A hatékony nitrogénfelhasználás a termelés jövedelmezőségét javítja

A több mint 2200 hektáron gazdálkodó Nagysallói Haladás Mezőgazdasági Szövetkezet erre a célra kijelölt kísérleti parcelláján mutatták be a Bayer szlovákiai képviselete által forgalmazott és a dél-szlovákiai térségbe szánt repcehibridek kínálatát. A szakmai bemutatón Ján Hanuska, a Bayer marketing osztályának munkatársa bevezetőjében kiemelte, hogy az olajnövények, köztük a repce is, minden évben képesek jó és rossz értelemben is meglepni a termelőket, a sikeres termesztéshez a termesztéstechnológia fegyelmezett betartása az egyik alapkövetelmény. Ebben megbízható partnerük a helyi szövetkezet, amelynek képviseletében Koncz Péter röviden ismertette az 1991-ben létrehozott szövetkezet termékstruktúráját, amelyben a kalászosok és hüvelyesek mellett az olajnövények és a kukorica játsszák a meghatározó szerepet.

A kísérleti parcellán 20, egyelőre csak fajtajelölt kísérleti repcehibrid is látható volt, a résztvevők azonban elsősorban a kínálatot alkotó köztermesztésbe ajánlott hibridekkel ismerkedhettek. Ondrej Pinček, a cég termékfelelőse bevezetőként kiemelte, hogy ezek a hibridek a nemesítések eredményeként három fontos tulajdonsággal rendelkeznek: tartalmazzák a fómás fertőzésekkel szembeni fokozott védelmet biztosító Rlm7-es gént, a tarlórépa sárgaság vírus elleni védelmet nyújtó TuYV gént, és természetesen rendelkeznek a becők idő előtti felrepedését biztosító képességgel is.

A köztermesztésbe engedélyezett hibridek bemutatását a DK EXCITED-del kezdte, amely 2021-től van nyilvántartásban. Korai érésidejű, nagyhozamú hibrid és a már említett három fontos tulajdonsága mellett rendelkezik egy további, gazdaságilag is lényeges szempontot érvényesítő képességgel, nevezetesen a nitrogénfelhasználás hatékonyságával. Ez a tulajdonság fontos szerepet játszik a termelés jövedelmezőségében. A nagyteljesítményű repce hibridek kifejlesztésében arra is összpontosítottak, hogy ezek a hibridek adott tápanyagellátás esetén hogyan reagálnak az adagok változtatására. Vizsgálták, hogy az ajánlottnál kisebb, vagy nagyobb adag nitrogén kijuttatása esetén milyen hozamváltozást érnek el. Ezen a területen a növény azon képességét fejlesztették, hogy a virágzás után is fokozottabb mértékben legyen képes a nitrogén felvételére és a termésképzésbe való bekapcsolására. A nagyszámú vizsgálat eredményeként olyan Dekalb hibrideket szelektáltak ki, amelyek hatékonyabban reagálnak a kijuttatott több nitrogénre, s ezeket effektív nitrogénfelhasználású hibridek (ENU) néven N jelöléssel hozzák forgalomba. A DK EXCITED esetében a 100 %-ot jelentő 140 kg-os nitrogénadaggal összehasonlítva 180 kg-os N-adag 5%-os termésnövekedést eredményezett a kontrollhibridek 3,5 %-os növekedéséhez képest, ugyanakkor a csökkentett 100 kg N-adag esetén a terméscsökkenés csak 8 %-os volt a kontroll 12 %-os adataihoz képest.

A DK EXBURY nálunk 2022-től van nyilvántartásban, szintén a hatékony nitrogénfelhasználású hibridek sorába tartozik, kifejezetten intenzív termesztéstechnológiába ajánlott. Középkorai érésidejű, magas hozamképesség és kiváló termés-stabilitás jellemzi, Rlm7 és TuYV génnel rendelkezik. Télálló, a becők felrepedésével szemben ellenálló, egyúttal magas olajtartalommal rendelkezik.

A DK EXAURA ugyancsak hatékony nitrogén-felhasználású új N-hibrid. Középkorai érésidejű, erőteljes és gyors őszi növekedés jellemzi, télálló, a becők ellenállók a felrepedéssel szemben. Nem véletlen, hogy nálunk két év fajtavizsgálati kísérletek eredményei alapján vették nyilvántartásba. Ellenálló képességét a fómás fertőzéssel (Rlm7) és a tarlórépa sárgaság (TuYV) vírussal szembeni védettssége is erősíti Magas olajtartalommal rendelkezik, nitrogén-többletet felhasználó képessége kiemelkedő, a kísérletekben 180 kg N-adag esetén 7,5 %-os terméstöbbletet produkált. A szántás nélküli, ill strip-till termesztéstechnológiába is beilleszthető.

A DK EXCENTRIC idei újdonság. Középkései érésidejű, kiváló télálló képességgel rendelkezik. Erős gyökereket fejleszt, amelyek a kedvezőtlen feltételek között is biztosítják a fejlődését, így a kevésbé intenzív feltételek közé is alkalmas. Későbbi virágzása a kései fagyokkal szembeni védelmet biztosítja. Kiváló egészségi állapot jellemzi, rendelkezik a fómás betegségek elleni fokozott védelmet nyújtó Rlm 7-es génnel, a tarlórépa sárgaság vírussal szembeni védelemmel és a becők idő előtti felrepedését biztosító tulajdonsággal is.

A DK EXPECTATION  a kínálatban a leghosszabb ideje – 2020 óta – rendelkezésre álló hibrid. Rendelkezik az Rlm7 és a TuYV vírussal szembeni génnel, védett a becők idő előtti felrepedésével szemben, egyúttal a már említett hatékony nitrogénfelhasználás is jellemző tulajdonságai közé tartozik. Nagyon jól gazdálkodik a vízzel, jó a szárazságtűrése, így a csapadékhiányos délnyugat-szlovákiai térségekbe kifejezetten ajánlott. Erőteljes őszi fejlődés jellemzi, így már ebben az időszakban jelentős mennyiségű biomasszát képes kialakítani, ez az egyik alapja kiváló hozamképességének és termésstabilitásának. Alkalmas kései vetésre, kiváló áttelelő képessége és télállósága révén. Olajtartalma is említésre méltó.

Martin Pomikal, az Olajnövényeket Termesztők és Feldolgozók Szövetségének (SPZO) munkatársa a szlovákiai repceállományok egészségi állapotát értékelve megállapította, hogy a tavalyi őszi időjárás, elsősorban az októberi – novemberi esős időszak nagymértékben hozzájárult a fómás megbetegedések kialakulásának kedvező feltételeihez, szerencsére a korai meleg tavaszi időjárás jelentős mértékben csökkentette az említett fertőzés felfutásának és terjedésének feltételeit. Ugyanakkor a legfrissebb laboratóriumi elemzések egyre nagyobb veszélyét jelezték a fehérpenészes rothadás, a szklerotínia kialakulásának, amit fokozott, hogy egyes helyeken a termelők nem mindig a megfelelő időben és adagolásban juttatták ki a szükséges gombaölő készítményeket. Annak ellenére, hogy az új hibridek rendelkeznek bizonyos ellenálló képességgel a gombás eredetű betegségekkel szemben, a gyakorlati tapasztalatok szerint az egyszeri kezelések egy szezonban már nem nyújtanak kellő biztonságot a fertőzésekkel szemben, ezért a fungicides kezeléseket két alkalommal ajánlott elvégezni.

Az állati kártevők elleni védekezésben az őszi állományokat elsősorban a repcebolha ellen kellett óvni. Mellettük a káposztalegyek lárvái is okozhatnak gondokat – a gyökereket rágják – de nem okoznak fatális károkat, a megrágott gyökerű növények tavasszal tovább fejlődnek. Nagyobb gondot okoznak a repcebolhák. Főleg mióta az ellenük engedélyezett hatóanyagok számát jelentősen lecsökkentették. A lárvák ősszel, kora tavasszal a tápnövény zöld részeit furkálják, illetve a még zöld száron és a becőtermésen is hámozgatnak. Megfigyelték, hogy a repceállományokban tavasszal nagyméretű, ősszel kelt lárvák és apró frissen kelt lárvák is jelen vannak, lévén, hogy a bolhák a tojások egy részét ősszel másik részét pedig tavasszal rakták. Az ellenük való védekezés alapja, hogy lehetőleg minden permetezéskor juttassunk ki ellenük piretroid alapú rovarölő készítményt.

Ján Hanuska a Bayer repcehibridek növényvédelmi kérdéseit vette górcső alá. A repcebolhák elleni védekezésben ő is lényegesnek tartotta, hogy már az őszi herbicides kezelések során a permetlébe piretroid alapú készítményt is keverjenek, akár megelőzésképpen. A Bayer kínálatában erre a célra a Decis ajánlott. A kontakt hatású deltamethrin hatóanyagú Decis szerepel a D-Act nevű rovarvédelmi rendszer egyik alkotóelemeként is, kiegészítve a szisztémikus hatást biztosító Kestrel-t, amelynek acetamiprid hatóanyaga hosszútávú felszívódó hatással rendelkezik. Ez a rendszer a két hatóanyag különböző hatásmechanizmusára épül. Jövőre egy új hatóanyag nálunk is bevetésre kerül.

A fungicides kezelések keretében a Tilmor és a Propulse a két javasolt készítmény, mindkettőt preventív megelőző alkalmazásban ajánlott kijuttatni. A Tilmor tavasszal elsősorban a fómás fertőzésekkel szembeni védekezésben tölt be fontos szerepet, a készítmény kijuttatása a virágzás előtt ajánlott. A ritkább állományokban már kora tavasszal is alkalmazható. A Propulse a fehérpenészes rothadás (szklerotínia) elleni védekezésben jeleskedik. Alkalmazását a virágszirmok hullása utáni időpontra kell időzíteni, mivel a hónaljhajtásokban maradt szirmok veszélyes forrásai az említett fertőzésnek.

A kelő repce őszi védelmét az Acceleron Elite csávázási rendszer által biztosított gombaölőszeres (Scenic Gold) és rovarölőszeres (Buteo Start) csávázás biztosítja, amely megbízhatóan védi az állományt a kelő növényeket leginkább veszélyeztető károkozók támadásával szemben.

A rovarkártevők repceállományban való előfordulásának folyamatos megfigyelésére a digitális sárga tálcás berendezést is a termelők figyelmébe ajánlotta Ján Hanuska. A készülék a digitális adatgyűjtésnek és feldolgozásnak köszönhetően folyamatosan gyűjti az adatokat a befogott rovarokról, azokat digitális kamera segítségével rögzíti és naponta két alkalommal az agronómus telefonjában vagy számítógépén levő alkalmazásba küldi. Ráadásul ez az alkalmazás ki is értékeli ezeket a felvételeket, képes megkülönböztetni a különböző rovarfajokat.  Így az agronómusoknak nem szükséges naponta bemenniük a repcetáblákba, hogy ellenőrizzük a sárgatálcás fogásokat. A készüléket a cég webshopján vásárolhatják meg a gazdák.

Kép és szöveg: szilvássy

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …