Az őszi repcének főleg az üzemanyagokban adalékanyagként való felhasználása révén az utóbbi években az egyik meghatározó szántóföldi növény lett. Termesztése iránt nálunk is folyamatosan növekszik az érdeklődés. Ugyanakkor a növény termesztése mind a vetésforgó, mind pedig a növényvédelem szempontjából komoly követelményeket támaszt a termelők szakmai tudásával, műszaki és technológiai felkészültségével szemben. A sikeres termesztéshez szükséges egészséges állomány fenntartása érdekében a megfelelő tápanyagellátás mellett az állomány növényvédelmi megoldásai is fontos szerepet kapnak. A jól áttelelt és a tavaszi vegetációba induló állományokban a repcebecőket károsító bogarak elleni védekezésre is hangsúlyt kell helyezni.
A repce-fénybogár nem közvetlenül a becőket károsítja, de a rosszul telelt gyenge állományokban, mivel virágporevő, a bimbós repcét támadja, a bibét rágva jut el a virágporhoz. Zöldes fényű fekete 2-3 mm-es bogár. Lárvája halványszürke, sárgásszürke, sötét szemölcssorral. Lárvája a virágban fejlődik, virágporral táplálkozik, néha a bibét is megrágja. Ennek következtében a becő nem, vagy csak torzan fejlődik.
A repcebecő-ormányos az ormányos bogarak családjába tartozó 3 mm nagyságú hajlított ormányú bogár. A bogár, de különösen a lárvája túlszaporodva igen érzékeny termésveszteséget és minőségromlást okozhat a növényállományban. A kártétele következtében keletkezett rágásnyomok további fertőzéseknek nyújtanak bemeneti lehetőséget. A repcebecő-ormányos áprilisban-májusban a szárat, a kocsányt, a bimbókat és a leveleket rágja, furkálja. Tojásait májusban egyesével a fiatal, előzőleg megfúrt becőkbe helyezi. A kikelt lárva a becőben egyedül él, és a fiatal magvakat rágja meg. A károsított becő idő előtt fonnyad, és az aratás előtt elhullatja a magjait.
A repcebecő-gubacsszúnyog vörösbarna potrohú 1,5 mm-es kártevő. Károsítása a csapadékosabb években jelentősebb. A kártevő a tojásait a becő sérülésein helyezi el. Ezek elsősorban a repcebecő-ormányos okozta rágásnyomok. A kikelt lárvák a becő belsejében csoportosan élnek, ahol a megsérült magkezdemények és a becőfalak nedvével táplálkoznak. A fertőzött becők kissé duzzadtak, eltorzulnak, majd idő előtt megfakulnak és felnyílnak. A csapadékosabb években akár több nemzedéke is lehet.
A hatékony megelőzés érdekében érdemes kihasználni azt, hogy a repcebecő-gubacsszúnyog gyengén repül, tehát a megfelelő vetésforgó betartásával a repceállomány átgondolt területi elhelyezésével is jelentősen gyéríthető a károsítók száma.
Az ormányosok ellen hatékony lehet a károsító által kedvelt ún. csalogató növények telepítése. Ez arra a felismerésre épül, hogy az ormányosok először a repcetábla szélén konccentrálódnak és a korábban virágzó növényekre összpontosítanak. Ha a parcella szélére például valamilyen korábban nyíló keresztesvirágú növényt telepítünk, a vegyszeres kezelést sokszor elegendő elvégezni ezen a keskeny növénysávon, mivel a károsítók jelentős része ide kocentrálódik. Ezzel megvédhetők az ormányosok repceállományban levő parazitáló természetes ellenségei is.
A vegyszeres védekezést a repcebecő-ormányos ellen kizárólag szignalizáció alapján kell elvégezni. A bevetési küszöb néhány károsító jelenléte egy-egy növényen. A repcebecő-gubacsszúnyog elleni védekezést növényenként két károsító jelenléte esetén lehet elkezdeni, veszélyeztetett területeken egy imágó jelenléte is kiválthatja a védekezést. A virágzás és a becőképződés idején végzett vegyszeres kezeléseket piretroid készítményekkel kell elvégezni. Mivel a repcebecő-ormányos elleni védekezés alapvetően a gubacsszúnyogok létszámát is szabályozza, a kifejezetten repcebecő-gubacsszúnyog elleni védekezés többnyire szükségtelen. (sz-mlex)