Nem csak végigmenni jó az akácos úton…

Az akác szó hallatán az idősebbeknek az a bizonyos magyar nóta jut eszébe, de a legtöbb embernek minden bizonnyal az akácméz. Aki kedveli az erdőket, a természetet, annak az akácerdők jelennek meg a szeme előtt. Az akác olyan mértékben elterjedt, hogy már kb. az erdők negyede akácos.

Az akác meglehetősen érdekes és szélsőséges növény. Sokan úgy tekintenek rá, mint kipusztíthatatlan, kezelhetetlenül gyorsan terjedő fára, mások szerint hatalmas áldás. Köhögéscsillapító hatásáról is ismert. Kissé szúrósak az ágai, és bozótszerűen is képes nőni. Az egyik leggyorsabban növő fa. Tavasszal felemelő látványt nyújt a virágzó akácos.

Gyógynövényként is használható

A legegyszerűbb, ha a gyógyszertárban vagy a drogériában vásárolunk fehérakác-virágzatot. Ez azért fontos, mert ha gyógynövényként szeretnénk használni, akkor a még virágzásban levő, a fán csüngő virágot kell gyűjteni, és speciális körülmények között szárítani. A barna, lehullott virágnak már nincs gyógyhatása. A gyógyszeripar a fa kérgét is felhasználja, de házilag tilos a kéreg alkalmazása!

A fehér akác virágából forrázat formájában teát lehet készíteni. Ehhez nem kell mást tenni, mint forró vizet önteni a virágzatra, fedő alatt 5–7 percig állni hagyni, és máris fogyasztható. Ügyeljünk arra, hogy egy teáskanálnál több virágzat ne jusson 2-2,5 dl forró vízre.

Milyen betegségek ellen jó?

  • Köhögéscsillapító hatása a legismertebb. Remélhetőleg a köhögős időszaknak már vége van, valószínűséggel nem május közepén iszunk akácteát.
  • Ha csak kevés virágzatot használunk, akkor más teához ízfokozónak is használhatjuk, de ezt nem tanácsos túl gyakran csinálni.
  • Ha reflux, akkor fehér akác. Csökkenti ugyanis a gyomorsavképződést és a reflux tüneteit. Már napi egy csésze teával néhány hét után nagyon jó eredményt lehet elérni.
  • Ne vigyük túlzásba az akáctea fogyasztását, ugyanis enyhe hashajtó hatása is van.
  • Gyomorfekély elleni teakeverékben is használják az akácot, de erre önmagában  nem alkalmas.

Milyen formában fogyasztható még?

Természetesen tiszta, jó minőségű akácmézként is fogyasztható – de ne túl nagy mennyiségben. Az akácméznek számos pozitív hatása van, ennek azonban az a feltétele, hogy szobahőmérsékleten fogyasszuk a mézet, vagy legalábbis ne tegyük 50 Celsius-foknál melegebb teába. Az ennél forróbb víz ugyanis megöli az összes hatóanyagot – annyi erővel egyszerű kristálycukrot is tehetnénk a teába.

 

Erre ügyeljünk!

  • cukorbetegek ne egyenek mézet! A méz emésztéséhez inzulin szükséges, ami a cukorbetegeknél nem termelődik, ezért csak ront a helyzeten;
  • napi egy kiskanálméznél többet ne együnk – a túlzott cukorfogyasztás káros az egészségre. Ez alól persze kivételt képez a ritkán, erősítés céljából fogyasztott méz;
  • csak langyos innivalóbategyük, vagy nyersen, kiskanállal fogyasszuk;
  • aki inzulinrezisztens, az alaposan fontolja meg a méz fogyasztását. Ilyenkor a napi mennyiség nem lépheti túl az egy mokkáskanálnyi mennyiséget, és azt is bele kell számolni a naponta elfogyasztható szénhidrátmennyiségbe.

Ami a legfontosabb: csak megbízható forrásból vásároljunk mézet!

(glutenmentescafeblog-kt)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …