Karácsonykor virágzó növények

Ha egyedi karácsonyi ajándékot keresünk, a karácsonyi növényekkel nem tudunk hibázni. A karácsonyi virágok olyan illatot áraszthatnak, amelyek nosztalgikus hangulatot keltenek, és aromájukkal melegséggel töltik meg az otthont. Sokan a hagyományos mikulásvirág mellett teszik le a voksukat, de számos más olyan virág is elérhető, amely a téli időszakban is virágzik. Most kettőt mutatunk be.

Amarillisz

Az amarillisz tökéletes asztali dísz. A piros és fehér virágairól ismert szobanövény minden vendég tekintetét vonzani fogja. Az amarillisz az asztaldíszítés mellett tökéletes ajándék is lehet. Ha megfelelően – hűvös és sötét helyen – nevelgetjük, azt újabb és újabb virágokkal hálálja meg.

A legtöbb hagymás növénynek nyugalmi időszakra van szüksége, amelyet alacsony hőmérsékleten kapnak meg, 8–10 fokot igényel. A hagymákat minden ősszel pihentetnünk kell, szeptember vége felé szedjük fel. Tegyük el őket kartondobozba, és tároljuk sötét, hűvös helyen, pár hét alatt a levelük le is szárad.

Januárban, esetleg december elején vegyük elő, és ültessük cserépbe, úgy hogy a kb. a harmada kilógjon a földből, majd egyszer locsoljuk meg. Ezután kartonpapírból hajtsunk rá fedőt, „kalapot”, fedjük le a cserepet, és helyezzük valamilyen melegebb területre. Az első bimbók megjelenésével vehetjük le a fedőjét, locsoljuk meg újra, majd világos és meleg helyre tegyük.

Karácsonyi kaktusz

A gyönyörű karácsonyi kaktuszt nagyon könnyű gondozni, és könnyen szaporítható. Minél több virágot szeretnénk, annál fontosabb, hogy sok napfény érje a virágot.  Természetesen képes alkalmazkodni a gyengébb fényviszonyokhoz is, csak arra ügyeljünk, hogy hosszabb időn keresztül ne érje erős napfény, mert a levelei megéghetnek.

Őshazája Brazília, ahol a trópusi, vagy szubtrópusi őserdők fáin él. Rövid nappalos növény. Virága lehet fehér, aranysárga, narancssárga, rózsaszín, lila, vagy a piros különböző árnyalatai. A kifejlődött növény 45–50 cm nagyságra nő meg. Ha rendesen törődünk vele, karácsonyra gyönyörű virágokat hoz. Ez nem lesz nehéz, ha körültekintően és tudatosan gondozzuk.

A karácsonyi kaktusz fényigénye elég nagy, világos szobában kell tartani, de úgy, hogy közvetlen tűző napfény ne érje. A nyár folyamán nyugodtan kitehetjük a kertbe, vagy akár az erkélyre is.

Ősszel több sötét órára, árnyékos helyre van szüksége, hiszen ez indítja el a rügyképződését, és így lesz sok virága. Olyan szobát válasszunk neki, amely nappal világos, este viszont nem éri napfény, ha pedig ez nem megoldható, sötétedéstől reggelig takarjuk le, pl. egy dobozzal.

Bármelyik időszakban van is a növény, sose hagyjuk, hogy földjének felszíne teljesen kiszáradjon. Locsolni viszont mértékkel kell, mert a túl sok víztől könnyen elrohadhatnak a gyökerei, elpusztulhat tőle. Szeptembertől novemberig csökkentsük a vízmennyiséget, majd novembertől a bimbók fejlődése miatt növeljük újra a mennyiséget. A virágzás utáni időszakban megint ritkábban kell locsolni. A növekedési időszakában a legfontosabb a vízmennyiség, ezért akkor rendszeresen, többet locsoljuk.

A karácsonyi kaktusz tápoldatozására a növekedési időszak alatt van szükség, de ekkor sem kell túlzásba esni, elég havonta egyszer vagy kétszer. Virágzó növényeknek való tápoldat kell neki.

Áprilistól, mikor beindul a növekedési időszak, több vizet, és már tápoldatot is kaphat. Ekkor tehetjük melegebb, világosabb helyre. Májustól szeptemberig akár kertbe, teraszra is kitehetjük, de ne a tűző napra.

Szeptembertől jön a nyugalmi időszak, ilyenkor csökkentsük a vízmennyiséget, de novembertől ismét locsolhatjuk többet, hogy sok szép bimbót növesszen.

Újravirágoztatáshoz mindenképp szükséges a sötétítés, hogy beinduljon a rügyképződés. Ősszel már több sötétebb óra kell neki, ez megoldható sötétebb helyen, vagy akár letakarással. Novembertől több vízre van szüksége a bimbók fejlődéséhez, növeljük meg a vízmennyiséget, de ne locsoljuk túl.

 

TIPP

A letakarás tarthat minden nap este héttől reggel nyolcig, akár egy papírdoboz segítségével is, ha nem tudjuk sötétebb helyre rakni.

 

(viragbarat)

About jogazda.com

Cikkajánló

A bor kénezése

Nyilvánvaló tapasztalat, hogy megfelelő tisztaság és gondos kezelés esetén jó minőségű alapanyagból általában kénezés nélkül …