Érzékeny a szélre és a hidegre

Az uborkát elsősorban jól melegedő, szélvédett helyre kell ültetni, mert a hidegre és a szélre érzékeny. A kertekben azonban általában már 2 sor kukorica is kellő védelmet biztosít a túlzott széljárás kedvezőtlen hatásai ellen. Szereti a napfényt és a meleget. Termesztésre a humuszban gazdag homokos agyagtalaj a legmegfelelőbb. Meghálálja a frissen istállótrágyázott talajt.

Az uborka szabadföldi vetését csak akkor kezdjük el, ha a talaj hőmérséklete már meghaladta a 10–12 C fokot. Hideg talajban a magok nem csíráznak ki, könnyen elrothadnak. Sokan a fagyosszentektől tartva inkább május közepe utáni időszakra teszik a vetés idejét. Az időbeli késést kedvező időjárás, megfelelő meleg és öntözés esetén a később vetett növény könnyen behozza. Vethető sorba, vagy fészekbe, a kelő növényzet meghálálja, ha a talaját, vagy pedig a kelő növényeket fóliával takarjuk. Talajtakaráskor már 1 héttel a tervezett kiültetés vagy vetés előtt leterítjük a fekete fóliát az ágyásra, széleit rögzítjük, de előtte a talajt jól beöntözzük. Vetőmagja 6–8 évig is megőrzi a csíraképességét, ha megfelelően száraz, hűvös helyen tárolják.  Egy gramm vetőmag 25–30 darab magot tartalmaz.

A szántóföldi termesztésben hagyományos vetésforgóban 4 éves ciklusokban termeszthető ugyanazon a helyen. A kordonos művelés, mivel monokultúrában termeljük, a kártevők és kórokozók felszaporodása miatt költségesebb és jóval több odafigyelést igénylő termesztési mód. A négyzetméterenkénti 15 kg terméshez 0,40–0,45 kg NPK-műtrágyára van szükség. Mivel a termesztési idénye hosszú, a növény tápanyag-igényét folyamatos tápoldatozással kell kielégíteni jól oldódó öntöző trágyák használatával. Vetéstől illetve ültetéstől június közepéig a tápoldat N:K aránya: 1:1. A nagy termések előkészítése és a nagy betakarítások időszakában, június közepétől augusztus első feléig az N:K aránya:1,3-1,5:1. A vegetáció utolsó felében az N:K arány 1:1,2. A tápoldatba talajtípustól és a növény kondíciójától függően 0,1 kg keserűsó/m3 víz és 4-5 l kalciumnitrát adagolása is javasolt.

A termeszteni kívánt fajta kiválasztásakor vegyük figyelembe, hogy a hibrid uborkák gyorsan növekednek, és a megfelelő eltevési méret miatt 2–3 naponként szedni kell a termésüket. Ha a kertünk olyan helyen van, ahová csak hétvégeken jutunk ki, inkább a hagyományos fajtákat ültessük, amelyek kevésbé igényesek a gondoskodásra, a termésük eltevésre és salátauborkának is felhasználható. Ha van rá lehetőségünk, a szabadföldi uborkát is nevelhetjük palántáról.

A kikelt növényeket egyeljük ki, folyóméterenként csupán 4–5 egyedet hagyjunk meg. A fészekben 1–2 erős növény maradjon. Az uborka termesztése során sokan esnek abba a hibába, hogy túl sűrűre hagyják az állományt, amely így kevesebbet terem, nehezebben kezelhető és könnyebben megbetegszik.

A termesztés során rendszeresen öntözzük és tápoldatozzuk, az uborkavész ellen megelőző kezelésekkel és a növények jó kondíciójának biztosításával tudunk hatékonyan védekezni. A szélmentes környezet biztosítása érdekében az uborkaágyás mellé kukoricát ajánlott ültetni. (sz)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda októberi száma

Az őszi kerti teendők összefoglalója mellett a Jó Gazda októberi száma részletesen ismerteti a rebarbara őszi szaporításának …