Hatékony védekezés az alma és körte ventúriás varasodása ellen

A varasodás az almatermésűek sok gondot okozó gombabetegsége. Komoly odafigyelést igényel, mert a termesztésben levő almafajták jelentős hányada fogékony a betegségre. A májusra jellemző meleg, csapadékos időjárás, a magas páratartalom járványszerű megjelenését okozhatja. A virágzás utáni szakaszban a fiatal leveleken apró, barnás-zöldes foltok jelennek meg. Ha nem szakszerűen, vagy nem időben végezzük el a védekezést, várható, hogy a fertőzés átterjed a termésre, melyet károsít. Ajánlott a szüretet megelőző időszakig a megfelelő vegyszermentes permetezés.

A hajnali pára és a nedves idő az almatermésű varasodását eredményezheti, amit a Venturia inaequalis gomba okoz. Az ősszel talajra hullott, fertőzött leveleken a gomba okozta varas foltokon pszeudotéciumok (köcsög alakú termőtestek) képződnek, ezeken fejlődik ki az aszkospórák (a tömlősgombák spórái). Ez a kórokozó gomba tavasszal az aszkospóráival fertőz, már 10 mm csapadék, vagy erős pára, köd esetén, 2  C felett is szóródik, pontosabban kilövődik az alsó levelekre. A legújabb kutatási eredmények szerint a rügypikkelyekben is áttelelhet. Kiszóródásukhoz a levél átnedvesedésére és újbóli kiszáradására van szükség. Az aszkospórákat a szél, vagy az eső juttatja a levélre és a fiatal gyümölcsre. Ha már megjelenik a fertőzés, a fiatal leveleken világoszöld, 5–10 mm átmérőjű foltok jelennek meg. Felületükön, mindkét oldalon füstszerű konídiumtartó-gyep képződik. Később a foltok elhalnak, jellegzetes varasodás indul meg. Az erősen fertőzött levelek deformálódnak, lehullanak. A termésfertőzés a levelekéhez hasonló foltokat eredményez. Korai fertőzésnél a termésen parásodó, berepedező foltok lesznek, ezáltal a növekvő termés féloldalassá válik. Késői fertőzésnél az alma nem repedezik fel, a tünetek barnásfekete foltok formájában, gyakran csak a tárolás során jelennek meg, rontva ezzel az alma tárolhatóságát. Nagyon fontos a megelőzés. Ennek egyik módja, hogy a lombot el kell távolítani a fa alól. Miután a komposztállás csak akkor megbízható, ha az összegyűjtött leveleket beoltjuk BiogeN és főleg Trifender készítménnyel. Ebben a komposztban a gombaspórák elpusztulnak. De a lehullott és lekezelt avarban is, amit a gyümölcsfa tányérjába be is lehet ásni. Figyelem! Nem gödröt kell ásni, hanem a lombokat egy ásónyomnyi mélységbe kell temetni. A törzs felé mélyülve, levesestányérszerűen kell kialakított a talajfelszínt, amely begyűjti és a gyökerekhez vezeti a vizet, valamint a BiogeN és a Trifender által elkészített tápanyagot is. Nagysága megegyezik a fa koronájának átmérőjével. Ne engedjük, hogy a betegség megtámadja a lombot, mert később nehéz lesz megakadályozni a gyümölcsfertőzést.  Zöldbimbós stádiumig kell használni a CuproTonic szert, együtt a BorOil vagy a PlanTonic készítménnyel. Ezek ökológiai gazdálkodásban is használhatók.  Egyéb gombák és baktériumok ellen is hatásos. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában (áprilistól június közepéig) PlanTonic (felszívódó), illetve a PowerOf-K, virágzás közepette Chitopron és az amazoN készítmények komoly védelmet adnak más kórokozók ellen is (pl.: monília), majd ismét PlanTonic vagy a PowerOf-K szerrel védekezünk. Záró permetezésre a tartós hatású, egészségügyi várakozás nélküli amazoN alkalmas, mivel ez meghosszabbítja a termés eltarthatóságát is. Az amazoN készítményt mindig keverjük BorOil, esetleg PlanTonic készítménnyel, kivéve a virágzás idején.

www.biotomal.sk

 

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda szeptemberi száma

A zöldség és gyümölcstermesztők számára szeptember már elsősorban a termésbetakarítások időszaka. Ebben a hónapban a termések jelentős része beérik, …