OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tavaszi magágy-előkészítés

[dropcaps]Zöldségtermesztésben a tavaszi talajművelés egyik fontos láncszeme a magágy-előkészítés. Az aprómorzsás, ülepedett, sima felszínű magágyban nemcsak a kelés kedvezőbb, de a gyomirtó szerek hatékonysága is jobb, kevesebb a nemkívánatos, káros mellékhatás. A vetés időpontjától függően megkülönböztetünk kora tavaszi, késő őszi, nyári és őszi magágy-előkészítést, amely módszereiben, céljaiban és eszközeiben is különbözik egymástól.[/dropcaps]

Február végén, márciusban a kora tavaszi vetésű növények (vöröshagyma, petrezselyem, sárgarépa, paszternák, spenót, ill. borsó) magágy-előkészítése többnyire csak egy simítózásból áll, amivel a lezárt őszi mélyszántást tesszük egyenletesebbé, és párolgás miatt a talaj felületét csökkentjük. Amennyiben nem kellően egyenletes és ülepedett a talaj, vetés előtt a simító helyett boronát használjunk, majd hengerezzünk, ezáltal egyengetett és tömörített magágyat kapunk.

Április-májusban a későtavaszi vetésű zöldségfélék esetében (kései sárgarépa, bab, cékla, uborka, csemegekukorica, hosszú tenyészidejű, tárolási és ipari káposztafélék, helyrevetett fűszer- és csemegepaprika, paradicsom stb.) már nagy a valószínűsége a terület elgyomosodásának. Ezért a jó vetőágy előkészítés mellett a legfontosabb feladat a terület gyommentesítése, amit a vetés időpontjától függően egy–három alkalommal tárcsával, megfelelő kultivátorral vagy gyommentes területen boronával kell elvégezni.

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …