Az őszi olajrepce termesztése, termőterületének alakulása és az ágazati termékstruktúrában, illetve vetésforgóban betöltött szerepe mind agrotechnikai, mind pedig gazdasági szempontból azt mutatja, hogy az olajnövény termesztése még a változó árviszonyok között is jövedelmező, jelentette ki Ján Hanuska a Bayer szlovákiai képviseletének munkatársa a cég Nagysallón tartott szántóföldi bemutatóján, amelyet az általuk forgalmazott Dekalb repce hibridek idei választékának és újdonságainak bemutatása céljából a helyi szövetkezet erre a célra kijelölt parcelláján szerveztek.
A több mint 2200 hektáron gazdálkodó nagysallói szövetkezet idén 450 hektáron termeszt őszi olajrepcét, tájékoztatta a szántóföldi bemutató résztvevőit Koncz Gyula a szövetkezet elnöke, aki rövid bevezetőjében a növénytermesztéssel és állattenyésztéssel is foglalkozó gazdaság termékstruktúráját is ismertette. A kalászos gabonafélék mellett borsó, napraforgó, kukorica és cirok is szerepel a portfóliójukban. A repce termesztésében évek óta szép eredményeket produkálnak, az utóbbi öt év átlaga 4,5 t/ha. Az állattartásban a baromfi tenyésztésére összpontosítanak, tojástermeléssel és csibeneveléssel foglalkoznak.
A repcehibridek bemutatójának sorát a DK EXCITED-del kezdte Ondrej Pinček, a cég termékfelelőse. Ez a nagyteljesítményű hibrid, amellett hogy a fómás fertőzéssel szembeni fokozott ellenállást biztosító Rlm7 génnel és a tarlórépa sárgaság vírus (TuYV) elleni védelmet biztosító génnel is rendelkezik, egyúttal a hatékony nitrogénfelhasználás területén is jeleskedik. A növények által felvett és jól hasznosított nitrogén fontos szerepet játszik a hozamképzésben és a termelés jövedelmezőségében is. A jelenlegi műtrágyaárak mellett ez a tulajdonság egyre inkább előtérbe kerül, amire a nemesítők is igyekeznek reagálni. A Dekalb nemesítő programjában a nagyteljesítményű repce hibridek kifejlesztésében arra is összpontosítottak, hogy ezek a hibridek alacsonyabb tápanyagellátás esetén is stabil hozamokat nyújtsanak. Ezen a területen a növény azon képességét fejlesztették, hogy a virágzás után is fokozottabb mértékben legyen képes a nitrogén felvételére és a termésképzésbe való bekapcsolására. A nagyszámú vizsgálat eredményeként olyan hibrideket szelektáltak ki, amelyek hatékonyabban reagálnak a kijuttatott több nitrogénre, s ezeket efektív nitrogénfelhasználású hibridek (ENU) néven N jelöléssel hozzák forgalomba. A DK EXCITED esetében a 100 %-ot jelentő 140 kg-os nitrogénadaggal összehasonlítva 180 kg-os N-adag 5%-os termésnövekedést eredményezett a kontrollhibridek 3,5 %-os növekedéséhez képest, ugyanakkor a csökkentett 100 kg N-adag esetén a terméscsökkenés csak 8 %-os volt a kontroll 12 %-os adataihoz képest. Télálló, a becők idő előtti felrepedésével szemben ellenálló kiváló egészségi állapotú hibrid, amelynek hozamképességét igazolja, hogy az olajnövények termesztői és feldolgozói által összeállított 2021-es rangsorban kategóriájában az 1. helyen végzett.
A DK EXBURY ugyancsak a hatékony nitrogénfelhasználású hibridek sorába tartozik. Középkorai érésidejű, magas hozam és a kiváló termés-stabilitás jellemzi, kifejezetten intenzív termesztéstechnológiába ajánlott, Rlm7 és TuYV génnel rendelkezik. Télálló, a becők felrepedésével szemben ellenálló, magas olajtartalommal rendelkezik.
A DK EXAURA, idei újdonság ugyancsak hatékony nitrogén-felhasználású új N hibrid, amelynek ellenálló képességét mind a fómás fertőzés (Rlm7), mind pedig a tarlórépa sárgaság (TuYV) vírussal szembeni tulajdonsága is erősíti. Erőteljes és gyors őszi növekedés jellemzi, télálló, a becők ellenállók a felrepedéssel szemben. Magas olajtartalommal rendelkezik, nitrogén-többletet felhasználó képessége kiemelkedő, a kísérletekben 180 kg N-adag esetén 7,5 %-os terméstöbbletet produkált. A szántás nélküli, ill strip-till termesztéstechnológiába is beilleszthető.
A DK EXPOSE potenciális fajtajelöltként került bemutatásra, tulajdonságaiban a DK EXCITED-hez és a DK EXBURY-hoz hasonló, erőteljes habitusú intenzív hibrid, főleg azok számára lehet érdekes, akik a betakarítás időtartamát szeretnék meghosszabbítani. A DK EXCENTRIC gyakorlatilag a „testvérének” tekinthető. Mindkettőt hatékony nitrogénfelhasználás jellemzi.
A DK EXPECTATION ugyancsak rendelkezik az Rlm7 és a TuYV génnel, egyúttal a már említett hatékony nitrogénfelhasználás is jellemző tulajdonságai közé tartozik. Nagyon jól gazdálkodik a vízzel nagyon jó a szárazságtűrése, így a csapadékhiányos délnyugat-szlovákiai térségekbe kifejezetten ajánlott. Erőteljes őszi fejlődésével már ebben az időszakban jelentős mennyiségű biomasszát képes kialakítani, ez az egyik alapja kiváló hozamképességének és termésstabilitásának. A becői ellenállók a felrepedéssel szemben. Alkalmas kései vetésre, kiváló áttelelő képessége és télállósága révén.
A repcehibridek hazai kínálatában egyelőre még nem minden hibrid rendelkezik a tarlórépa sárgaság elleni ellenálló képességgel, a Bayer kínálatában is már csak egy (DK EXCEPTION) kifutóban levő hibrid található. Az előadó felhívta a figyelmet egy újabb károsítóra, amely Csehországban már megjelent, nevezetesen a plaszmodiofóra nevű betegségre, ami gyakorlatilag a gyökérrákosodás formájában jelentkezik. A növény a fertőzést a talajból veszi fel, így fennáll a veszélye, hogy a szolgáltató cégek révén ide is behurcolható. Ellene a csehországi repcetermesztők a DK PLACID nevű hibriddel védekezhetnek, amely ellenálló ezzel a betegséggel szemben is, így a fertőzés esetleges szlovákiai megjelenése esetén van ellene megoldás.
A repceállományok időszerű egészségi állapotát Peter Bokor a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem tanára értékelte. Véleménye szerint az itteni állományok nagyon jó egészségi állapotban vannak, sem a fehérpenészes rothadás, sem a verticíliumos fertőzés tünetei nem láthatók a növényeken. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy éppen ez a májusi időszak jelenti a legnagyobb kockázatokat a fehérpenészes rothadás fellépésére és terjedésére, ehhez elég, ha az aszkospórákat tartalmazó lehulló virágszirmok fennakadnak a szárak elágazásaiban, ahol nedves környezetben könnyen kicsíráznak. Ezért a megelőző védekezéseknek mindenképpen fontos szerepük van. Természetesen a becők későbbi védelme is fontos. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján megemlítette, hogy a tavaszi fungicides kezeléseknek ma már inkább gombaölő szerepük kerül előtérbe azok növekedésszabályozó hatásával szemben.
A repce rovarkártevői elleni védekezések fontossága már az őszi időszakban felerősödött. Elsősorban a repcebolhák károsítása ellen ajánlott a védekezés, s mivel több hullámban is támadhatnak, ez főleg meleg őszökön történik, akár október végén is esedékes lehet egy újabb kezelés. Tavasszal a repceormányosok támadása ellen kell védeni az állományokat, amelyek rágásukkal utat nyitnak az egyéb fertőzéseknek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szárat károsító ormányosok viselkedése is megváltozott, míg egy évtizeddel ezelőtt általában egy kezeléssel kézben lehetett őket tartani, napjainkban már a későbbi fejlődési szakaszokban is megjelennek, ezért fontos a folyamatos figyelésük. A védekezésben problémákat okoz a fénybogarak elleni készítmények hatékonysága is, a kezelések után ugyanis vagy a gyengébb szerhatásnak, vagy a kialakult rezisztenciának köszönhetően továbbra is megtalálhatók a fénybogarak egyedei az állományokban.
A kelő repce őszi védelmét az Acceleron Elite csávázási rendszer által biztosított gombaölőszeres (Scenic Gold) és rovarölőszeres (Buteo Start) csávázás biztosítja, amely megbízhatóan védi az állományt a kelő növényeket leginkább veszélyeztető károkozók támadásával szemben, hívta fel a figyelmet Ján Hanuska a csávázott vetőmag vetésének fontosságára. A tavaszi kártevők elleni védelmet a D-Act rovarölő rendszer biztosítja, amely a kontakt hatású Decis EW 50 és a szisztémikus hatású Kestrel kombinációjaként nyújt széleskörű védelmet. A kártevők előfordulásának folyamatos megfigyelésére egy új készüléket, a digitális sárga rovarfogót is a termelők figyelmébe ajánlott Ján Hanuska, aki részletesen bemutatta a berendezés működését. Jelentősége a digitális szerkezetének köszönhetően abban rejlik, hogy az agronómusoknak nem szükséges naponta bemenniük a repcetáblákba, hogy ellenőrizzük a sárgatálcás fogásokat, mert ez a készülék kamerával ellátva rendszeres időközökben felvételeket küld az agronómus mobiltelefonjába vagy más digitális eszközébe, ahol egy alkalmazás ki is értékeli ezeket a felvételeket. A berendezést részletesen lapunk márciusi számában mutattuk be. A készüléket nálunk idén júliustól vásárolhatják meg a termelők.
Kép és szöveg: szilvássy