Rések az árrésen

Pontosan egy évvel az egyes élelmiszerek árstabilitását garantáló memorandum elfogadása után – amit a szakminisztérium és a kereskedelmi szervezetek képviselői írtak alá – s amelyben az üzletláncok vállalták 13 alapvető élelmiszer árstabilitásának megőrzését, idén márciusban az üzletláncok eggyel tovább léptek, és a szakminisztériummal egyetértésben bejelentették, hogy az országban tevékenykedő meghatározó üzletláncok francia mintára ún. inflációellenes garanciát vállalnak az általuk kiválasztott élelmiszerek megszabott árának fenntartására, amit legalább három hónapig megtartanak. Ez a kötelezettség alapjában véve annyit jelent, hogy az egyes üzletláncok a saját maguk által kiválasztott 30-100 élelmiszert a polcaikon az említett inflációellenes garanciát jelképező logóval megjelölve garantált áron kínálják a fogyasztóknak. Összességében mintegy 400 élelmiszerről van szó, amelyek esetében árstopot vezetnek be. A kereskedők kezdeményezésével a szakminisztérium is egyetértett, lévén, hogy a piaci versenyszabályok kötelmei miatt közvetlenül nem avatkozhat be a termékek árképzésébe.

Az első hallásra kedvezőnek tűnő garanciavállalás azonban az élelmiszergyártóknál kiverte a biztosítékot.  Ami eredetileg fogyasztóbarát és inflációellenes intézkedésnek készült, beharangozása után heves viták és kemény elutasítás tárgya lett. Az élelmiszergyártók szakmai érdekvédelmi szervezetei együttesen felháborodásuknak adtak hangot, hogy az árstop bevezetését a gyártókkal való bárminemű egyeztetés és szakmai előkészítés nélkül hozták meg, ami a gazdasági verseny szabályainak megsértését is jelenti. Egyúttal utaltak a szomszédos országokban bevezetett hasonló intézkedések kudarcára, amelyek egyértelműen igazolták, hogy az árak szabályozásával nem tudták megállítani az inflációt. Az élelmiszertermelők úgy vélik, hogy a „rólunk nélkülünk” módszer alkalmazása nem segít a probléma kezelésében, csak rontja a gyártók és a kereskedők közötti kapcsolatokat, és egyes kiemelt termékek árszabályozása helyett inkább az üzletek által folyamatosan magasan tartott kereskedelmi árrést csökkenthetnék. Az árstopok ugyanis csak a elodázzák, de nem oldják meg a problémákat.

Szilvássy László

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda szeptemberi száma

A zöldség és gyümölcstermesztők számára szeptember már elsősorban a termésbetakarítások időszaka. Ebben a hónapban a termések jelentős része beérik, …