A KWS vetőmag-nemesítő és forgalmazó cég idei országjáró bemutató körútjának első állomásán Szőgyénben, a helyi szövetkezet repcetábláján – amely egykoron szőlőültetvény volt – ismerkedhettek meg a dél-szlovákiai térség termelői az elkövetkező szezonra ajánlott repcehibridek kínálatával. A már hagyományos szántóföldi bemutatót az AM-Agro növényvédelmi cég és a Land Technologies gépforgalmazó együttműködésével szervezték meg. Volter Péter a vendéglátó helyi szövetkezet elnöke rövid bevezetőjében extrémnek értékelte az elmúlt időszakot, amelyben a száraz időszakokat meglehetősen csapadékos időjárás is követte, ehhez jött még az enyhe tél hatása. Ilyen előzmények után a termelők felemás érzésekkel reménykedhetnek, hogy a termést elfogadható árakon sikerül értékesíteni.
A szőgyéni seregszemlén a KWS 11 repcehibridet vonultatott fel, közülük azonban csak 7 van nyilvántartásba véve, a többi egyelőre fajtajelöltként szerepel a vizsgálatokban. A repceállomány egészségi állapotát befolyásoló tényezők közül Kovács Tamás főleg a térségben rendkívüli módon felszaporodott mezei rágcsálók kártételét emelte ki, amivel a termelők már néhány éve reménytelenül küzdenek. Az itt bemutatott állományokban szintén érzékelték a jelenlétüket, de szerencsére a gondos kezeléseknek köszönhetően nem okoztak komoly károkat. Az állományokat a rapszodikus őszi és tavaszi időjárás hatásai, valamint a repcebolhák is károsították.
A KWS idén két teljesen új repcehibridet hoz forgalomba és javasol a köztermesztésbe: a KWS Lauros-t és a KWS Demos-t. Matúš Javor a KWS illetékes termékmenedzsere szerint a KWS Lauros középkései érésidejű repcehibrid elsősorban magas hozamképességével tűnik ki. A 2021-es fajtavizsgálati kísérletekben a kontroll fajtákhoz képest 113,5 százalékos hozamátlaggal az élen végzett, s hasonló eredményeket produkálva két év múlva nyilvántartásba is vették. Rendelkezik a repcehibridek védelmét alkotó Rlm7-es és TuYV génekkel, a becői ellenállók az idő előtti felrepedéssel szemben. Alkalmazkodó képességét bizonyítja, hogy mind a hűvösebb éghajlatú Lengyelországban, mind pedig a melegebb időjárású Magyarországon is kiváló eredményeket produkált. Ugyancsak említést érdemel az átlagosnál magasabb olajtartalma, ami hozzávetőlegesen 1,5 százalékkal haladja meg a kontroll hibridek értékeit.
Az idei második újdonság a KWS Demos a repcehibridek között eddig nem tapasztalt újdonsággal, a repcebolhák lárváival szembeni fokozottabb ellenálló képességgel tűnik ki. Erre a tulajdonságára francia nemesítők találtak rá, akik a repcebolhák lárváinak a károsítását vizsgálták. Kiderült, hogy a többi hibridhez képest a KWS Demos esetében a szárban 30-70 százalékkal kevesebb lárvát találtak, amelynek konkrét okait még nem sikerült megfejteni, de ez a tulajdonság egyértelműen jelen van ebben a repcében. Ennek alapján kapta meg az InsectPROTECT elnevezést. Emellett természetesen magas és stabil hozamképessége, illetve magas olajtartalma is kiemelt képességeinek sorát bővíti. Hozamképességét a fajtavizsgálati kísérletekben 109 %-os eredménnyel igazolta, stabil eredményei alapján két év után nyilvántartásba vették, olajtartalma pedig 1,6 %-kal haladta meg az átlagot. A magyarországi vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy a melegebb éghajlatú térségekben is nagyon jó eredményeket produkált,
A már ismert és a köztermesztésben bevált hibridek közül a KWS Hanneli elsősorban plaszticitásával és kompenzációs képességével tűnik ki. Rendelkezik a termesztéstechnológiában ma már természetesnek vett fómás betegségekkel (RLM 7), és a tarlórépa sárgaság vírussal (TuYV) szembeni védelmet biztosító génnel, a becők idő előtti felrepedésével szembeni fokozottabb ellenálló képessége pedig a termésveszteségektől védi az állományt. A különböző feltételekhez jól alkalmazkodó hibrid, Magyarországon és Lengyelországban is igazolta ezt a tulajdonságát.
A KWS Hostine középkései érésidejű hibrid jellemző tulajdonságai között megjelent a tarlórépa sárgaság vírus elleni védelmet biztosító TuYV gén is. Nagyon jó termőképessége mellett kifejezetten magas olajtartalma van. Rendelkezik a becők idő előtti felrepedését gátló tulajdonsággal, egészségi állapotát a már említett fómás betegségekkel szembeni RLM 7-es gén, valamint a tarlórépa sárgaság vírusa elleni védelmet pedig TuYV tolerancia biztosítja. Ősszel gyors kezdeti fejlődés jellemzi, tavasszal is korán indul fejlődésnek, így a későbbi időpontú vetéshez is jól alkalmazkodik.
A KWS Hillico-t a lassúbb fejlődési ütem jellemzi, így nem fenyegeti az őszi túlnövés veszélye. Tavasszal is lassabban indul, ami lehetőséget nyújt a tavaszi tápanyagfeltöltéshez. Fenológiai tulajdonságaiban hasonlít az Umberto-hoz. A dél-nyugat szlovákiai térség termelői számára az egyik legfontosabb tulajdonsága a kiváló szárazságtűrő képessége. Ezen tulajdonságai alapján a déli melegebb és szárazabb termőhelyekre kifejezetten ajánlott. Szárazságtűrése mellett a becők idő előtti felrepedését gátló tulajdonsága is fontos, a száraz meleg térségekben ez megbízható védelmet nyújt a kipergési veszteségekkel szemben. Jól alkalmazkodik a különböző környezeti és évjárati feltételekhez.
A KWS Umberto már néhány éve a vetőmagnemesítő cég piacvezető repcehibridje, amely nemcsak nálunk, hanem Európában is a legelterjedtebb hibridek közé tartozik, ahol 25 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik. Szlovákiában 3 éve vezeti a termékenységi ranglistákat, sőt Magyarországon és Lengyelországban is tartja ezt a pozícióját. Matúš Javor szerint. a KWS Umberto jelenleg az egyik legelterjedtebb és a legnagyobb termőterületen termesztett repce hibrid Szlovákiában. Pozícióját az előző években elért nagyon jó terméseredményeivel vívta ki magának. 4 t/ ha feletti átlaghozamai közül kiemelkedik az érsekújvári szövetkezetben elért 4,4 t/ha, és az udvardi szövetkezetben betakarított 4,7 tonnás átlaghozam. Stabilan magas hozamképessége mellett a gombás fertőzésekkel szembeni fokozott ellenálló képessége, az RLM 3-as és RLM 7-es gén révén az állományok egészségi állapotát biztosítja, a becők idő előtti felrepedését gátló tulajdonsága pedig a betakarítás előtti szemveszteséget korlátozza. A középkései érésidejű hibrid különböző termőhelyi feltételek között és évjáratokban a megbízhatóan teljesít. Télálló képessége és ledőléssel szembeni ellenállása is kiemelkedő, jellemzője, hogy a tavaszi növekedési üteme lassúbb.
A KWS Pianos középkorai érési idejű hibrid a kisparcellás kísérletekben is kiváló eredményeket produkált, kategóriájában az élen végzett. Hozamképessége mellett a hozamstabilitást is biztosító egyéb tulajdonságok jellemzik. Ilyen a becők idő előtti felrepedésével szembeni fokozott ellenálló képesség, amely a betakarításig véd a szemeket kipergéstől, a termelőt pedig a veszteségektől. Az RML 7-es gén a fómás fertőzésekkel szemben nyújt védelmet az állományokban.
A kWS repcehibridek vetőmagjait az Initio csávázási program keretében olyan anyagokkal burkolják, amelyek a vetőmag számára kedvező környezet kialakításával biztosítják a zavartalan kezdeti fejlődést. A talajból fertőző gombabetegségek elleni hatóanyag mellett cink és mangán is segíti a sejtek és a gyökérzet fejlődését, ezen felül a talajreakció szabályozásával támogatja a hatékonyabb tápanyagfelvételt. A csávázási programnak van egy kibővített változata is (Initio Insect+), amely rovarölő szeres készítmény hozzáadásával a talajlakó kártevők elleni védelmet is biztosítja. Az Initio alapváltozata a forgalmazott vetőmagoknak már szerves része, a rovarölőszeres kiegészítést fizetett szolgáltatásként kínálják.
A környezetkímélő termesztési eljárások térhódításának elterjesztésében a KWS kínálatában megtalálhatók a különböző köztesnövény-keverékek. Jelenleg a Fit4Next program keretében három keveréket forgalmaznak. A Fit4Next Diversity az említett ökológiai szemléletű gazdálkodásban alkalmazható általános keverék, a Fit4Next Green Feed az ún. biosávok létesítésére alkalmas keverék, amely ráadásul akár az állatok takarmányozására is kihasználható. A Fit4Next Fix for oilseed rape olajnövények monokultúrás vetésforgójának megszakítására ajánlott keverék, ami nem tartalmazza más, káposztafélék családjába tartozó növények vetőmagjait.
A repce komplex növényvédelmi kezelésének folyamatát Svoren Pali, az AM-Agro munkatársa ismertette a termelőkkel. Az intenzív termesztési feltételeket igénylő olajnövény egész évi odafigyelést igényel. A kezelések eredményét azonban az utóbbi években az uniós szabályozás által betiltott hatóanyagok számának radikális csökkenése számottevően meghatározza. Így például a rovarölő szerekből ma már csak két hatóanyag csoport áll a repcetermelők rendelkezésére, ami nemcsak a kezelések sikerét befolyásolja, hanem az egyes szerekkel szembeni rezisztencia kialakulását is segíti. A repce őszi kezelésének alapját a rovarkártevők elleni védekezés alkotja. Az AM-Agro itt alkalmazott technológiájában a metazachlór hatóanyagot tartalmazó Butisan 400 SC és a clomazonet tartalmazó Clomate került bevetésre, amit a Prefin talajhatású lágyítószerrel egészítettek ki. A fungicides megelőző kezelésre a lambda-cyhalotrin hatóanyagú Beetlon-t juttattak ki az állományba, a kezelés során a bórtartalmú Mikrovit Bór készítményt is alkalmazták.
A tavaszi állománykezelés során, amit három alkalommal végeztek már több készítmény került bevetésre. A rovarvédelemre a Cythrin Max (cypermethrin) mellett az Aceptir 200 SE-t (acetamiprid) használták, amit az Asahi SL stimuláló készítménnyel egészítettek ki. A gombaölőszeres kezelések során a Dacor (etofenprox) és az Aspire (metconazole) kerültek kijuttatásra, amit Mikrovit Bór készítménnyel egészítettek ki. Az ismételt rovarölőszeres permetezés keretében pedig a Beetlon mellett egy újabb acetamiprid hatóanyagú szerrel, az Accept-tel és a Simplia Gold (azoxystrobin) permeteztek.
A Land Technologies idei bemutatóján a gazdák megismerkedhettek az ausztrál gyártmányú Kelly néven forgalmazott láncos boronával, amely 4, 6, 9 és 12m-es sávszélességben képes a talaj hatékony művelésére, többek között a parlag feltörésére is alkalmas. A Farmet striptill talajművelő berendezés elsősorban a kukorica és a cukorrépa sorközművelésére javasolt, 6 méteres változata 8 sor bedolgozását teszi lehetővé. Az Agrifac Condor önjáró permetező ebben a változatban 4-5 ezer literes tartállyal rendelkezik, de van 6 és 8 ezer literes tartályú változata is. Üzemképes változatban 36 méteres sávszélességet képes egy menetben lefedni, a karokon működő szelepek önállóan állíthatók, ezzel a permetcseppek mérete is szabályozható. Nemcsak a repce, hanem a többi szántóföldi növény hatékony védelmének is nélkülözhetetlen eleme. Az Agrifac önjáró permetező állítható szárnymagasságával, egyenként irányítható pulzáló légszelepeivel a külön szekciókénti permetezést is lehetővé teszi. A berendezés olyan kamera rendszerrel is felszerelhető, amely képes azonosítani a táblában levő gyomfajokat is.
Kép és szöveg: szilvássy