„A szlovákiai mezőgazdasági termelők számára a 2020 utáni közös agrárpolitika helyes irányának meghatározása nagyon fontos. Az ágazat ugyanis egyelőre támogatások nélkül veszteséges lenne. A támogatásra szánt pénzügyi eszközök merítése során pedig lényeges, hogy a mezőgazdászok akkor tudják majd meríteni a forrásokat, amikor ténylegesen szükségük lesz rájuk“ – hangsúlyozta Patasi Ilona a Szlovákiai Agrárkamara elnöke a novemberi Nyitrán tartott szakmai konferencián, amelyen a Közös Agrárpolitikával (KAP) kapcsolatos elvárásaikat fogalmazták meg.
A KAP sikeres működése érdekében szükséges lesz a tényleges gazdálkodó (farmer) fogalmának meghatározása, akinek a bevételei legalább 75 %-ban a mezőgazdasági termelésből származnak, vagy teljesíti az egy hektár mezőgazdasági területre vonatkozó
foglalkoztatottak számára előírt mutatót, illetve egy hektár termőterületre meghatározott minimális bevételt. A kamara elnöke síkra szált az önkéntes támogatási plafon 100 000 eurós szinten való meghatározása mellett, javasolta a támogatási előlegek október 15-i kifizetését néhány uniós tagország mintája alapján. Egyúttal javasolta, hogy a mezőgazdasági termelés iránti kedvet nem csak a kezdő fiatal gazdálkodók körében kellene motiválni, hanem a már működő agrárvállalkozásokat is érdekeltté kéne tenni a környezetkímélő termesztési eljárások meghonosításában. Nálunk hiányzik a témához hozzáértő független szaktanácsadók országos hálózata. Pozitív példaként a szomszédos Ausztriát és Magyarországot, valamint a Szlovákiai Agrárkamarata keretében a Kárpát-medencében 105 regionális tanácsadóval működő Falugazdász mozgalmat említette. (aks –sz)