A gazdálkodók számára nyilvánvaló, hogy a talajlakó kártevők ellen védekezni kell, a kérdés az, hogy mivel és hogyan. Általános elvárás, hogy legyen olcsó, használjon minden ellen, és természetesen környezetkímélő is legyen. S noha eddig sem voltak olcsók a talajfertőtlenítő szerek, az áruk tovább emelkedik. És ma már azt is tudjuk, hogy nem szabad elpusztítani mindent, ami a talajban él, hiszen az még drágábbá teszi a termelést. A melegebb időjárás vagy a nem megfelelő időben lehulló csapadék is egyre gyakoribb, mint ahogy a drótféreg kártétele is, ami nem feltétlenül kötődik a monokultúrás termesztéshez. Ezzel összefüggésben a kukoricabogár lárvái elleni védekezés is indokolt, tennünk kell ellenük valamit.
A drótféreg-fertőzöttség mértékét a következő tényezők növelik:
- A zöldítések és ugarterületek általi folyamatos növényborítás (ha nem kezeljük Borával)
- Az egyszikű gyomok terjedése, főleg a kalászosokban
- A forgatás nélküli talajművelések (ha nem használunk Bora készítményt)
- A csapadékosabb nyári időszakok
- A kalászos elővetemény
- A védekezés elhagyása
Életmódjából adódóan a legnagyobb kártételt a 3–5 éves drótféreglárva okozza. 5000 növény hiánya kukoricában akár 1 t/ha terméskiesést, míg a foltos tőhiány napraforgóban akár 500–1000 kg/ha termésveszteséget is okozhat. Ezeknek a veszteségeknek az értéke ma eléri a 1000 euró fölötti értéket hektáronként, amit nem szabad kockáztatni bizonytalan védekezési módszerekkel. Felmerül a kérdés, hogy akkor miben bízhatunk?
Védekezés drótférgek ellen
A kelő növényeket csávázással vagy talajfertőtlenítő szerrel tudjuk védeni a drótférgektől. A SoilTonic E készítménnyel csávázott vetőmag a legújabb módszereket kihasználva riasztóhatása miatt körülbelül 10 cm-es védőburkot képez a vetett mag körül. Hasonló hatásmechanizmussal működő talajfertőtlenítő a SoilTonic G granulátumos kezelés is. A SoilTonic G hatásos a kukoricabogarak, illetve drótférgek ellen is alkalmazható, a megfelelő hatékonyság feltétele, hogy a kártevő és a hatóanyag találkozzon egymással. A drótféreg ellen a dózis valamivel alacsonyabb (10–12 kg/ha), a kukoricabogár ellen (12 kg/ha).
A mai granulátumszóró adapterekkel kétféleképpen szórhatunk ki granulátumot:
- csak a barázda aljába,
- sávosan a barázda aljára és falaira.
Drótférgek ellen mindenképpen a második, diffúzoros megoldást kell használni, Ha sávosan juttatjuk ki a barázdába a SoilTonic G-t, a kelő növény ezen a védett talajrétegen keresztül csírázik, és a föld alatti szárrésze védett a drótférgek kártételétől.
Védekezés a kukoricabogár lárvái ellen
Kukoricabogár ellen a SoilTonic G már 8 éven keresztül bizonyította (szélsőséges időjárásban is), hogy hatékony készítmény. Képes leszorítani a gyökérkártételt a kártételi küszöbérték alá, megakadályozva ezzel a megdőlést. Az elmúlt évek kísérleteinek átlagában a SoilTonicG 1,75 tonna termést mentett meg hektáronként.
|
Termelői adatok összegzése kukoricában négy kísérleti parcelláról.
Ott, ahol előző évben is kukoricát termeltek, mindenképpen használjanak SoilTonic G-t a vetéssel egymenetben.
Talajlakó kártevők ellen a következő felhasználási javaslat kukoricában és napraforgóban:
|
(tam)