A csonthéjasok őszi kezelése

Gyümölcsfáink  réztartalmú készítményekkel való permetezése ősszel, a lombhullás után is nagy jelentőséggel bír. Nagyon fontos, hogy a lombhullás után ezeket a fákat – őszibarack, sárgabarack, szilva, cseresznye, meggy – is kellő védelemben részesítsük a betegségek ellen. Csak így tudjuk meggátolni a baktériumos és gombás fertőzések terjedését a nyugalmi időszakban.

A vegyszeres kezelések mellett fontos a mechanikai védelem. A gombafertőzést előidéző képletei – a konidiumok – az év minden szakaszában megtalálhatók. Ennek ellenére a fertőzés rendszerint a késő őszi hónapoktól tavaszig következik be, mert ebben az időszakban a gazdanövény fogékony, és a védekezési reakciója csak minimális. Ebből következően a nyugalmi időszakban kerülni kell minden olyan műveletet, ami a fa sérülését okozhatja. A metszést tehát a vegetációs idő kezdetekor kell elkezdeni. Ilyenkor kell a rákos sebet is kitisztítani, úgy, hogy az elhalt szövetrészt és további megközelítőleg 5–10 cm-es egészséges részt eltávolítunk. A metszési hulladékot és a fertőzött részeket égessük el. A metszési felületet és a kitisztított sebeket. (sz)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …