Fűszer-, gyógynövény és dísznövény is a zsálya

A zsálya igénytelen, napkedvelő növény. Több mint 800 típusa létezik. Az aromás illatú, karakteres, illóolajokat tartalmazó zsálya egyszerre fűszer-, gyógynövény, de mutatós dísznövény is.

Az orvosi zsálya a Földközi-tenger északi partvidékén őshonos, 50–80 cm magasra növő, évelő félcserje. Jól tűri a szárazságot, kedveli a meleget és a napsütést. Mélyre hatoló gyökérzete elágazó.

A legtöbb talajtípuson termeszthető, de az enyhén meszes talaj a legideálisabb számára. Kertünk napos, meleg részébe ültessük. Hidegebb teleken, amikor nem takarja hó a talajt, a zsályán fagykárok keletkezhetnek, ezért ősszel takarjuk be a növény tövét száraz levelekkel, szénával, náddal, gallyakkal.

Hogyan szaporítsuk?

Magvetéssel, palántázással vagy fás dugványozással szaporíthatjuk, állandó helyre vetéssel október végén, november elején vagy kora tavasszal, márciusban. A vetőmagokat 2-3 cm mélyen vessük el. Cserepekbe, ültetőtálcákba vetve, palántákat nevelve biztonságosabb a telepítésük. A palántákat szeptember végén ültessük el szabad földbe.

A kora tavasz vagy a kora ősz a megfelelő időpont, hogy visszametsszük a zsályát. Ha tél előtt vágjuk vissza a leveleket, előfordulhat, hogy a növény nem vészeli át a telet. A metszés után, amikor az időjárás is jobbra fordul, új hajtások nőnek, dúsabb lesz a növény. Amikor megjelentek az új hajtások, akkor már nem szabad metszeni a zsályát!

A zsálya hajtásainak visszavágásához a legideálisabb idő a júliustól késő nyárig terjedő időszak, de akkor, amikor nem virágzik, mert különben eltűnnek a virágok és a rügyek.

Talaja mindig nedves legyen

Éles késsel vágjuk vissza a friss hajtásokat kb. 6 centiméterrel a levelek alatt. Ezután csipkedje le az alsó leveleket úgy, hogy legalább három pár levél maradjon a hajtáson. A dugványokat ültessük 4-5 cm mélyen, 15–20 cm sortávolságra és 5 cm tőtávolságra egymástól, homok, komposzt és föld keverékébe, majd óvatosan öntözzük meg. Figyeljen rá, hogy a talaj mindig nedves maradjon. A dugványok gyorsabban nőnek a magasabb páratartalomban, ezért helyezzünk rájuk félbe vágott műanyag palackot, mintha üvegház lenne. Ha nagyon bepárásodna, egyszerűen csak csavarjuk le a palack kupakját. Amikor a dugvány gyökeret eresztett, és erőteljesen elkezdett növekedni, közvetlenül ki lehet ültetni az ágyásba.

 Egy pohár víz is megfelel

A hajtás visszavágása után egy pohár vízben is gyökereztethető a dugvány.

Körülbelül 2 hét után a dugvány elegendő gyökeret ereszt ahhoz, hogy a növényt közvetlenül az ágyásba ültethessük.

 A levelek szárítása

A virágzást követően a leveles hajtásokat csokrokba kötve vagy a leveleket egy rétegben tálcára kiterítve száríthatjuk napfénytől védett, száraz, szellős helyen. A megszáradt leveleket morzsoljuk le a szárról, és tegyük légmentesen záródó üvegekbe.

Zsálya a konyhában

Karakteres, kámforos, fás íze sokféle fogáshoz illik. Frissen és szárítva is felhasználhatjuk. Húsok, halak, zöldségek, gomba fűszerezésére, tejszínes ételek, levesek ízesítésére kiválóan alkalmas, sőt, íze gyümölcsös édességekhez, péksüteményekhez is illik. 6 évnél fiatalabb gyerekek és várandós, szoptató kismamák kerüljék a zsálya fogyasztását. Amikor a zsálya új hajtásain megjelentek a friss levelek, akkor érdemes teának, vagy pl. ételek fűszerezéséhez felhasználni.

 

(gardena, stihl)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda januári száma

A gazdálkodók és a kertészkedők ebben a téli hónapban elsősorban a következő szezon tervezésével és az ezzel kapcsolatos …