte. Noha a természetes gyümölcsritkítás folyamatának harmadik szakaszában gyakorlatilag minden évben hullik le bizonyos mennyiségű éretlen gyümölcs a fákról a szedések előtt, az idei „potyogás“ mértéke egyértelműen meglepte a termesztőket, akik közül többen szerkesztőségünkhöz fordultak magyarázatért és tanácsért a probléma megoldása érdekében. A témáról megjelent szakmai információkat az alábbiakban foglaltuk össze.

A gyümölcshullás folyamata minden évben megtörténik, ez a termést nevelő növények jellemzője. A virágokból keletkezett megtermékenyített terméskezdemények egy része fokozatosan lehullik a fáról. Ez egy természetes folyamat, amellyel a fa szabályozza, hogy mennyi termést képes kinevelni, a feleslegtől megválik. A terméskezdemények hullása több hullámban zajlik. Az első hullám a megkötött apró terméskezdemények idején lép fel. Később június elején a beköszöntő meleg hatására jelentkezik a második hullám, majd a termések teljes kifejlődése idején okoz termésritkulást a harmadik terméshullási szakasz.

A folyamat lényege, hogy a fák lombja az asszimiláció során készíti elő a tápanyagot, amely a termések növekedését biztosítja. Bizonyos mennyiségű megkötött terméskezdeményen túl a fa nem képes kinevelni azokat, nem tudja ellátni őket tápanyaggal. Ekkor a lép életbe a fa önszabályozó mechanizmusa, és a termések egy része lehullik, amit természetes gyümölcsritkulásnak neveznek. Ez nem szükségszerűen negatív jelenség, és mi magunk is besegíthetünk fáknak ebben a folyamatban: célszerű az érőfélben lévő termést megritkítanunk. A megfelelő gyümölcsszám megállapításához tudnunk kell, hogy csonthéjasok esetében körülbelül 20 levél „tud eltartani” egy gyümölcsöt, almatermésűeknél – fajtától függően – 14-40 levél szükséges. A gyümölcsritkítást félérett állapotban célszerű elvégezni. Almatermésűeknél az egyes gyümölcsök között 15-20, őszibaracknál, szilvánál, nektarinnál 10-12, a kajszinál pedig 5-10 centiméter távolságot hagyjunk. A termésritkítás igen hasznos: egyrészt megelőzhetjük, hogy a túl nagy súly alatt meghajoljanak, letörjenek az ágak, másrészt lehetővé tesszük a fának, hogy csak a legszebb, legnagyobb, legegészségesebb terméseket érlelje be.

Az éretlen termések idő előtti lehullása több tényező kombinációjának eredménye is lehet, amelyek közül néhány természetes folyamat, míg mások környezeti vagy gondozási problémákra vezethetők vissza. A szakemberek véleménye szerint az idén tapasztalt trópusi hőmérsékletek minden bizonnyal jelentős mértékben hozzájárultak az extrém mértékű gyümölcshullásokhoz. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni az egyéb kedvezőtlen hatású tényezőkről sem. Gyümölcshullást időjárási tényezők (hideg, erős szél), virágzáskori termékenyülési nehézségek, a helytelen metszések, a fajta tulajdonságai stb. is okozhatnak, és hatással lehetnek annak mértékére. Általánosságban elmondható, hogy a jó kondícióban lévő gyümölcsfáknál, melyek igényük szerint el vannak látva tápanyaggal, és azok felvételéhez a talajban rendelkezésre áll a szükséges víz is, a terméskezdemények hullása elfogadható mértékű, nem veszélyezteti a megfelelő mennyiségű egészséges gyümölcs kifejlődését.

Az akut tápanyaghiány enyhítésére bevált módszer a mikroelemekkel kombinált komplex műtrágyák lombpermetezés formájában történő kijuttatása. A lombtrágyák felszívódása néhány órán belül megtörténik, hasznosulásuk 100 %-os, gyors beavatkozást tesz lehetővé. Növényvédelmi kezelésekkel együtt is kijuttathatók. A gyümölcshullás csökkentése érdekében bevált a megelőző, ismételt, többszöri kezeléssel történő alkalmazásuk. A talaj tápanyaghiánya, főleg a nitrogén-, foszfor- és kaliumhiány szintén okozhatja az éretlen gyümölcsök lehullását. A fák nem képesek megfelelően ellátni az összes gyümölcsöt tápanyaggal, ezért megszabadulnak a feleslegtől. A javasolt megoldás: rendszeresen trágyázzuk a fákat kiegyensúlyozott műtrágyával, amely tartalmazza a szükséges makro- és mikrotápanyagokat. Ezzel azonban bánjunk csínján, nehogy a túlzásba vitt trágyázás (túl sok nitrogén) váltson ki gyümölcshullást. Esetenként a talajvizsgálat segíthet meghatározni a pontos tápanyagszükségletet.

Vízproblémák ugyancsak okozhatják az idő előtti gyümölcshullást. Ugyanakkor mind a túl sok, mind a túl kevés csapadék, illetve víz stresszt okozhat a fáknak, ami az éretlen gyümölcsök lehullásához vezethet. Megoldásként ügyeljünk arra, hogy a fák elegendő vizet kapjanak, az alattuk levő talaj pedig egyenletesen nedves maradjon. Ezt mulcsozással, takarással, vagy csepegtető öntözéssel érhetjük el. A megfelelő öntözési gyakorlat és a jó vízelvezetés kulcsfontosságú.

A különböző kártevők és betegségek, például a gyümölcsmolyok, levéltetvek, vagy gombás fertőzések szintén hozzájárulhatnak a gyümölcsök korai lehullásához. Ennek megelőzéséhez rendszeres ellenőrzés és megfelelő védekezés szükséges, amelynek keretében a vegyszeres permetezések mellett biológiai módszerek alkalmazása is ajánlott. Fontos, hogy a fertőzött gyümölcsöket és leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg. A szélsőséges időjárási körülmények, pl. a fagy, erős szél, vagy hirtelen hőmérsékletváltozások, nagy hőmérsékleti különbségek szintén okozhatják az éretlen gyümölcsök lehullását.

Összefoglalva: az idei extrém hőmérsékleti különbségek, melyek egyre gyakrabban haladjták meg a trópusi értékeket nemcsak a szántóföldeken váltottak ki kedvezőtlen folyamatokat, hanem a gyümölcsösökben is szokottnál korábbi és nagyobb gyümölcshullás formájában éreztették hatásukat. A meleg miatti rendkívüli kipárolgás okozta vízhiány a fákban nemcsak a termések idő előtti lehullását váltotta ki, hanem a jövő évi terméskezdemények kialakulására és fejlődésére is befolyással lehet. Ennek megelőzése érdekében, noha az alma és a körte lehullása ellen már aligha tudunk hatékonyan védekezni, a fák megfelelő vízellátásának biztosításával a jövő évi termés megalapozását még biztosíthatjuk. (sz – gazdabolt, agroinform, hobbikert)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda decemberi száma

Noha a téli időszakban kevesebb a konkrét gyakorlati teendő a kertekben, a Jó Gazda decemberi …