A sóska szaporítása

(ahogyan én csinálom)

Augusztus és szeptember a sóska szaporításának második legmegfelelőbb időpontja (az első március és április). Úgy döntöttem, hogy vásárolok sóskama-got és azt el is vetem. Betértem hát abba az üzletbe, ahová rendszeresen járok és kértem sóskamagot. Mivel az üzlet rendszeres vásárlója vagyok, az elárusító megsúgta, hogy inkább ne vegyem meg a sóskamagot mivel az nem kell ki, így pénzt takarítok meg. A mondókáját alátámasztotta azzal a ténnyel, hogy aki vásárolt belőle az mindenki visszajött panaszkodni, hogy a sóskamag nem kelt ki. Természetesen az igyekezetét megköszöntem, de ennek ellenére elkértem a tasakot tele sóskamaggal. Megnéztem a lejárati idejét és az 2023-ra esett. Minden igyekezete ellenére a sóskamagot megvettem, mivel én tudtam azt, amit az elárusító és a visszatérő panaszosok nem tudtak. Mégpedig azt, hogy a sóskamag a legkorábban és legbiztonságosabban kelő zöldség magvak közé tartozik, de mielőtt ezt bebizonyítanám, nézzük át, hogy mit is ír a sóska szaporításáról, vetéséről az irodalom:

  1. Katona József, szerk.: Kertészek kézikönyve, Mezőgazdasági kiadó, Budapest 1965:

„A nehezen csírázó magot sorjelzővel vetjük.”

  1. Dr. Somos András, et al.: Zöldséghajtatás, Mezőgazdasági kiadó, Budapest, 1980:

„A vetés mélysége 1,5-2 cm. Mivel lassan csírázik, a nyári vetés előtt érdemes előöntözni”

  1. Fehér Béláné Dr.: Zöldségtermesztők zsebkönyve, Mezőgazdasági kiadó, Budapest, 1986:

„Vetés mélysége tavasszal 1-2 cm, nyáron 2-3 cm.”

  1. Dr. Balázs Sándor, szerk.: Zöldségtermesztők kézikönyve, Mezőgazdasági kiadó, Budapest, 1989:

„A vetés mélysége 2-3 cm. A sekély vetés hamar kiszárad, a mélyre vetett mag csírái nem tudják elérni a talajfelszínt. A mag nehezen csírázik.”

A régebbi irodalom után nézzünk néhány web oldalt:

  1. https://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/soska.html

„A sóska magja az egyik legnehezebben csírázó zöldségmag. Ideális körülmények között is két hétig tart, de gyakran előfordul, hogy csak a harmadik-negyedik héten bújnak elő a csíranövények.”

  1. https://kertlap.hu/soska/

„Magja apró, nehezen csírázik, ezért csak kifejezetten jól előkészített magágyba szabad vetni.“

Általában az irodalom megegyezik abban, hogy a sóska magja nehezen csírázik, kelése elhúzódó.

Tapasztalataim pedig azt mutatják, hogy a sóska igenis könnyen és megbízhatóan kel. Ebben az évben a sóskamagot július 25-én vetettem, és a magvakon a csírák július 28-án megjelentek, vagyis a vetéstől számított 4. napra. Hihetetlen, pedig ez valóság, és aki az itt leírt módszert választja az meg is győződhet róla.

Én a sóskát palántáról nevelem. A palánta előállításának a módja pedig a következő:

  1. a magvakat a talaj felszínére vetem, ugyanis a sóskamag fényen csírázik
  2. a vetést kissé megnyomkodom, ügyelve, hogy a magvak ne kerüljenek a talaj alá, mert azoknak mindenkép a talaj felszínén kell maradniuk (ezt akár el is hagyhatjuk)
  3. a talajnak nem szabad kiszáradnia, ellenkező esetben a csírázó mag elpusztul
  4. egy 10×10 cm-es cserépbe 100 szem magot vetek
  5. amint lehet a kis sóskákat tűzdelem, ebben az évben ez augusztus 11-én volt lehetséges, vagyis vetéstől a 17. napon.

Csak megjegyzem, hogyha szeretném a kelési erélyt és a kis palánták növekedési erélyét növelni, úgy a vetést 3-4 napra hűtőszekrénybe helyezem. A palánták a hideg hatására sokkal szebben növekednek. Ez azonban nem feltétele a korai csírázásnak.

Végezetül szeretném, ha ezt a módszert minél többen kipróbálnák, és tapasztalataikat eljuttatnák hozzám a következő e-mail címre: farsang.stefan@gmail.com.

 

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda szeptemberi száma

A zöldség és gyümölcstermesztők számára szeptember már elsősorban a termésbetakarítások időszaka. Ebben a hónapban a termések jelentős része beérik, …