A rozellapapagáj

A rozella, mint a legtöbb papagáj, Ausztráliából származik. Az utóbbi években egyre felkapottabb lett ennek a diszmadárnak a tartása, tenyésztése. Ez a 30 cm nagyságú, 70100 gramm súlyú madár elég aktív, meglehetősen jól repül, szívesen fürdik, és rágcsál friss hajtásokat. A legtöbb papagájjal ellentétben kevésbé béketűrő. A tojó színei tompább árnyalatúak, ez főleg abban nyilvánul meg, hogy kevesebb rajtuk a vörös szín. A kis papagájok a tojóhoz hasonlítanak, de a fejük hátsó részén zöld folt található. A rozella kimondottan voliérmadár, ezért a röpde légterének legalább 4 köbméternek kell lennie. Fontos szabály, hogy a volierben csak egy pár rozellát szabad tartani, hímet és tojót, soha ne vegyünk azonos nemű papagájokat, mert ezek halálra sebzik egymást. Röpte gyors, picit hullámzó jellegű, hangja kellemes, fémes csipogás, Vészjelzéskor éles, kellemetlen.

Tápláléka nagyrészt vörös, fehér és sárga köles, de lehet fürtösköles is, fénymag, zab, csíkos és fekete napraforgó, cirok, búza, árpa. Szereti a sárgarépát, az almát és a salátát is. Állati eredetű eleségként főtt tojást adjunk nekik hetente, vagy kéthetente. A madár beszerzése nem okoz gondot, mivel drága. Ha egy mód van rá, legjobb ha csakis tenyésztőtől vásárolunk ellenkező nemű párt, még akkor is ha nem akarjuk tenyészteni. Tartásra nem igényes, de oda kell figyelni a madár mozgásigényére, ezért a kalitkatartás nem ajánlott. Egy pár számára  legalább egy 2x1x2 méteres szobai röpde szükséges. Ha kerti röpdét készítünk, az legalább 4-5 méter hosszú legyen. Erősen ajánlott, hogy a röpde fémből legyen, az ülőrúdak pedig vastag faágakból, amiket időnként cseréljünk. Van egy különleges tulajdonságuk a rozelláknak, mégpedig az, hogy szabályosan eszik a fát. Erre különösen oda kell figyelni Hosszú ideig elél ez a madár, és sokáig termékeny. A költésre beállított pár legalább 2 éves legyen. Ha szabad volierben keltetünk, április közepe előtt ne kapjanak odút. Odúméret: 20–25 cm alapterület, 40 cm magasság és 7-8 cm röpnyílás, mely az odú tetejétől 10 cm távolságra legyen. A hím begyéből eteti a tojót. A tojásszám 5–7 darab. A tojó 22–24 napig kotlik. A rozella érzékeny, ezért ne zavarjuk költés közben, mert könnyen otthagyja a tojásokat. A fiókák lassan nőnek, de az öregek még 2-3 hétig etetik őket. Önállóvá válás után a fiatalokat tanácsos az öregektől elkülöníteni.

-pint-

Fotó: wikipédia

 

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda májusi száma

Májusban, a naptár szerinti utolsó tavaszi hónapban a háztáji kertekben és a termelő gazdaságokban is teljes ütemben folyik …