(Folytatás az előző számból)
Metszés
A törzsnevelésnél különösen ügyelni kell arra, hogy a hosszú törzs egyenes és 5-7 helyen a támaszhoz rögzített legyen, különben képtelenné válik a rá nehezedő teher (vegetatív és generatív tömeg, valamint szélnyomás) tartására. A függönyművelésű tőkék karjának alakításakor arra kell törekedni, hogy a zölden lekötött hajtáson erős hónaljhajtások képződjenek. Ezt elősegíteni a hajtásvég visszacsípésével lehet. A termőalapok kialakítását a jól beérett hónaljvesszőkre alapozhatjuk, melyek ízesülésük révén jelentősen mérsékelik a termőalapok lehasadásának veszélyét. Kedvező továbbá, hogy a hónaljvesszők az elsőrendű vesszőkhöz képest hosszabb ízközökkel indulnak és az eredési hely közelében, a tövi részükön nincsenek alapi rügyek. Ilyen megoldás esetén a termőalapok karhoz közeli részén kevesebb hajtást kapunk, a hajtásválogatás egyszerűbbé válik. A tőkék kialakításával kapcsolatban fontos megjegyezni a következőket:
- a törzs és a kar alakítása időigényesebb
- a későbbi stabilitás érdekében a kart 1,5-2-szer rá kell tekerni a kartartó huzalra
- a „nyakas” termőalap indítását mindig hosszú csap (3-4 rügy) meghagyásával kezdjük, elkerülve így az alapi és más alsóbb helyzetű rügyek kifakadását, amely rügyek hajtásait később úgy is el kell távolítani
A termőalapok egymástól való távolsága nagyobb legyen (30-40 cm), mint a kordonművelésű tőkéknél. A kordonkaron a tőke erősségétől függően 3-4 metszési elemet célszerű hagyni. Az egymáshoz túl közel meghagyott vesszők nagymértékben hozzájárulnak a zsúfolt lombszerkezet kialakulásához. A metszési elemeket a lombsátor külső részén, kedvező fényviszonyok mellett képződött vesszőkből célszerű kiválasztani. Nagyfürtű fajták esetében érdemes csökkenteni a tőkénkénti rügyszámot – ezzel némileg mérsékelhető az önárnyékolás veszélye. Ugarcsapot nem, vagy csak esetenként szükséges meghagyni, ugyanis a vessző alsó, kordonkarhoz közel eső rügyeiből rendszerint megfelelő vastagságú, metszésre alkalmas vesszőket kapunk. A rövidcsapok hajtásaira egyébként is az jellemző, hogy erőteljesen felfelé törnek, majd a szélnyomás hatására egy oldalon zsúfolódnak össze. A szálvesszős metszés a tőkék túlterhelését okozhatja. Félszálvesszők, hosszúcsapok használata azért is előnyösebb, mert az ezekből eredő hajtásokat kevésbé mozgatja a szél. Lehetőség szerint olyan félszálvesszőket, hosszúcsapokat célszerű választani, melyek oldalirányban, illetve kissé lefelé állnak. Az egyenletes hajtásnövekedés szempontjából lényeges, hogy a törzs végén, a könyökrészen ne maradjanak metszési elemek. Ahol nincs szükség a karon hajtásokra, ott a felesleges vesszőt tőből célszerű eltávolítani, mert a hátrahagyott rövid csonkokból fejlődő hajtások elsűrűsítik a tőke lombszerkezetét.
- ábra. Egyesfüggöny művelésű szőlőtőke metszés előtt (A) és után (B)
Zöldmunkák
Az egyesfüggöny művelés zöldmunkái kedvező esetben mindössze törzstisztításból és egyszeri csonkázásból állnak. Az esetek többségében azonban szükséges elvégezni a hajtásválogatást és a lecsüngő hajtások szétfésülését is. Nagyobb területen azonban ezek a feladatok tetemes költséget, s szinte megoldhatatlan munkacsúcsot jelentenek. A csüngő hajtások kacsaikkal egymásba kapaszkodva összekuszálódnak, majd az egymásban megkapaszkodott hajtások irányt változtatva megszűnnek csüngeni. A visszafordult, illetve a tartóhuzalon elkúszó hajtások önárnyékolást idéznek elő. A képződő hónaljhajtások tovább fokozzák az önárnyékolás mértékét. A csüngő főhajtások növekedése ugyan fékezett, de ez a hajtáshelyzet serkenti a hónaljhajtások fejlődését. A másodrendű hajtások rendszerint a lombozat felső harmadán, a fürtzónában idéznek elő zsúfoltságot. A munkaerő hiánya, illetve a kézimunka költségek csökkentésére irányuló törekvések miatt az ilyen zsúfolt, harang alakú lombszerkezet jellemzi a hazai egyesfüggöny műveléseket. Termékeny talajon, buján növekvő fajtáknál a zsúfolt lombszerkezet problémája fokozott mértékben jelentkezik. Az összezsúfolódott lombozat káros hatásait a hajtások igazításával, fésülésével küszöbölhetjük ki. A munkát akkor kezdjük, mikor a hajtások kezdenek összekapaszkodni – ez rendszerint a virágzás kezdetével esik egybe. A hajtásfésülés műveletére a tenyészidőben egy-három alkalommal lehet szükség. A csonkázást viszonylag későn, a hajtások csüngő állapotában érdemes elvégezni. A lecsüngő hajtásokat a talajszint felett kb. 20-40 cm-re csonkázzuk vissza. A túlzottan rövidre való csonkázás gyengíti a tőkét, rontja a termés minőségét. Arra érdemes törekedni, hogy a fürt felett legalább 7-8 levelet hagyjunk.
Egyesfüggöny művelésmód kialakítása más művelésmód átalakításával
Természetesen annak sem kell lemondania, az egyesfüggöny-művelésmódról, akinek van már más művelésmóddal kialakított szőlőtőkéje (pl. fej-, bakművelés vagy kordon). Ezeket a tőkéket különösebb gond nélkül átalakíthatjuk egyesfüggönyre:
- fej- és bakművelésű tőkéknél a tőkefejet kivágjuk, és az előtörő hajtásokból az erősebbet meghagyjuk és két rügyre metsszük, innentől az alakító metszés ugyanaz, mint az elültetett gyökeres vesszőé
- egyéb művelésmód esetén, erős visszavágással rákényszerítjük a tőkét arra, hogy földközelben lévő alvó rügyek kihajtsanak, a következő évben az erősebb hajtást két rügyre metsszük, és a maradék kordonkart eltávolítjuk
Oltvány szőlők esetén ügyelni kell arra, hogy a visszavágás az oltási csomó felett kell történnie, ellenben az alany fog kihajtani. A nem oltvány és fej- illetve bakművelésű tőkéket döntéssel is átalakíthatjuk egyesfüggönyre (5. ábra). A döntéshez mérsékelt rügyterheléssel, hajtásválogatással, magasan végzett csonkázással alkalmas vesszőket nevelünk. A döntésre előkészített tőkét a talpgyökeréig kibontjuk, és 40-50 cm gödröt vagy árkot ásunk. A döntéssel egyidejűleg szaporíthatjuk is a szőlőt, hiszen egy tőkével 2-4 tőkét is pótolhatunk. A pótlásra kivágott vesszőket megtisztítjuk, az oldalgyökereket – 2-3 cm-es csonk meghagyásával – a felesleges vesszőket és csonkokat tőből eltávolítjuk. Egy-két tartalék vesszőt hagyjunk a tőkén, amikkel az esetleges eltört vesszőket pótolhatjuk, ha ezekre nem lesz szükség, az anyatőke és a hiányt pótló vesszők elfektetése és rögzítése után a tartalék vesszőket levágjuk. A talpgyökereket legfeljebb egyik oldalon vágjuk el, ha az a tőke eldöntését akadályozza. Az elfektetett anyatőkét és a vesszőket talajjal rögzítjük, majd a vesszőket a tőkék helyénél megropogtatjuk és függőlegesen fölvezetjük (csak két rügyet hagyunk a talaj felett), földdel betakarjuk, a gödröt betemetjük, a földet taposással tömörítjük. A döntéssel egyidőben érdemes trágyát is adni a szőlőnek.
- ábra. Döntéssel a szőlőt szaporíthatjuk, illetve más művelésmóddal újra nevelhetjük
BÉNYEI, LŐRINCZ, NAGY 1999
(Folytatás a köv. számban)
Összeállította: Baltazár Tivadar