Nagyon magas antioxidáns tartalma miatt évezredek óta kihasználják gyógyító erejét. Kínában például a mai napig úgy vélik, hogy a gránátalma hozzájárul a hosszú élethez. Az egyiptomiak is az örök élet szimbólumaként tekintettek erre a gyümölcsre. Emellett sok nép tartotta a szerelem, a bölcsesség és a bőség ősi jelképének. Bizonyos nézetek szerint a a gránátalmafa az Édenkertben a szerelem fája volt, és Éva erről vett le egy gyümölcsöt a tiltás ellenére.
Hosszú életű növény, amely akár több száz évig is elél. Eredeti élőhelye Nyugat- és Közép-Ázsia, illetve a Földközi tenger térségei, de a melegebb déli országrészekben nálunk is meg lehet próbálkozni a termesztésével. Nem csak az egészséges és finom termése miatt, hanem a kifejezetten szép esztétikus megjelenése miatt is, amely különösen a virágzása idején érvényesül.
A gránátalmát kisebb termetű faként, vagy bokros dísznövényként termeszthetjük. Sőt, sövénynek is nevelhetjük. Egytörzsű fának nevelve a 3-5 m magasságot ér el, de metszéssel a magassága és szélessége is jól kordában tartható. Levelei rövid nyelűek, fényesek, és hosszúkás-keskeny ovális alakúak; viszonylag kemények, merevek. Virága narancspiros és tölcsérszerű. A virágok általában júniusban nyílnak.
A gránátalma többnyire önporzó (öntermékeny) növény, azonban a terméskötődést támogatja egy másik, beporzó egyed jelenléte. A dísznövényként termesztett fajtákról tudni kell, hogy gyakran teltvirágúak; itt a terméskötődés nem számít, hiszen a telt virágok alapvetően meddő virágok, gyümölcsöt ezek a fajták nem hoznak.
A megérett termése narancssárga színű, majd pirossá válik. A gyümölcs gömb alakú, átmérője 5-12 cm. A termés héja kemény. A termésben a magvak rekeszekben, fehér puha hártya alatt húzódnak meg, számuk több száz is lehet. Ízük édeskés. A gránátalma augusztustól szeptemberig hozza terméseit, de érési ideje akár október-novemberig is elhúzódhat. A gyümölcse nem tartalmaz telített zsírokat, emellett nagyon magas a C- és K-vitamin, valamint a rosttartalma is.
Gránátalmát szabadgyökerű változatban vagy konténeres kiszerelésben forgalmaznak. A szabadgyökerű gránátalmát tavasszal ültethetjük el, amikor már elmúltak a fagyok (április), vagy október környékén, mikor még melegebb az idő, és nincsenek fagyok. A konténeres gránátalmát a fagyos idők kivételével bármikor elültethetjük, ez a gyakoribb és jóval biztonságosabb lehetőség.
Mivel mediterrán eredetű növény, mindenképp meleg, napos helyre ültessük, ahol védve van a nagyobb széltől, huzattól. Ez lehet akár közvetlen a házunk fala mellett, vagy kertünk egyik szélvédett területe. Termesztéséhez jó vízelvezetésű talajra van szükség, a mélyen agyagos talaj a legjobb, de jól terem a homokos vagy vályogos talajban is. Az ültetőtalaja legyen komposzttal dúsított, vagy istálló trágyázott üde kerti talaj, de az egyszerű virágföld is megfelelő.
A gránátalma nem csak szabadban, de legalább 45 centiméter mély és ugyanilyen széles, vagy ennél nagyobb konténerben is nevelhető. Ültessük a növényt cserepes növények számára szolgáló szerves földkeverékbe. Tartsuk a talaját egyenletesen nedvesen, de ne öntözzük túl. A konténerben nevelt gránátalmát magasabb káliumtartalmú általános műtrágyával trágyázzuk. Két év után ültessük át a növényt egy nagyobb, legalább 60 centiméter mély és ugyanilyen széles, vagy ennél nagyobb konténerbe. Ha nem cseréljük ki a konténert, vissza kell vágnunk a növény gyökereit, hogy kényelmesen elférjenek addigi helyükön is. Ahhoz, hogy a gránátalma alacsony maradjon, minden télen le kell metszenünk a tetejét és a gyökereit, de vannak kifejezetten konténerben való nevelésre nemesített fajták is, amelyek törpe, bokorméretű növényt nevelnek.
A gránátalmát nevelhetjük egyetlen törzsre, amely nem ível és nem hajlik semelyik irányba. Távolítsuk el róla az összes hajtást, amint megjelennek. A második és a harmadik évben válasszunk ki néhány jó helyen elhelyezkedő oldalsó hajtást, hogy ezek tovább növekedhessenek oldalsó ágakként. A gránátalma többtörzsű cserjévé is alakítható, amennyiben öt vagy hat hajtást hagyunk tartósan törzzsé fejlődni. Miután ezeket a hajtásokat kiválasztottuk, az újabb hajtásokat metsszük le. A többtörzsű gránátalma növények hamarabb teremnek, mint az egytörzsűek, és nagyobb az esélyük a fagykárok túlélésére is.
Az ütetés utáni első télen a gránátalma ágait mintegy 40 százalékkal metsszük vissza. A rákövetkező években elég évente egyszer enyhén visszametsszeni az ágakat, hogy ösztönözzük az új gyümölcsök növekedését. A virágok és gyümölcsök a növény két- vagy hároméves korában jelennek meg a rövid szárakon, elsősorban az ágak külső felén. A további metszéskor távolítsuk el a nemkívánatos vagy befelé növő ágakat, ritkítsuk meg a zsúfoltabb ágrészeket.
A gránátalma nem igényel túl sok műtrágyát, de minden tavasszal szórjunk érett komposztot vagy trágyát a növények töve köré. A túl sok nitrogéntartalmú műtrágya a gyümölcstermés csökkenését eredményezheti. A növény talaját tartsuk egyenletesen nedvesen, különösen a betakarítás közeledtével.
A gránátalma gyümölcse akkor érett meg, amikor a héja teljesen élénkvörös vagy sárgásbarna színű. Ha a gyümölcsöt enyhén megnyomva a benne lévő szemek repedését halljuk, akkor készen áll a szedésre. Az érett gyümölcsöt ollóval vágjuk le a száráról. A betakarítás nyár közepétől őszig tarthat. Ha a gyümölcs a beérése után is a fán marad, a héja felhasad.A gránátalma több hétig tárolható szobahőmérsékleten, a héja azonban a fáról való leszedése után besötétül. Lefagyasztva a gyümölcs több hónapig is tárolható. A gránátalma gyümölcs íze a fa életkorának előrehaladtával javul, a magok pedig puhábbak és könnyebben ehetők lesznek. (sz-plant, kertpont)