A zöldségfélék vízadagjai

Az egyes zöldségfajtákat a saját vízigényük alapján ajánlott öntözni. A víz kijuttatásának formáinál is figyelembe kell venni az egyes fajták igényeit.

Paprika. Öntözés szempontjából az egyik legigényesebb növény. A mi légköri viszonyaink között termesztése öntözés nélkül szinte elképzelhetetlen. Magas igénye a talaj kellő nedvességtartalmával szemben a termésképződés időszakától késő őszig tart. A palánták kiültetése és a termésérés közötti időszakban relatívan kisebb vízadagokra van szükség, sőt egyes vélemények szerint a virágzás kezdetén kiváltott enyhe stressz a részleges vízhiány miatt nem káros a növényeknek.

Mivel a paprika melegkedvelő növény, és nehezen viseli a talaj és a környezete gyors hőmérsékletcsökkenését, ezért az öntözésére nem az esőztető öntözés, hanem csepegtető, vagy barázdás (árasztásos) vízkijuttatás ajánlott. Úgyszintén érdemes odafigyelni a kijuttatott víz hőmérsékletére, ha lehet, állott vízzel öntözzük. Az öntözésre legalkalmasabb időszak a reggel. Ajánlott egyszeri vízadagja 20 mm, a kijuttatást 10–12 naponkénti rendszerességgel végezzük.

Paradicsom. A paradicsom a közepesen vízigényes növények közé tartozik, fejlett és mélyre hatoló gyökérrendszere révén a képes a talaj nedvességtartalmának hatékony kihasználására, ugyanakkor a hatékony termesztéséhez nélkülözhetetlenek a megfelelő vízadagok. A paradicsom könnyen gyökerezik, ezért a virágzás időszakáig kevesebb öntözést igényel. A legtöbb vizet a termésérés időszakában igényli, ilyenkor naponta 3–6 mm-nyi vízadagot vesz fel. Öntözés szempontjából a szabadföldi termesztésben kéthetenként 25–35 mm-es vízadag kijuttatása ajánlott. A támrendszeres termesztésben a növények hetente 30–40 mm vízadagot igényelnek.

Uborka. Főleg a salátauborka sok vizet igényel, de a csapadékpótlást óvatosan végezzük. Érzékeny ugyanis a talaj folyamatosan magas víztartalmára, mivel a fölösleges víz kiszorítja a talajból a levegőt. Nem ajánlott az öntözése virágzás során, ha az átlagos napi hőmérséklet 11 oC alá süllyed.

Az uborka vízigénye a termések érése idején csúcsosodik ki. Egyszeri vízadagja ilyenkor 20–30 mm, ezt az intenzív érés időszakában 5–10 naponként ajánlott ismételni.

A konzervuborka vízigénye a vetéstől július végéig növekszik, a vegetációs időszak második felében fokozatosan csökken.

Sárgarépa. Közepes vízigényű, vetése előtt ajánlott 20 mm-es adaggal megfelelő feltételeket teremteni a keléséhez. Az első nagyobb vízadagot a kelés után 3–4 héttel kell kijuttatni, ezután folyamatosan fenn kell tartania a talaj kellő nedvességtartalmát. A fejlődés kezdeti időszakában 10–20 mm-es adagokkal, később 30 mm-es adagokkal öntözzük. Az öntözés a gyökérképződés időszakában intenzívebb, ugyanakkor ügyelni kell arra, hogy folyamatos legyen, ne alakuljon ki időlegesen sem vízhiány, mivel az ezután kijuttatott víz a gyökerek megrepedéséhez vezethet.

Káposzta. Kiültetése után 1–2 finom esőztető adagot igényel. A fejek képződése időszakában hetente 20–25 mm-es adagot kell kijuttatni a megfelelő fejlődéshez. A korai káposztafajtákat 4–8-szor a későieket 8–10-szer öntözzük. A tárolásra szánt káposztafajtákra a szedés előtt 15–25 nappal már nem juttatunk ki vizet.  (sz – Forrás: Vízgazdálkodási Kutatóintézet)

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda decemberi száma

Noha a téli időszakban kevesebb a konkrét gyakorlati teendő a kertekben, a Jó Gazda decemberi …