Bio-esélyek

Amikor a rendszerváltás utáni években a köztudatban nálunk is egyre gyakrabban került szóba a környezetkímélő termesztési eljárásokat alkalmazó biotermesztés és a biotermékek fogalma, sokan lekicsinylően úgy vélték, hogy csupán néhány különc, vagy úrhatnám gyorsgazdag szeszélyeit kielégítő hóbort, amelynek nincs esélye arra, hogy komolyan labdába rúgjon a hazai termékpiacon. Persze már akkor is voltak ügyes kereskedők, akik a kukacos gyümölcsöt tekintették a „bio” alaptermékének, sőt, akkoriban úgy szólt a fáma, hogy a biotermelőket az különbözteti meg a hagyományos termelőktől, hogy ők éjjel permeteznek. Természetesen voltak elkötelezett híve is ennek a módszernek, akik követelményeket és elveket betartva hoztak létre és működtettek környezetbarát termesztési eljárásokat alkalmazó biogazdaságokat, amelyek azonban a hazai piacok érdektelensége miatt többnyire külföldön értékesítették a termékeiket.

Azóta eltelt pár évtized, s miközben nálunk folyamatosan siránkoztunk a hazai agrárágazat példátlan mértékű leépülésén, nem, vagy csak kevesen vették észre, hogy az ökogazdálkodásra való áttérés főleg a kisebb gazdálkodók és gazdaságok számára esélyt is jelenthet a továbblépéshez. Annál is inkább, mivel a világ agrárgazdaságában végbemenő, főleg az automatizáció és a digitalizáció irányába mutató változások mellett egyre nagyobb szerepet kapnak a környezetkímélő, természetbarát eljárások alapján készülő élelmiszerek és termékek is, amelyek az egészséges életmód és táplálkozás alapjait képezik, s ezek iránt immár nálunk is fokozottabb piaci igény érzékelhető. Ennek alapján az önellátásra és a hazai termékek nagyobb mértékű piaci részvételére irányuló törekvésekkel összekötve az egészséges minőségi termékek előállítói versenyképes kínálattal jelenhetnek meg a belföldi piacokon is. A hozzá vezető út nem egyszerű, s nem is rövid, hiszen csak néhány éves átmeneti időszak után minősíthető egy-egy gazdaság ökológiai jelzővel. De érdemes megpróbálni, mert a környezetbarát gazdálkodás ma már nem a régi idők gürcölését idézi, hanem a legmodernebb eszközöket és technológiákat hatékonyan kihasználó tevékenység, amelyben a résztvevők hosszabb távon is megtalálhatják a számításaikat.

Szilvássy László

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …