Májusban a szabadföldi kiültetésre kerülő paprika- vagy paradicsompalánták esetében nagyon fontos a kiültetett palánták minősége. Az egészséges palántának dús, fehér gyökerei vannak, az elöregedett palánták gyökerei már barnulnak. Az optimális kiültetési időpontja a palánta bimbós állapota, ilyenkor a növekedés töretlen és az ültetést követően a növény gyorsan magához tér.
A vásárláskor megtörténik, hogy olyan palántákat kínálnak eladásra, amelyeken már apró terméskezdemények vannak, azzal, hogy ezek hamarabb hoznak majd termést. Sajnos ez nem így van, ezek a növények ugyanis nehezebben térnek magukhoz. Ha csak olyan palántát tudunk venni, amelyen már ilyen terméskezdemények vannak, ezeket inkább csípjük le a palántákról már az ültetés előtt. Ne a szár hossza alapján válasszuk a palántát, a rövidebb, zömök vastagabb szárú növények jobbak a megnyúltaknál.
A vásárláskor ügyelni kell a palánták egészségi állapotára is, ebben elsősorban a gyökérgubacs-fonálféregre kell figyelni. Ez ugyanis gyorsan terjed a talajban. A kártevőt a gyökereken levő apró gombostűfej nagyságú világos gumócskákról ismerhetjük fel. Az ilyen palántát meg kell semmisíteni (elégetni).
Az ültetés után a levéltrágyázással egészítjük ki és pótoljuk a gyökerek átmeneti stresszállapotából adódó tápanyaghiányt. Az elültetett palántákat lehetőleg azonnal kössük ki valamilyen támrendszerhez. A fejtrágyázást az öntözéssel együtt végezzük, általánosnak mondható szabály, hogy a növények egy hét alatt kb. 1 dkg/m2 műtrágyát igényelnek a komplex tápanyagokból. Ezekből 0,2–0,3 %-os oldatot adagoljunk a gyökerekhez. (sz)