Kiemelt

Megjelent a Jó Gazda májusi száma

A Jó Gazda májusi számában a zöldségtermesztők számára időszerű havi tennivalók keretében részletesen ismerteti a melegkedvelő paprika szabadföldi kiültetésével kapcsolatos ajánlásokat és feltételeket, felhívja a figyelmet az esetlegesen túl korai kiültetések veszélyeire, tájékoztat a palántázás területi igényeiről és tanácsot ad a minőségi palánták vásárlása során betartandó alapvető szempontokhoz. Noha a dinnye termesztésében már …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda áprilisi száma

A Jó Gazda idei április számában a zöldségtermesztők áttekintést kapnak a zöldségnövények ebben a hónapban esedékes vetési szabályairól, az egyes fajták és fajok ajánlott vetési mélységeiről, a nehezen kelő zöldségfajták soraiba ajánlott gyorsan kelő kiegészítő jelölő növények szerepéről. A termelők megismerkedhetnek a térségünkben elsősorban háztáji feltételek között nevelt csillagtök termesztési feltételeivel, az áprilisi vetések és/vagy palántázások …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda márciusi száma

Tavaszváró témákkal, a korai vetésű, hidegtűrő zöldségnövények sikeres termesztéséhez szükséges feltételelek ismertetésével indul a Jó Gazda márciusi száma, amelyben egyebek mellett a póréhagyma, a spenót és a sóska keléséhez illetve palántázásához, valamint a retek védelméhez foglalja össze a hozzáférhető információkat. A burgonya termesztéséhez a legújabb piaci fajták tulajdonságainak felsorolásával kíván tájékoztatást és segítséget nyújtani a lap. A gyümölcstermesztők a csonthéjas gyümölcsűek …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda februári száma

Februárban már nemcsak az üzemi szinten termelő zöldségtermesztők, hanem a háztájiban saját szükségletre termelő hobbi gazdálkodók is elkezdik a termesztési szezonra való konkrét előkészületeket. A Jó Gazda e havi számában már a palántanevelés gyakorlati kérdései szerepelnek a napirenden, amelynek keretében összefoglalót olvashatnak az egyes zöldségfajták palántanevelésének időzítéséről és az egyes …

Bővebben »

A bor kénezése

Nyilvánvaló tapasztalat, hogy megfelelő tisztaság és gondos kezelés esetén jó minőségű alapanyagból általában kénezés nélkül is lehet egészséges, jó bort előállítani. Vannak azonban, akik romlott, törött vagy zavaros boruk javítását, tisztulását a bor gyakori és mértéktelen kénezésével akarják elérni, emiatt az kénszagú lesz és fejfájást okoz. Emiatt a kistermelők egy része …

Bővebben »

A palánták hő- és fényigénye

A téli és kora tavaszi időszakban a természetes fény és a hőmérséklet meghatározó tényező a palánták nevelésében, amelyek megfelelő szintű biztosítása alapvető feltétele a sikeres termesztésnek. A zöldségpalántákat hőmérsékletigényük alapján a termesztési gyakorlatban két csoportra szoktuk osztani: melegigényes és hidegtűrő fajokra. Az előbbiekhez tartozik a paprika, a paradicsom, az uborka, a dinnye, a spárgatök; az utóbbiakhoz a fejes saláta, a karalábé, a fejes- …

Bővebben »

A kéregrepedéseket is tisztítsuk ki

Ebben a hónapban még mielőtt lehullana az első hó, a gyümölcsfák alól gyűjtsük össze a lehullott, beteg gyümölcsöket. A téli hideg napokon tisztogassuk meg a fákat a kártevők és a kórokozók szaporító képleteitől, mert ezzel az agrotechnikai művelettel sokat tehetünk a télvégi lemosó permetezés sikerességéért. Az idősebb fák törzsének és …

Bővebben »

Megjelent a Jó Gazda januári száma

A gazdálkodók és a kertészkedők ebben a téli hónapban elsősorban a következő szezon tervezésével és az ezzel kapcsolatos teendőkkel foglalkoznak, ehhez a Jó Gazdában közzétett információk is segítséget kívánnak nyújtani. A zöldségtermelők többek között a palánták keléséről és a nevelésükhöz szükséges feltételekről olvashatnak összefoglalót, emellett a legismertebb korai zöldségfélékről is áttekintést ad. Részletesen elemzi a magvetéssel kapcsolatos ismereteket, tanácsokat …

Bővebben »

Talaj- és törzstakarás a fák védelme érdekében

A kerti növények téli védelmét általában mindenki a hideg időjárás és a fagy elleni védekezés módozataival azonosítja, ez a tevékenység a tél folyamán rendszeres odafigyelést és több szempont figyelembe vételét is megköveteli. Az említett fagyvédelem mellett érdemes fokozottabb figyelmet szentelni az áttelelő növényzetet és fákat károsító vadak által okozott rágási …

Bővebben »

Orchideák a lakásban II.

Lapunk előző számában foglalkoztunk a legismertebb és legkönnyebben nevelhető orchideával, mégpedig a lepkeorchideával. Jelenlegi cikkben pedig azokkal az orchideákkal fogunk foglalkozni, amelyek csak bizonyos körülmények között nevelhetők lakásokban. Vegyük figyelembe, hogy lényegében termesztésre nincs alkalmatlan faj, csak be kell biztosítanunk számára azt a környezetet, amelyhez a természetben évmilliók alatt szokott …

Bővebben »