A különböző szélsőséges időjárási változások már a tavalyi év őszétől kezdve komoly gondokat okoztak a mezőgazdasági termelőknek. Előbb az őszi és téli átlagon feletti csapadék, később a tavaszi fagyok, ezt követően a nyári jégesővel kísért viharok okoztak károkat, majd a rendkívüli forróságok és a szárazságok után főleg az ország nyugati régióiban gazdálkodó termelőket újra belvizek sújtották.
Az elmúlt években sajnos többször is bebizonyosodott, hogy a kedvezőtlen szélsőséges időjárási viszonyok egyre gyakoribbak és intenzívebbek. Szlovákiában például 2023 volt a második legmelegebb év 1981 óta, miközben a téli hónapokban novembertől januárig átlagon felüli volt a csapadék mennyisége, így számtalan gazdálkodó az új évet a belviztől sújtott hektárok számbavételével kezdte. A vegetáció korai beindulásának következtében április közepén a gyümölcs- és szőlőtermelő parcellákra újra lecsaptak a tavaszi fagyok, és számtalan termelőnél katasztrofális károkat okoztak. Május második felében és június elején jégverések pusztítottak szinte az egész ország területén. A legnagyobb károk Szlovákia déli részein keletkeztek, ahol a jégesők gyakran csaknem teljes mértékben megsemmisítették a betakarításra váró termést.
Június közepétől néhány járásban szeptember közepéig tartó szélsőségesen magas 33 oC feletti hőségek uralkodtak, néhol a 40 oC-ot ostromolták, amit rendkívül nagy csapadékhiány is kísért. Mindez rendkívül negatívan hatott a kukorica, a napraforgó és a szója terméshozamaira.
Az Indexált szárazság elleni biztosítás adatainak elemzéséből kiderőlt, hogy a hosszú távú átlagos adatokkal összehasonlítva a csapadékhiány mértéke rendkívül magas, 78 %-os volt. A szárazság és a hőség okozta károk kompenzálására kifizetett kárrendezések magas összegeit (ez több esetben néhány százezer eurós tételt is jelentett) a teljes biztosítási fedezettel rendelkező gazdálkodók 80 százaléka megkapta!
Mivel várható, hogy hasonló szélsőséges időjárási változások a jövőben már nem kivételek lesznek, hanem megszokottá válnak, ezért a mezőgazdasági őstermelést továbbra is biztosítani kell, mégpedig ideális esetben a legszélesebb biztosítási fedezettel, vagyis a lehető legtöbb kockázatra megkötött biztosítással.
Ing. DALIBOR BÁN
az Agra Biztosító szlovákiai igazgatója