A minőségre és a rezisztenciára összpontosítva

Új gabonafajtáik a piaci igényekre reagálnak

Az előző évekhez hasonlóan idén is saját nemesítő állomásának kísérleti telepén mutatta be a sósszigeti Istropol Solary Rt. gabonanemesítő cég a következő idényre összeállított kínálatát és a reményteljes fajtajelölteket. A bemutatót a hagyományokhoz híven a nemesítő cég üzleti partnereivel közösen, a zólyomi Osivo vetőmagforgalmazó vállalattal és a Bayer növényvédelmi cég szlovákiai képviseletével szervezték meg. Az Osivo Rt. képviseletében ifj. Rudolf Zajac vezérigazgató a sikeres partneri kapcsolatok méltatásán túl kiemelte a hazai nemesítésű sörárpából készített Lévai maláta termékük külföldi sikereit, bizonyítva, hogy nálunk is vannak olyan minőségű termények, amelyekkel külföldön is érvényesülni lehet. Csidey Ferenc a Bayer területi képviselője elsősorban a növényvédelmi kérdések megoldása során kapott visszajelzések fontosságát emelte ki, amelyekkel hatékonyabbá válik az állományok komplex védelme.  Rajtuk kívül a seregszemle látogatói betekintést nyerhettek a napjainkban egyre népszerűbbé váló drónok mezőgazdaságban való kihasználási lehetőségeibe is az Agrodrony vállalat gyakorlati bemutatója révén.

Zalabai Gyula az Istropol Solary Rt. vezetője rövid bevezetőjében emlékeztetett arra, hogy a cég 72 évvel ezelőtt alapított jogelődjének hagyományaira, tapasztalataira és ismereteire alapozva mára eljutottak odáig, hogy gyakorlatilag az összes kalászos gabonaféle nemesítésével foglalkoznak, tevékenységük eredményeként eddig összesen 79 gabonafajtát jegyeztek be a nyilvántartásba. Ráadásul mindezt csak a saját forrásaikra támaszkodva érték el, mivel jelenleg a nemesítői tevékenységet nem támogatja az állam.

A sósszigeti nemesítő állomás a hazai kalászos gabonafajták nemesítésének specialistája, portfóliójában az őszi búza mellett a durum búza, a tönköly, az árpa a zab, a tritikálé és a rozs is megtalálható. Ezeket a gabonafajtákat őszi és tavaszi változatokban is nemesítik, így jelenleg 12 nemesítési program keretében fejlesztik az egyes fajták tulajdonságait. A legújabbak közül említést érdemel az új kétsoros sörárpa- és a hatsoros új őszi árpa fajta, amelyeket kifejezetten a külföldi piacok igényei alapján fejlesztettek ki.

A nemesítések irányát és folyamatát a környezeti változások és a piaci igények is befolyásolják. Többek között az egyre rapszodikusabbá váló éghajlati viszonyok következményeként míg pár évtizeddel ezelőtt a búza kalászolása júniusra esett, az idei szezonban ezt már április közepén is megtapasztalták. Jelentősen megváltozott a növényállományokat veszélyeztető kór- és károkozók összetétele is. A búzában például hosszú évekig nem volt számottevő a rozsdabetegségek okozta kár, napjainkban az ellene való védekezés már szinte kihagyhatatlan. Ezekre a tényezőkre a nemesítésnek is reagálnia kellett, így az egyes fajták betegségekkel szembeni természetes ellenálló képessége, rezisztenciája is nagyon fontos szerepet kapott. Nem beszélve a növényvédelmi hatóanyagok számának folyamatos csökkentéséről, ami ugyancsak a rezisztencia kérdéskörének fontosságát támasztja alá. A sikeres termesztés érdekében a jelenlegi trendek szerint legalább átlagos szintű rezisztencia mellett szükség van a hatékony növényvédelmi rendszerek alkalmazására. Amint a cégvezető elmondta, már dolgoznak olyan ellenálló gabonafajták kinemesítésén, amelyek bizonyos szintű komplex rezisztenciával rendelkeznek majd.

Zalabai Gyula szerint nálunk a gabonatermelő területek adottságai nagyon jó feltételeket kínálnak a kiváló minőségű kalászos gabonafélék termesztéséhez, egyelőre azonban úgy tűnik, hogy ezt a potenciált nem használjuk ki teljes mértékben. Pedig a jelenlegi piaci feszültségek, többek között az ukrán gabona okozta piaci nyomás ellen leginkább a feldolgozói igényekre reflektáló kiváló minőségű gabonával lehet sikeresen harcolni. Érdemes összpontosítani a minőségi termésre, a speciális tulajdonságokkal rendelkező fajtákra, amelyek termesztését akár termelői csoportosulásokban lehetne megoldani. Ezekre kihívásokra a nemesítési programjaik keretében is igyekeznek megoldásokat találni. Többek között dolgoznak olyan nagyhozamú takarmánybúza fajták kinemesítésén, amelyek már komplex rezisztenciával rendelkeznek a meghatározó betegségekkel szemben, ráadásul magasabb sárgapigment-tartalommal is rendelkeznek, ami ugyancsak keresett tulajdonság. Olyan fehér magvú búzafajta nemesítésével is foglalkoznak, amely a teljes kiőrlésű búzadarával kapcsolatos igényekre reagál. Nemesítenek ún. vaxy búza fajtákat, amelyeknek magasabb a keményítő tartalma, emellett szálka nélküli tar durumbúzát és szálka nélküli tritikálét is nemesítenek, amely iránt főleg a kukorica helyett szenázs és szilázskészítés céljából például az olasz és spanyol piacon mutatkozik érdeklődés. De a szomszédos országok piacaival is igyekeznek minél szorosabb kapcsolatokat kiépíteni, a fajtáikat itt nemcsak forgalmazzák, hanem szaporítják is, abból a tényből kiindulva, hogy a szlovákiai piac méretéből adódóan kicsi. Többek között Magyarországon, Romániában, Csehországban, Lengyelországban, a Baltikum országaiban, Oroszországban, Törökországban, sőt Indonéziában is vannak kereskedelmi partnereik.

Zalabai Gyula

A köztermesztésbe ajánlott kínálatukban 25 fajta szerepel, a seregszemlén viszont több mint 40 fajta, illetve fajtajelölt került bemutatásra. Ezek közül többek között kiemelte az IS Spirellina őszi búzafajtát, amely az IS Spirella utóda. Nagyon korai érésű, kiváló minőségi és agrotechnikai mutatókkal rendelkezik, ugyanakkor intenzív feltételeket igényel. Az IS Chanson középkorai érésű, ugyancsak elit minőségű búzafajta, amely viszont jól viseli a kevésbé kedvező termesztési feltételeket, sőt a kései vetést is. Kiváló reológiai, sütőipari értékekkel rendelkezik. Az idei évben meglehetősen nagyszámú, 5 új búzafajtát vettek nyilvántartásba. Az IS Spinator extra korai érésű, kiváló egészségi állapotú búzafajta nagyon jó bokrosodási képességgel rendelkezik. Minőségi mutatói alapján nagyon közel került az E kategóriás minősítéshez, a várakozások szerint az elkövetkező időszak egyik slágere lehet. Az IS Bonario speciális búzafajta, kifejezetten magas sárgapigment tartalommal rendelkezik, amely több mint a kétszerese az elődeinek. A minőségű, nagyon jó egészségi állapotú, a ledőléssel szemben ellenálló fajta. Az IS Pompadur őszi durumbúza, amely kiváló egészségi állapottal és a ledőléssel szemben fokozott ellenállással rendelkezik. Minőségi mutatók tekintetében a szemek üvegessége és annak stabilitása, valamint az elődeihez képest 15-20 százalékkal magasabb hozamképessége tartoznak a legfontosabb tulajdonságai közé. A tritikálék között az IS Flavianus bővíti a választékot, amely a korábbi fajtákhoz képest valamivel későbbi érésű és alacsonyabb növésű. Az idei kínálat egyik fontos újdonsága az IS Sekator rozsfajta, amely elsősorban magas hozamképességével (9-11 t/ha) tűnik ki, emellett zöldetetésre is ajánlott. Az érdeklődők számára az elkövetkező szezonra már vetőmag is rendelkezésre áll majd.

A bemutató keretében nemcsak a köztermesztésbe ajánlott regisztrált fajtákkal ismerkedhettek a látogatók, hanem áttekintést kaptak a fajtavizsgálati kísérletekben szereplő fajtajelöltekről is. A nyilvántartásban szereplő sósszigeti búzafajtákat Csémy Tibor a nemesítő állomás munkatársa mutatta be a látogatóknak. Ezeket a gazdák már jól ismerik, így nem szorultak részletes bemutatásra. A jól ismert és bevált IS Conditor, IS Spirella, IS Laudis mellett a szálkás kalászú IS Agilis extra koraiságával, az IS Dimenzio ellenálló képességével, az IS Rubicon kiemelkedő, a hibrideket közelítő hozamképességével, az IS Bellevue magas fehérjetartalmával, az IS Carrier kiváló sütőipari minőségével tűnik ki. Az IS Ozirion-t szilárd szár és kiváló alkalmazkodó képesség, az IS Sorello-t kimagasló hozamképesség és termésstabilitás jellemzi. Az IS Spirellina, IS Chanson, IS Primator, IS Bonario tulajdonságait a bevezetőben már ismertettük.

Csémy Tibor

A fajtavizsgálati kísérletekbe bejelentett fajtajelöltekről és az egyéb kalászos fajtákról Zalabai Gyula folytatta az ismertetőt. Az IS kóddal és név helyett egyelőre csak számokkal jelölt fajták közül az IS-19W666 szálkás kalászú búzafajta 2. éve szerepel a kísérletekben, az MV Nádor és a Julie utóda. Termése A minőségű, nagy hozamképességű, fehérjetartalma 14 % körüli, az intenzív feltételek közé ajánlott. Az IS-18W754 tarr kalászú fajta, az IS-18W816 a hűvösebb térségű termőhelyekre is ajánlott, takarmánybúza minőségű, a kekszgyártásban is jól kihasználható. A későbbiekben az ismert IS Conditor váltótársa lehet. Az IS-18W290 magasabb növésűfajta, az MV Nádor utóda. A magyarországi kísérletekben is szerepel. Az IS-20W961 nagyon korai búzafajta, az Avenau-tól 2 nappal korábban érik, idén már április 14-én kalászolt. Kiemelkedő tulajdonsága a kiváló egészségi állapota, amly elsősorban a rozsdabetegségekkel szembeni ellenálló képességekben nyilvánul meg.

A fajtavizsgálati kísérletekben 1. éve szereplő fajták közül kiemelte az IS-20W520 ún. járóbúzát, amely az ismert Lenox derivátuma. Jellemző tulajdonsága a kiváló télállóság, amely akár novembertől januárig is lehetővé teszi a vetését, emellett hozamképessége magasabb, mint a hagyományos tavaszi búzafajtáké. Termése elit minőségű, természetesen tavaszi vetésre is alkalmas. Az IS-20W750 kései érésű, kiváló minőségű fajta, az Evina utóda. Az IS-20W822 korai érésű a Dagmar fajta derivátuma, kiváló bokrosodási képessége van, nagyon jó a rozsdabetegségekkel szembeni ellenállása, termésminősége A kategóriájú. Az IS-20W1194 két német fajta keresztezésével született, amely eddig reményteljes teljesítményt produkált mind az elit termésminőség, mind pedig a kiemelkedő egészségi állapot tekintetében.

A tritikálék kínálatát az ismert IS Titus mellett az idén fajtajegyzékbe vett IS Flavius egészítette ki. Jellemző tulajdonságaiban az elődeit meghaladva a hozamképesség, a ledőléssel szembeni ellenállóság terén mutat előrelépést.

A sósszigetiek portfóliójának egyik jellemző termékcsoportja a durumbúzák, amelyek nemesítésében a hazai piac egyik élenjárói. A bemutatón a már ismert régebbi fajták (IS Karmadur, IS Fortidur) mellett megjelentek az új nemesítések is, amelyek az említettek értékmérő tulajdonságait meghaladva fokozatosan felváltják őket. Ilyen az IS Belladur, amelyet két éve vettek nyilvántartásba, tulajdonságai közül főleg a ledőléssel és a levélbetegségekkel szembeni fokozottabb ellenálló képessége tűnik ki, emellett hozamképessége és termésminősége, valamint a szemek üvegességének stabilitása is magasabb értékeket képvisel. Az IS Pompadur idei újdonság, a Lunadur és az Intergold fajták keresztezésével hozták létre. Elit minőségű termés, magas hozamképesség, ledőléssel szembeni ellenállóság és nagyon jó egészségi állapot jellemzi. Vetőmagját már szaporítják, idén a termelőkhöz is eljut. A fajtajelöltek közül az IS-17D4 3. éve szerepel a kísérletekben, ahol kiemelkedő hozamképességével tűnt ki, a Fortidurhoz képest 20 %-kal magasabb átlaggal. Emellett magas sárgapigment tartalma is értékes tulajdonság. A tervek szerint a köztermesztésbe Optidur néven kerül majd a termelőkhöz. Az IS18D241 ún. tetraploid búza, amelyet kifejezetten nagyméretű szemek jellemeznek. Ennek alapján ugyancsak magas hozamképesség jellemzi. A termelők számára várhatóan Turadur néven lesz elérhető. Említést érdemel még két bejelentésre váró fajta, amelyek közül az egyik a Duragold és a Karmadur keresztezése, nagyon jó egészségi állapottal rendelkezik, főleg a lisztharmat és a levélbetegségek elleni védettség tekintetében, emellett ledőléssel szemben ellenálló szára és extra minőségű termése van. A másik fajtajelölt legjellegzetesebb tulajdonsága, hogy a lisztharmattal szemben szinte teljes védettséget képes biztosítani.

A tavaszi vetésű kalászos gabonafélék között a tavaszi árpák kínálatát az ismert Argument takarmányárpa mellett az IS-20H132 új fajtajelölt egészítheti ki, amelyet a lengyel partnereikkel együttműködésben fejlesztettek ki, egyelőre a fajtavizsgálatokban szerepel. Az IS Maltigo kiváló minőségű tavaszi sörárpa fajta, a cég egyik csúcsterméke, amely kétségbevonhatatlanul magas szintű beltartalmi értékei ellenére nem tudja áttörni a hazai malátapiac mesterséges korlátait. Ugyanakkor a szomszédos Magyarországon például már egyre kedveltebb, egyre nagyobb területeken termesztik. Az SOH-53 szintén új nemesítésű nagyhozamú sörárpa fajta, egyelőre a fajtavizsgálatokban szerepel.

A nemesítő vállalat kínálatából nem hiányzik a tönkölybúza és a rozs sem. Az IS Spirion tönkölybúza magasabb növekedésű, ugyanakkor a ledőléssel szemben nagyon jó ellenálló képességgel rendelkezik. Az IS Secator rozsfajta elsősorban a zöldetetésre ajánlott, magas tömeghozama alapján szenázs és szilázs készítésére is alkalmas. Mellettük további jellegzetes tulajdonságú gabonafajtákat is láthattak az érdeklődők. Többek között a gömbölyű szemű, a magasabb keményítőtartalmú ún. vaxy és bíborszínű szemű, illetve fehér szemű búzákat, egyúttal a már említett gabonafajták tavasszal vetett változataival is megismerkedhettek a bemutató során. A seregszemlét a permetező drónok bemutatója zárta. Kép és szöveg: szilvássy

 

About jogazda.com

Cikkajánló

Megjelent a Jó Gazda decemberi száma

Noha a téli időszakban kevesebb a konkrét gyakorlati teendő a kertekben, a Jó Gazda decemberi …