A szőlő védelme a betakarítás előtt

Az érő szőlőben a betakarítás előtt gondolnunk kell a madarak kártételének megelőzésére is. A madarak elleni védekezés különböző változatairól a Jó Gazda hasábjain már több cikkben is tájékoztattuk az olvasókat. Többek között a védőhálók kihelyezése révén sikeresen távol tarthatjuk őket attól, hogy helyettünk szüreteljenek. Egyes szőlősgazdák gyakorlati tapasztalatai szerint különböző hangfrekvenciát kibocsátó eszközök is sikerrel távol tartják a madarakat. Például a szél által rezgésbe hozott kifeszített rézdrótok frekvenciáját sem kedvelik a kisebb-nagyobb csapatokban lecsapó seregélyek, esetenként a sziréna hangját utánzó hanggenerátorok is riasztó hatással vannak a mohó madarakra. Műszálas, magas tartólécre szerelt, az ültetvény felett lebegő, ragadozó madárra hasonlító sárkány szintén kihasználható arra, hogy védje az állományt.

A betakarítás előtti védekezés azért is fontos, mert a borszőlőt és a csemegeszőlőt is éretten szedjük le, mivel többnyire nem utóérők. Ha túl korán szedjük le, nem érik be, savanyú marad, az erjedéshez szükséges cukortartalma is hiányt szenved. A szőlő érését segíthetjük, ha a takaró, árnyékoló leveleket a fürtökről leszedjük. Ügyeljünk azonban arra, hogy túl sok levelet ne szedjünk le, mert ez megzavarhatja az asszimilációt. Főleg a sárguló, idős leveleket távolítsuk el.

A csemegeszőlőt többnyire közvetlen fogyasztásra szedjük, de eltartására, tárolására is léteznek különböző módok. Ezek egyike a fürtök felaggatása. Erre a nagy bogyójú, ritkább fürtöket adó, később érő fajták a legalkalmasabbak. A fürtöket teljesen érett állapotban, száraz, napos időben kell szedni, le kell csípni róluk a sérült vagy beteg bogyókat, és zsinórra kötve, fejjel lefelé lógatva 80%-os páratartalmat biztosító helyiségben kell felakasztani őket. Ügyelni kell arra is, hogy a fürtök ne érjenek össze. A helyiséget a tárolás során kénszalagok elégetésével két-három hetenként célszerű fertőtleníteni.

Egyes írásos források szerint a tőkéről vesszővel együtt levágott fürtök vizes edényben szintén hosszabb ideig eltarthatók. A fürt alatt két-három ízközt meghagyva levágják a vesszőt, a leveleket és a hónaljhajtásokat eltávolítják, majd egy félliteres hosszúkás üvegedénybe helyezik a szárakat, úgy, hogy a fürtök ne érjenek egybe. A vízbe faszénport vagy faszenet és konyhasót tesznek, hogy az algásodást megakadályozzák.

A meleg idő következtében a darazsak és a madarak is szomjaznak, s emiatt előszeretettel keresik fel az érő szőlőt. Készüljünk fel időben az ellenük való védekezésre is, mert tetemes kárt okozhatnak. A darazsak ellen üvegcsapdákat állíthatunk.  Befőttes üvegekbe szirupos vizet öntünk, majd műanyag fóliával lefedjük a tetejüket, a fedőbe vékony nyílást vágunk, hogy a darazsak hozzáférjenek a csalétekhez, de kibújni már ne tudjanak az üvegből. Ha a méheket meg akarjuk óvni a csapdától, a szirupos lébe tegyünk egy kevés ecetet is, ez elriasztja a hasznos rovarokat a csapdától.

A hernyókártevők ellen addig védekezhetünk a legsikeresebben, amíg fiatalok. Nem szabad elhanyagolni a szőlőmoly és a bagolylepke hernyói elleni védekezést sem, mert azok rágásnyomain könnyebben behatolnak a károkozó baktériumok és vírusok, valamint gombás fertőzések. (sz)

 

About jogazda.com

Cikkajánló

A bor kénezése

Nyilvánvaló tapasztalat, hogy megfelelő tisztaság és gondos kezelés esetén jó minőségű alapanyagból általában kénezés nélkül …