A felvételen (balról) Katarína Drdolová, Ing. Dalibor Bán és Mgr. Jaroslava Slavková

A kedvezőtlen és rapszodikus időjárási változások komoly károkat okoztak az agrárágazatban

A globális felmelegedés következtében keletkezett rekordszintű hőmérsékleti változások a szlovákiai mezőgazdaságban idén már közel 80 millió euró kárt okoztak, vonták meg a veszteségek mérlegét az Agra Biztosító ebben a témában szervezett tájékoztatóján.

Amint elhangzott, a tudományos vizsgálati eredmények is alátámasztják, hogy a szélsőséges időjárási változások egyre gyakoribbak és intenzívebbek. A 2023-as év például Szlovákiában 1981 óta a második legmelegebb esztendő volt, miközben a téli hónapokat novembertől januárig átlag feletti esők jellemezték. Az idei év – a hőmérsékleti változások tekintetében – ugyancsak nem kivétel: 2024 februárja szlovákiai viszonylatban a legmelegebb volt a meteorológiai mérések itteni történetében. Vagyis folyamatosan melegszik az időjárás, aminek következtében a növényállományok vegetációs állapota is átlagosan 14 nappal előrébb van a megszokottnál. Ugyanakkor az április közepén tapasztalt alacsony hőmérsékletek miatt a gyümölcsösökben és a szőlőkben jelentős mértékű fagykárok keletkeztek. A változások következményei katasztrofálisak, és elsősorban a mezőgazdaságot érintik. „A fagyok, jégverések, szélviharok és árvizek ebben az évben mintegy 80 millió eurós kárt okoztak az ágazatnak“ – vonta meg az idei mérleget Dalibor Bán, a mezőgazdasági biztosításokra szakosodott az Agra Biztosító szlovákiai képviseletének igazgatója. Hozzátette: „Az előrejelzések szerint az extrém időjárási viszonyok a jövőben már nem kivételek lesznek, hanem megszokottá válnak. Ez azt is jelenti, hogy a mezőgazdasági termelésben továbbra is szükség lesz a biztosítási díjak közösségi forrásokból való finanszírozásának támogatására a mezőgazdasági minisztérium által folyósított támogatási rendszer keretében.

2024-ben: a fagyoktól kezdve a jégveréseken és a szélviharokon át az árvizekig

Már az idei esztendő első fele is nagy kihívások elé állította a mezőgazdászokat: a rendkívüli meleg februári időjárás miatt a vegetáció korábbi beindulása után fagyos éjszakák következtek, az alacsony hőmérséklet miatt komoly károk keletkeztek a gyümölcsösökben és a szőlőkben.

A kedvezőtlen időjárási viszonyok májusban és júniusban jégverések és szélviharok formájában az egész országban nagy károkat okoztak. Főleg az ország déli részén, ahol némely esetben totális károk keletkeztek, mivel a jégverések röviddel a betakarítás előtt tették tönkre a termést. „Annak ellenére, hogy idén a szárazság – egyelőre – nem okozott különösebb gondot, látható, hogy a gazdák számtalan kockázattal néznek szembe. Csak bízhatunk abban, hogy az őszi termények betakarításakor kedvezőbb időjárási viszonyok lesznek, fejezte ki reményét a biztosító igazgatója.

A klímakutatók is forró időszakokat jeleznek előre, tájékoztatott Jaroslava Slavková, a Szlovák Meteorológiai Intézet (SHMÚ) munkatársa, aki elmondta, hogy a 2023-ban mért 14,98 oC-os hőmérsékleti átlag globálisan is a legmelegebb volt 1850-től számítva (ettől az időponttól kezdve a Földön elhelyezett mérőállomások számának köszönhetően meglehetősen jó lefedettséggel rendelkező hálózatban mérik az adatokat). Az utóbbi 9 év (2014-től 2023-ig) egyúttal a legmelegebb 9 évnek számított az elmúlt 170 év alatt mért globális adatok alapján. Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyítva a globális hőmérséklet 1,1 oC-kal nőtt. Európa hozzávetőlegesen 2x olyan gyorsan melegszik, mint a Föld többi része. Ráadásul a sarkvidéki   területek még erőteljesebben melegszenek, 2-3 x gyorsabb tempóban. Ennek a változásnak az oka főleg az üvegházi gázok légkörbe való kibocsátása. Szlovákiában 1881-től éves viszonylatban átlagosan 1,8 – 2 oC-kal emelkedett az átlagos hőmérséklet. (0.15°C/10 év). A növekedés mértéke az utóbbi 40 évben meredekebb, mint az említett időszak kezdetén volt. 2000 óta a Szlovákiában mért hőmérsékleti adatok történetében a 10 legmelegebb évet jegyezték fel. Növekszik a kánikulai forróságok hullámainak frekvenciája, hossza és intenzitása is, amelyek a jövőben már május végén elkezdődhetnek és akár szeptember végéig tarthatnak, értékelt a szakember.

Az évi csapadékeloszlás változásai nem jelentősek. Néhány elemzés azonban arra utal, hogy csökken a csapadék mennyisége télen, sőt áprilisban (esetenként májusban) is, amikor a talajok vízhiánya meghatározó tényezője lehet a növények tavaszi fejlődésének. Ugyanakkor júliusban a csapadék növekedése figyelhető meg. Ez a nyári csapadékban a viharos esőzések arányának növekedésével magyarázható. A meteorológiai megfigyelések keretében ugyancsak számontartják az extrém napi csapadékmennyiség alakulását (több mint 100 mm naponta), valamint az erős esőzésekkel járó többnapos esők számát is.

A várható intenzívebb nyári esőzésekkel és zivatarokkal összefüggésben a jövőben számolni kell a viharok kísérő jelenségeinek gyakoribb előfordulásával is, pl. a 2-5 cm átmérőjű jégdarabok hullásával, villámcsapásokkal és 25 m/sec-nál nagyobb sebességű szelekkel, tájékoztatott Jaroslava Slavková.

A biztosítás a mezőgazdasági termelők biztonságának és exisztenciájának nélkülözhetetlen eszköze, állította Katarína Drdolová, az očovái mezőgazdasági szövetkezet elnöke. Meglátása szerint az utóbbi évek időjárási változásait figyelembe véve gyakran csak néhány napon múlik, hogy a gazdák totális veszteséget kénytelenek-e elkönyvelni, vagy megbízható hozamokat érnek el. Ezért tudatosítani kell, ha nincs termés, nincs bevétel sem. A mezőgazdasági termelők számára a jó termés és a megfelelő értékesítési árak döntő fontosságúak annak érdekében, hogy a jövőben is érvényesülni tudjanak. Ehhez erős partner áll a rendelkezésükre az Agra Biztosító révén, amely az említett kockázatok elleni védettséghez nyújt biztonságot. Ezzel összefüggésben kiemelte a biztosító munkatársai által elvégzett korrekt kárbecslést és a kártérítések gyors kifizetését.

A mezőgazdasági termelők biztosítási díjainak támogatása terén Szlovákia is igazodik a nemzetközi trendekhez

Szlovákiában 2019-ben megfelelő időben rendszerszintű döntést hoztak, amelynek értelmében a mezőgazdasági termények biztosítását 40-50 %-ban támogatja az állam, így a mezőgazdászok számára elérhetővé teszi a biztosítások igénybevételét. Ennek eredményeként növekszik a mezőgazdasági termelés stabilitása, ami szorosan összefügg a hazai élelmiszerek előállításával. A biztosítási díjak támogatásával nemcsak a termelőket segítik, hanem a kockázatkezelés is hatékonyabbá válik. Természeti csapás esetén például nem kell a szakminisztériumnak külön pénzügyi forrásokat keresnie a gazdák ún. ad hoc alapon történő kármentesítésére (2022-ben például a szárazság okozta károkra 50 millió eurót fizettek ki). Az összehasonlítás kedvéért: a költségvetésből évente 8 millió eurót fordítanak a biztosítási díjak támogatására (az összes biztosítható kockázatra).

Azok a biztosítási rendszerek, amelyek a közszféra és a magánszektor együttműködésén alapulnak, nélkülözhetetlenek a lakosság ellátásához és az ágazat nemzetközi versenyképességének megőrzéséhez. A mezőgazdasági termelők, a biztosítók és a közszféra együttműködése egyre fontosabb szerepet játszik a különböző kockázatok kezelésében, egyúttal követi a nemzetközi trendet is, jelentette ki Dalibor Bán, kiemelve a biztosítási díjak támogatásának jelentőségét.

Az Agra Biztosító az agrárbiztosítások terén 75 éves tapasztalatokkal rendelkező osztrák Österreichische Hagelversicherung biztosító társaság önálló szlovákiai képviselete. Ez a biztosító társaság a kárrendezések terén komplex szolgáltatást kínál ügyfeleinek. Ausztrián kívül Szlovákiában, Csehországban, Magyarországon, Szlovéniában, Romániában és Bulgáriában vannak önálló képviseletei.

Feldolgozta: sz

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda decemberi száma

Noha a téli időszakban kevesebb a konkrét gyakorlati teendő a kertekben, a Jó Gazda decemberi …