A zöldség és gyümölcstermesztők számára szeptember már elsősorban a termésbetakarítások időszaka. Ebben a hónapban a termések jelentős része beérik, így az egyik legfontosabb teendő annak lehetőleg veszteségmentes betakarítása és megfelelő elraktározása. A Jó Gazda szeptemberi száma ehhez kínál tanácsokat, megoldásokat, emellett nem feledkezik meg az időszerű egyéb tevékenységekről sem. Említést tesz a még termő zöldségfélék tápanyagpótlásának és növényvédelmének fontosságáról főleg a káposztafélék esetében, külön kiemelve a káposztalepke hernyói elleni védekezést. Bemutatja az ősszel is vethető galambbegysálata termesztési feltételeit, érdekességeket közöl a spenótról, összefoglalja a fűszerpaprika utóérlelésének követelményeit.
A gyümölcstermesztők számára az időszerű tennivalók taglalása mellett a gyümölcsfákon beérő termések jellegzetes érési tulajdonságait elemzi. Felvázolja a szőlőtermés madarakkal szembeni védelmének lehetséges változatait, felhívja a figyelmet a gyümölcsszüret utáni lombfertőtlenítésre és az áttelelő kártevők gyérítésének fontosságára, amelyeknek fontos szerepük van a következő évi termés előzetes védelmében is. Az idei nyáron uralkodó rendkívüli meleg hőmérséklet következményei nemcsak a szántóföldeken okoztak jelentős károkat, hanem a gyümölcsösökben is éreztették a hatásukat a nagymértékű idő előtti gyümölcshullások formájában. Ennek a jelenségnek lehetséges okait is vizsgálja a lap.
A hagyományos kerti növényvédelmi tennivalók összefoglalója mellett a biológiai védekezés hívei a talajok életképességének javítására szolgáló készítményekkel ismerkedhetnek. Áttekinti a lap a kalászos gabonafélék őszi gyomvédelmének időszerűségét és jelentőségét, ráirányítja a figyelmet a zöldtrágyázásra, az abban kihasználható hatékony növényfaj, a facélia tulajdonságaira. Rámutat a napraforgó állományszárításának időszerűségére, egyúttal a búza talajának megfelelő előkészítésére is.
A virágkedvelők az évelő virágágyás kialakításához kapnak tanácsokat, megismerkedhetnek a rezgő virágok tulajdonságaival, illetve a ragadós galaj gyógyhatású tulajdonságaival is. A méhészet iránt érdeklődők a propolisz lehetséges felhasználási területeiről olvashatnak összefoglalót. (sz)