Már több éve méhészkedtem, amikor egy várandós ismerősöm fogfájásra panaszkodva kért tőlem egy üveg propoliszt. Jóval később megtudtam, hogy hónapokig kezelgette szuvas fogát a tinktúrával, amelynek fájdalomcsillapító hatása is van, és csak jócskán a szülés után ment el a fogorvoshoz. Egy másik, huzatra érzékeny ismerősöm fülgyulladásos panaszokra kezdte el szedni a propoliszt, miután az antibiotikumok rendre hatástalannak bizonyultak. Azóta a családunkban mindenki automatikusan a propolisztinktúrát veszi le a polcról, ha megfázott, köhög, vagy emésztési problémái vannak, de kértek már tőlem propoliszt körömgombára, sebkezelésre, gyomorfekélyre és krónikus bélgyulladásra is.
Az átlagember jobbára annyit tud a propoliszról, hogy vírus-, gomba- és baktériumölő hatása van, erősíti az immunrendszert. Az méztermelők ismeretei is hiányosak (A propoliszról, mint méhtermékről, gyűjtéséről és feldolgozásáról a Jó Gazda 2022/01 és a 2024/8 számában írtunk), ellenkező esetben bátrabban kínálnák ügyfeleiknek azt a csodaszert, amelyről Jozef Moravčík előadásaiban az állítja: a jövő gyógyszere lesz. A szenckirályfai méhészskanzen volt vezetője japán forrásokra hivatkozva állította ezt. Ugyanakkor elég csak fellapozni a 2022-ben kiadott vaskos tanulmánykötetet a méhtermékek élelmiszer- és gyógyszeripari alkalmazásáról (Bee Products and Their Applications in the Food and Pharmaceutical Industries, Academic Press), a könyv negyede csak a propolisszal foglalkozik. Már a vizsgált témakörök is beszédesek: A problémás és gyulladásos bőr, és a bőr fénykárosodásának megelőzése, kezelése propolisztartalmú készítményekkel; A propolisz és a diabétesz; A propolisz és az immunrendszer; A propolisz alkalmazása emésztőrendszeri betegségek (szájnyálkahártya-gyulladás, gyomorfekély, bélgyulladás, emésztőrendszeri daganatok) ellen; A propolisz potenciálja a SARS CoV-2 koronavírus-fertőzés megfékezésében; A gombás eredetű betegségek megelőzése és kezelése propolisszal. Hevesi Mihály szakíró a Méhészet c. lapban egy közelmúltban publikált megatanulmányra hivatkozva azt írja, hogy a propolisz a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőivel szemben is kiváló, a propolisz – mechanizmusai révén – pozitívan hatott az elhízásra, az érelmeszesedésre, a magas vérnyomásra és a cukorbetegségre is. Egy tanulmány kimutatta a propolisz hatékonyságot 2-es típusú cukorbetegségben (T2D) szenvedőknél. A TC- és LDL-szintjük jelentős változást mutatott a kontrollcsoporttal szemben, de az IG- és PG-szintek között nem voltak releváns különbségek. Egy másik tanulmányban szintén T2D-s betegeknél a kínai propolisz hatását vizsgálták gyulladásos citokinekre, antioxidáns funkciókra és a glükózanyagcserére vonatkozóan. A tanulmány végén markáns növekedés volt tapasztalható a szérum-GSH-szintben, és jelentős csökkenés mutatkozott a szérum-laktát-dehidrogenáz aktivitásában. Egy következő tanulmányban a 30 és 55 év közötti cukorbetegeknél 1500 mg propolisz napi adagolása eredményeként az SOD és GPx antioxidáns kapacitása jelentősen megnőtt, ami az inzulinrezisztencia csökkenéséhez vezetett. Egy másik kísérletben az iráni propolisz hatását vizsgálták a glükózanyagcserére, az inzulinrezisztenciára, a vese- és májfunkcióra, valamint gyulladásos biomarkerekre vonatkozóan a cukorbetegeknél. (A megatanulmány a https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37427329/ oldalon olvasható) Egy 2021-es japán tanulmány pedig azt igazolta, hogy a propolisz rendszeres alkalmazásával jelentősen javultak az idősek kognitív képességei, a memória, az információfeldolgozás, a komplex figyelem vagy a koncentrálóképesség. (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2021/6664217).
Aki tehát nem allergiás a propoliszra, alkalmazza megelőzésként és kiegészítőterápiaként. Ám ahhoz, hogy a méhész tiszta szívvel tudja kínálni ügyfeleinek a propolisztinktúrát, a méhészetét előbb át kell állítania szermaradványoktól mentes atkairtási technológiára.
Gágyor Alíz